7 sygnałów, że inflacja hamuje, a jej szczyt mógł być w czerwcu
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 sie 2022, 10:00

7 sygnałów, że inflacja hamuje, a jej szczyt mógł być w czerwcu

Podwyżki stóp, spadek ceny ropy czy pszenicy – oto niektóre z czynników, które sprawiają, że można myśleć o wyhamowaniu wzrostu inflacji.

Rok temu stopa inflacji w Polsce wynosiła 5,5% i wielu spodziewało się jej wzrostu w kolejnych miesiącach, ale zapewne niewielu wyobrażało sobie, że sięgnie aż 15,5% w lipcu 2022, czyli aż 10 pp. więcej. Inflacja od wielu miesięcy rośnie nie tylko w Polsce, ale i na całym niemal świecie. Jest zjawiskiem globalnym i ma wiele źródeł, wiele czynników ją napędza.

Jednak wedle wstępnego odczytu GUS, w lipcu inflacja wyniosła tyle samo, co w czerwcu. Czyli ubiegły miesiąc to pierwszy miesiąc od roku bez wzrostu inflacji (pomijając tarczę antyinflacyjną w lutym 2022 r.).

Istnieje co najmniej kilka sygnałów, które mogą podpowiadać, że inflacja hamuje. Jeśli dobrze pójdzie, to jej szczyt mogliśmy zobaczyć właśnie w dwóch minionych miesiącach. Stanie się tak, jeśli wskazane poniżej trendy i tendencje utrzymają się w średnim terminie.

Stopa inflacji w Polsce

inflacja PL

Źródło: Trading Economics

Stopy procentowe idą w górę na całym świecie

Zacznijmy od oczywistej oczywistości. W wielu krajach na świecie banki centralne ruszyły z podwyżkami stóp. Nawet Europejski Bank Centralny, po raz pierwszy od 11 lat, podniósł główną stopę w strefie euro. W cyklu podwyżek jest Fed, a także nasz NBP. Oczywiście, samymi podwyżkami stóp inflacji nie da się zahamować, ale są one jednym z niezbędnych czynników, które muszą być obecne, by wzrost cen mógł zostać ograniczony.

Główna stopa procentowa w USA

usa główna stopa

Źródło: Trading Economics

Główna stopa proc. w Brazylii

brazylia stopa

Źródło: Trading Economics

Słabnie koniunktura gospodarcza

Wraz z podwyżkami stóp, słabnie koniunktura gospodarcza. Ten trend powinien z miesiąca na miesiąc być coraz wyraźniejszy. Na słabszej aktywności gospodarczej w USA, w strefie euro czy w Polsce – co będzie pokazywał spadający wskaźnik PMI koniunktury w przemyśle czy usługach – powinna spadać również inflacja. Jeśli na najważniejszych rynkach pojawi się recesja, powinien spaść popyt konsumpcyjny, czyli główny wewnętrzny czynnik napędzający dynamikę cen.

S&P Global Eurozone Manufacturing PMI – koniunktura w przemyśle w strefie euro

euro przemysł pmi

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Inflacja przestała rosnąć. GUS podał szybki szacunek wskaźnika CPI za lipiec

Koszty frachtu morskiego idą w dół

Spadają koszty frachtu morskiego. Wystarczy zerknąć na jakikolwiek indeks, pokazujący co dzieje się z cenami przewozu towarów po morzach i oceanach. Jednym z najbardziej wiarygodnych jest Freightos Baltic Index (FBX), który powstaje na podstawie danych biznesowych pozyskanych przez aplikację WebCargo.

Notowania Freightos Baltic Index (FBX)

fbx

Źródło: FBX

Cena ropy idzie w dół

Jednym z najważniejszych czynników składowych inflacji jest zawsze cena ropy, czyli de facto cena benzyny. Paliwo jest bowiem tym, co jest potrzebne do dostarczania towarów, do świadczenia usług transportowych. Od tego, co dzieje się z ceną paliwa, zależą ceny wielu towarów i usług. W ciągu ostatniego miesiąca cena ropy poszła w dół o 14%. Gdy patrzymy na wykres, to widać, że trudno będzie cenie baryłki wejść w trend wzrostowy, który mógłby ją wynieść na nowe szczyty powyżej 130 USD, czyli ponad szczyt wyznaczony na początku marca.

Notowania kontraktów na ropę WTI

notowania wti

Źródło: TradingView

Cena pszenicy zaczęła spadać

Innym ważnym surowcem, w kontekście inflacji, jest z pewnością pszenica. Jest ona składową wielu towarów spożywczych. Jej cena urosła znacząco na przełomie lutego i marca, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, która zwana jest spichlerzem Europy. Jednak od połowy maja cena tego ziarna spada, a doniesienia o odetkaniu portu w Odessie, które się pojawiły, z pewnością nie będą przyczyniały się do wzrostu jej ceny, a raczej odwrotnie.

Notowania kontraktów na pszenicę

notowania pszenica

Źródło: TradingView

Swoją drogą, spada nie tylko cena pszenicy, ale generalnie cena żywności. Analitycy JP Morgan spodziewają się kontynuacji tego trendu w tym roku.

Cena półprzewodników będzie szła w dół

Pisaliśmy o tym – rośnie nadpodaż półprzewodników. To będzie oznaczało spadek ich cen. To nie jest dobra wiadomość dla branży, ale to może przyczynić się do redukcji inflacji, poprzez stabilizację cen pojazdów i elektroniki. „Nie jesteśmy w stanie określić, ile nadmiarowych chipów znajduje się w magazynach na całym świecie. Wiemy jednak, że zapasy są rekordowo wysokie. Według najnowszych danych, poziom zapasów półprzewodników w Korei Południowej wzrósł w maju o 53% rok do roku. To jednak dopiero początek tego zjawiska. Jeszcze kilka miesięcy temu firmy zastanawiały się jak zabezpieczyć dostawy. Teraz zastanawiają się, po co im te wszystkie zapasy i co z nimi zrobią, skoro popyt spowalnia” – tłumaczy Christopher Dembik, analityk Saxo Banku.

Inwentarz półprzewodników – Korea Płd. (zmiana proc. r/r)

inwentarz półprzewodników

Źródło: Macrobond

Rynek nieruchomości schładza się, ceny zaczynają spadać

Ceny nieruchomości zaczęły spadać, po wielu latach nieprzerwanych wzrostów – wynika z badania Expandera i Rentier.io. W czerwcu 2022 ceny mieszkań spadły w 11 z 17 badanych polskich miast, w Częstochowie aż o -10%. W opinii wielu ekspertów, na rynku nieruchomości nie ma już czynników, które podtrzymałyby popyt na mieszkania.

To w Polsce. A za granicą widać spadek wysokości czynszów. W USA w czerwcu, pierwszy raz od wielu lat, średni czynsz za mieszkanie z dwiema sypialniami spadły o -3% m/m. Widać więc pierwsze oznaki schładzania się

Zmiana wysokości czynszów w USA (m/m)

czynsze usa

Źródło: Bloomberg

Zobacz także: Deweloperzy chcą zachęcić Polaków do inwestowania w mieszkania na wynajem, proponują wprowadzenie specjalnej ulgi podatkowej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost