Akcje banków już nie reagują na wzrost stóp procentowych w Polsce, bo inwestorzy w dużym stopniu już wycenili wzrosty
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 gru 2021, 12:11

Akcje banków nie reagują na wzrost stóp procentowych w Polsce, bo inwestorzy w dużym stopniu już to wycenili

Zarówno listopadowa, jak i grudniowa podwyżka stóp procentowych nie wywołała wzrostu cen akcji banków. Podwyżki stóp dadzą zarobić bankom więcej, ale w dużej mierze są już w cenach ich akcji, ale jeszcze zostało trochę miejsca do wzrostów – twierdzą analitycy.

Wczoraj trzeci miesiąc z rzędu poszły w górę w Polsce stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podniosła je o 50 pb., do 1,75%. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym wczorajszym tekście.

Pojawia się pytanie – w jaki sposób ta kolejna podwyżka wpływa na sytuację fundamentalną banków? Czy te podwyżki są już w cenach ich akcji? W końcu WIG-Banki w 5 miesięcy urósł o 32%, a w rok o 76%. Problem w tym, że dziś indeks spada o 1,3% (stan na 12:00).
 

Notowania WIG-Banki – ostatnie 6 miesięcy

WIG-banki

Zobacz także: Jutro RPP podniesie stopy procentowe. Sprawdzamy o ile wzrosną raty kredytów w zależności od wysokości podwyżki

Podwyżki pomagają bankom, są już w dużej mierze w cenach

Analitycy jednoznacznie wskazują, że podwyżki stóp poprawiają sytuację fundamentalną banków. „Cykl podwyżek stóp procentowych działa pozytywnie na wyniki banków. Każda podwyżka głównej stopy o 50 pb. oznacza jakieś 2-4 mld zł dodatkowych zysków dla sektora” – mówi Strefie Inwestorów Kamil Stolarski, analityk Santander Biura Maklerskiego.

Powstaje pytanie: czy cykl podwyżek jest już w cenach akcji banków notowanych na GPW? „W cenach akcji banków podwyżki wyceniane są już od pewnego czasu, od kilku miesięcy. Pytanie czy wyceny banków dalej będą rosły to jest pytanie o to, do jakiego poziomu z podwyżkami dojdziemy i w jakim tempie. Mój model zakłada, że do końca I połowy 2022 roku stopa referencyjna powinna sięgać 3%” – mówi Stolarski.

Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ, potwierdza, że cykl podwyżek jest już wyceniany na giełdzie na akcjach banków od pół roku. Zdradza, że model BOŚ zakłada średni WIBOR 3M w 2022 roku na poziomie 2,4%. „Według naszego założenia, nie należy się spodziewać dalszych mocnych podwyżek stóp” – mówi. „Mimo to wydaje się, że jest jeszcze delikatny upside, jeśli chodzi o indeks WIG-Banki” – dodaje.

Zdaniem analityków Banku Gospodarstwa Krajowego, komunikat po wczorajszym posiedzeniu RPP w jednoznaczny sposób sygnalizuje, że Rada nie zakończyła jeszcze cyklu podwyżek stóp. „Doprecyzowanie interpretacji stanowiska NBP ułatwi zapewne zapowiedziana na dziś, na godzinę 15:00. konferencja prezesa NBP. Obecnie sądzimy, że RPP podniesie stopy procentowej jeszcze o 50 pb. w jednym lud dwóch ruchach” – napisali w porannym komentarzu.
 

Główna stopa procentowa w Polsce

Główna stopa procentowa w Polsce

Źródło: Trading Economics

Które banki najmocniej korzystają na podwyżkach stóp

Czy można wskazać banki, które szczególnie korzystają na podwyżkach stóp? „Bank który mocno korzysta na cyklu podwyżek, to bank, który ma dużo kredytów gotówkowych. Obecnie można wskazać banki odnoszące duże korzyści z podwyżki stóp, i są to Alior – z uwagi na duży portfel kredytów - oraz Handlowy - z uwagi na portfel obligacji. Najmniejszą wrażliwością na podwyżki cechują się banki ING i BNP, a wynika to ze sposobu zarządzania ryzykiem stopy procentowej. Pozostałe banki notowane na głównym rynku GPW mają średnią wrażliwość na podwyżki stóp – tłumaczy Stolarski.

Z kolei zdaniem Sobolewskiego, najbardziej na podwyżkach zyskują Alior, Santander, PKO BP. „Są to banki, które miks portfela kredytowego mają skierowany w kierunku consumer finance lub mają dużą bazę depozytową” – mówi analityk DM BOŚ. Przypomnijmy, że kredyty z sektora consumer finance są wysoko oprocentowane, a z kolei oprocentowanie depozytów wzrasta z opóźnieniem w stosunku do cyklu podwyżek.
 

Notowania Alior Banku – 5 lat

Alior Bank

Zobacz także: Spółki z Grupy PCC podsumowują rekordowe wyniki i zapowiadają nowe inwestycje we wzrost mocy produkcyjnych i odnawialne źródła energii

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.