Jak GPW reaguje na cykl podwyżek stóp. Jutro zapewne kolejna podwyżka, popyt na kredyty hipoteczne leci w dół
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 lut 2022, 11:47

Jak GPW reaguje na cykl podwyżek stóp. Jutro zapewne kolejna, popyt na kredyty hipoteczne leci w dół

Indeksy GPW od początku cyklu podwyżek stóp, czyli od początku października, spadły o 5-7%. Tylko 3 sektory są na plusie.

Jutro posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Rynek spodziewa się podwyżki stóp procentowych o +50 bps (punktów bazowych). To oznaczałoby powtórkę z 4 stycznia, gdy główna stopa poszła w górę o tyleż właśnie punktów, do 2,25%.

Jak w okresie wzrostu kosztu pieniądza zachowuje się polska giełda, jak zachowują się indeksy i wyceny spółek? Minęło już kilka miesięcy, pewne wnioski można wyciągać.

Banki i chemia lekko w górę, indeksy na minusach

Sprawdzili to analitycy Biura Maklerskiego Pekao. Opublikowali kilka treściwych wiadomości na serwisie Twitter. Postanowiliśmy je wykorzystać i przybliżyć czytelnikom Strefy Inwestorów zachowanie GPW w od początku cyklu podwyżek stóp.

Oczywiście, podwyżki stóp nie są dobre dla giełdy. Oznaczają one bowiem, że będzie rosło oprocentowanie lokat, więc kapitał mniej chętnie będzie podejmował ryzyko inwestycyjne. Jednak negatywny wpływ cyklu podwyżek na giełdę nie jest widoczny od razu. Zanim decyzja o podwyżce stóp wywoła całą serię reakcji łańcuchowych, musi minąć kilka miesięcy. Z badania wykonanego przez Quercus TFI kilka lat temu wynika, że średnio rzecz biorąc kursy akcji notowanych na głównym rynku GPW reagowały na zmiany stóp z 9-miesięcznym opóźnieniem. Czyli wedle tego modelu, gdyby ta zależność miała działać nadal, hossa powinna utrzymywać się w Warszawie gdzieś do połowy 2022 roku.

Mimo to, od początku października polskie akcje nie spisują się dobrze. Jak wskazują analitycy BM Pekao, główne indeksy GPW spadły od tamtej pory o 5-7%. Jedynie trzy indeksy sektorowe są na plusie:

Spośród 140 spółek indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 od październikowego początku cyklu podwyżek stóp kursy aż 23 (16%) spadły o ponad 20%, a jedynie 6 (4%) wzrosły o ponad 20%. W WIG20 najlepsze jest LPP, a najsłabsze CCC (które cierpi z tytułu posiadania sklepów na Wschodzie, gdzie jest zagrożenie wojną Rosji z Ukrainą). W mWIG40 najlepsze jest 11bit studios, a najsłabszy Biomed Lublin. W sWIG80 najlepszy wynik pokazała spółka People Can Fly, najgorszy – Getin Noble Bank.

Zobacz także: Bitcoin nie ma wartości wewnętrznej, a kryptowaluty są w fazie manii spekulacyjnej – ostrzega znany ekonomista Eswar Prasad

Nadchodzi duże spowolnienie sprzedaży kredytów

Banki są nieprzypadkowo wśród tych spółek, które korzystają na cyklu podwyżek stóp. Dzięki nim lepiej zarabiają na segmencie detalicznym - przysłowiowa dźwignia jest największa na kredytach konsumenckich, na kartach kredytowych, tłumaczył to w wywiadzie Michał Konarski, analityk BM mBanku.

Należy jednak zwrócić uwagę, że na skutek podwyżek stóp nie tylko rośnie oprocentowanie kredytów i pożyczek, ale… spada popyt na nie. „Klient musi chcieć wziąć kredyt, bank go nie może zmusić. I rzeczywiście, uważamy, że generalnie popyt na kredyty w 2022 roku będzie niższy, niż w 2021. Przy czym on nie powinien być znacząco niższy, bo mamy niskie bezrobocie, silny wzrost gospodarczy, a to neutralizuje wpływ cyklu podwyżek stóp” – powiedział Konarski w wywiadzie dla Strefy Inwestorów.

Jednak nadeszły już, wraz z danymi za styczeń, pierwsze alarmujące znaki. W styczniu liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy spadła o 25,9% r/r, a średnia kwota kredytu wzrosła o 12,1% – podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Prognoza NBP mówi, że w I kwartale br. popyt na kredyty mieszkaniowe może spaść nawet o blisko… 60%!

Nie jest więc takie pewne, jak akcje banków będą się zachowywały w kolejnych miesiącach...

Zobacz także: Kilka miesięcy szalonej hossy a potem wielka bessa – niezwykła giełdowa prognoza Davida Huntera na 2022 rok

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.