Podatek Belki może być progresywny - Ministerstwo Finansów myśli nad zmianami, również w zakresie funduszy ETF
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 sie 2022, 10:30

Podatek Belki może być progresywny - Ministerstwo Finansów myśli nad zmianami, również w zakresie funduszy ETF

Ministerstwo Finansów rozważa zmianę podatku od zysków kapitałowych w kierunku progresji. W najbliższych miesiącach mają również pojawić się ułatwienia regulacyjne dla funduszy ETF.

Niedawno pisaliśmy, że powróciły plany, aby zawiesić podatek Belki. Powodem miałaby być wysoka inflacja oraz zbyt niskie oprocentowanie lokat. Teraz okazuje się, że Ministerstwo Finansów rozważa zmiany w podatku, jednak w innym kierunku. W wywiadzie dla Business Insider, Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka MF ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, zapowiedziała, że potrzebna jest dyskusja w sprawie progresywnego podatku od zysków kapitałowych.

Procent podatku od zysków kapitałowych miałby być uzależnione od tego, kto go płaci i w co inwestuje. Przykładowo, inny powinien być dla lokat bankowych, a inny dla rynku kapitałowego - twierdzi Szwarc. Pełnomocniczka MF wspomniała również o przepisach regulujących fundusze ETF. W planach są nowe regulacje, które zachęcą inwestorów do tego instrumentu.
 

Zobacz także: 7 sygnałów, że inflacja hamuje, a jej szczyt mógł być w czerwcu

Kiedy zmiany podatku Belki?

Dyskusje na temat podatku Belki trwają już od kilku lat. Jedni chcą całkowitej likwidacji, inni widzą potrzebę zmian. Wysokość podatku od zysków kapitałowych to obecnie 19% od 2004 roku (wcześniej wynosił 20%). Jak podkreśla Katarzyna Szwarc, państwa zachodnie mają zdecydowanie wyższy podatek, a w Danii sięga on nawet 42%. Dlatego nie możemy mówić tutaj o ewentualnej likwidacji, tylko reformie.

Według pełnomocniczki MF reforma miałaby polegać na progresywności podatku. Byłby on uzależniony od wysokości kwot, które inwestujemy na rynku kapitałowym czy lokujemy w depozytach bankowych.
 

Ułatwienia dla funduszy ETF

Pełnomocniczka MF wspomniała również o planowanych zmianach regulacyjnych dotyczących funduszy ETF. Jak podkreśliła w wywiadzie, obecne regulacje utrudniają zakładanie takiego funduszu, który wiąże się z dodatkową biurokracją.

„Chcemy te bariery znieść i doprowadzić do sytuacji, w której fundusze ETF będą stawały się coraz popularniejszym instrumentem inwestycyjnym na polskim rynku kapitałowym. Rolą MF nie jest zmuszanie spółek do robienia IPO czy oferowania ETF-ów. Naszym celem jest stworzenie takich warunków prawnych i regulacyjnych, aby z tej strony nie istniały bariery dla rozwoju rynku” – powiedziała Katarzyna Szwarc dla Business Insider.

Co więcej, Ministerstwo Finansów ma ambitne plany, aby stać się „centrum zielonych finansów”. Co to ma oznaczać w praktyce? Mowa o wprowadzeniu "zielonych" produktów inwestycyjnych, nie tylko samych obligacji.
 

Zobacz także: 20 dużych zagranicznych spółek z sektora OZE, którym sprzyja zielona inflacja - znalezionych za pomocą platformy Saxo Banku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.