7 sygnałów, że inflacja hamuje, a jej szczyt mógł być w czerwcu
Podwyżki stóp, spadek ceny ropy czy pszenicy – oto niektóre z czynników, które sprawiają, że można myśleć o wyhamowaniu wzrostu inflacji.
Rok temu stopa inflacji w Polsce wynosiła 5,5% i wielu spodziewało się jej wzrostu w kolejnych miesiącach, ale zapewne niewielu wyobrażało sobie, że sięgnie aż 15,5% w lipcu 2022, czyli aż 10 pp. więcej. Inflacja od wielu miesięcy rośnie nie tylko w Polsce, ale i na całym niemal świecie. Jest zjawiskiem globalnym i ma wiele źródeł, wiele czynników ją napędza.
Jednak wedle wstępnego odczytu GUS, w lipcu inflacja wyniosła tyle samo, co w czerwcu. Czyli ubiegły miesiąc to pierwszy miesiąc od roku bez wzrostu inflacji (pomijając tarczę antyinflacyjną w lutym 2022 r.).
Istnieje co najmniej kilka sygnałów, które mogą podpowiadać, że inflacja hamuje. Jeśli dobrze pójdzie, to jej szczyt mogliśmy zobaczyć właśnie w dwóch minionych miesiącach. Stanie się tak, jeśli wskazane poniżej trendy i tendencje utrzymają się w średnim terminie.
Stopa inflacji w Polsce
Źródło: Trading Economics
Stopy procentowe idą w górę na całym świecie
Zacznijmy od oczywistej oczywistości. W wielu krajach na świecie banki centralne ruszyły z podwyżkami stóp. Nawet Europejski Bank Centralny, po raz pierwszy od 11 lat, podniósł główną stopę w strefie euro. W cyklu podwyżek jest Fed, a także nasz NBP. Oczywiście, samymi podwyżkami stóp inflacji nie da się zahamować, ale są one jednym z niezbędnych czynników, które muszą być obecne, by wzrost cen mógł zostać ograniczony.
Główna stopa procentowa w USA
Źródło: Trading Economics
Główna stopa proc. w Brazylii
Źródło: Trading Economics
Słabnie koniunktura gospodarcza
Wraz z podwyżkami stóp, słabnie koniunktura gospodarcza. Ten trend powinien z miesiąca na miesiąc być coraz wyraźniejszy. Na słabszej aktywności gospodarczej w USA, w strefie euro czy w Polsce – co będzie pokazywał spadający wskaźnik PMI koniunktury w przemyśle czy usługach – powinna spadać również inflacja. Jeśli na najważniejszych rynkach pojawi się recesja, powinien spaść popyt konsumpcyjny, czyli główny wewnętrzny czynnik napędzający dynamikę cen.
S&P Global Eurozone Manufacturing PMI – koniunktura w przemyśle w strefie euro
Źródło: Trading Economics
Zobacz także: Inflacja przestała rosnąć. GUS podał szybki szacunek wskaźnika CPI za lipiec
Koszty frachtu morskiego idą w dół
Spadają koszty frachtu morskiego. Wystarczy zerknąć na jakikolwiek indeks, pokazujący co dzieje się z cenami przewozu towarów po morzach i oceanach. Jednym z najbardziej wiarygodnych jest Freightos Baltic Index (FBX), który powstaje na podstawie danych biznesowych pozyskanych przez aplikację WebCargo.
Notowania Freightos Baltic Index (FBX)
Źródło: FBX
Cena ropy idzie w dół
Jednym z najważniejszych czynników składowych inflacji jest zawsze cena ropy, czyli de facto cena benzyny. Paliwo jest bowiem tym, co jest potrzebne do dostarczania towarów, do świadczenia usług transportowych. Od tego, co dzieje się z ceną paliwa, zależą ceny wielu towarów i usług. W ciągu ostatniego miesiąca cena ropy poszła w dół o 14%. Gdy patrzymy na wykres, to widać, że trudno będzie cenie baryłki wejść w trend wzrostowy, który mógłby ją wynieść na nowe szczyty powyżej 130 USD, czyli ponad szczyt wyznaczony na początku marca.
Notowania kontraktów na ropę WTI
Źródło: TradingView
Cena pszenicy zaczęła spadać
Innym ważnym surowcem, w kontekście inflacji, jest z pewnością pszenica. Jest ona składową wielu towarów spożywczych. Jej cena urosła znacząco na przełomie lutego i marca, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, która zwana jest spichlerzem Europy. Jednak od połowy maja cena tego ziarna spada, a doniesienia o odetkaniu portu w Odessie, które się pojawiły, z pewnością nie będą przyczyniały się do wzrostu jej ceny, a raczej odwrotnie.
Notowania kontraktów na pszenicę
Źródło: TradingView
Swoją drogą, spada nie tylko cena pszenicy, ale generalnie cena żywności. Analitycy JP Morgan spodziewają się kontynuacji tego trendu w tym roku.
Średnie ceny żywności zaczęły spadać. Analitycy JP Morgan spodziewają się dalszych spadków w tym roku. Czy to koniec problemów?https://t.co/UzyhBwFqOP
— Marek Dietl (@marek_dietl) August 1, 2022
Cena półprzewodników będzie szła w dół
Pisaliśmy o tym – rośnie nadpodaż półprzewodników. To będzie oznaczało spadek ich cen. To nie jest dobra wiadomość dla branży, ale to może przyczynić się do redukcji inflacji, poprzez stabilizację cen pojazdów i elektroniki. „Nie jesteśmy w stanie określić, ile nadmiarowych chipów znajduje się w magazynach na całym świecie. Wiemy jednak, że zapasy są rekordowo wysokie. Według najnowszych danych, poziom zapasów półprzewodników w Korei Południowej wzrósł w maju o 53% rok do roku. To jednak dopiero początek tego zjawiska. Jeszcze kilka miesięcy temu firmy zastanawiały się jak zabezpieczyć dostawy. Teraz zastanawiają się, po co im te wszystkie zapasy i co z nimi zrobią, skoro popyt spowalnia” – tłumaczy Christopher Dembik, analityk Saxo Banku.
Inwentarz półprzewodników – Korea Płd. (zmiana proc. r/r)
Źródło: Macrobond
Rynek nieruchomości schładza się, ceny zaczynają spadać
Ceny nieruchomości zaczęły spadać, po wielu latach nieprzerwanych wzrostów – wynika z badania Expandera i Rentier.io. W czerwcu 2022 ceny mieszkań spadły w 11 z 17 badanych polskich miast, w Częstochowie aż o -10%. W opinii wielu ekspertów, na rynku nieruchomości nie ma już czynników, które podtrzymałyby popyt na mieszkania.
To w Polsce. A za granicą widać spadek wysokości czynszów. W USA w czerwcu, pierwszy raz od wielu lat, średni czynsz za mieszkanie z dwiema sypialniami spadły o -3% m/m. Widać więc pierwsze oznaki schładzania się
Zmiana wysokości czynszów w USA (m/m)
Źródło: Bloomberg