WIBOR zniknie w 2025 roku. Oto jak będzie wyglądać likwidacji wskaźnika i zamiana na WIRON
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 wrz 2022, 07:18

WIBOR zniknie w 2025 roku. KNF przedstawił plan likwidacji wskaźnika i zamiany na WIRON

Stawka WIBOR zostanie zlikwidowana w 2025 roku. W jej miejsce pojawi się WIRON, tożsamy z publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD.

Na początku września informowaliśmy, że stawka WIBOR zostanie zastąpiona indeksem WIRD. Został on wybrany przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej. Teraz Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała „mapę drogową” jak będzie wyglądał proces zastąpienia starej stawki nową. W raporcie podkreślono, że reforma wymaga rozłożenia w czasie i „zostanie zrealizowana w całości do końca 2024 roku, przy czym wdrożenie przez uczestników rynku nowej oferty produktów finansowych stosujących indeks WIRON planowane jest na lata 2023 i 2024”. W międzyczasie zmieniono nazwę na WIRON.
 

Zobacz także: Podatek od nadmiarowych zysków ma objąć wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób, szczególnie uderzy w niektóre banki

WIRON zamiast WIBOR

Likwidacja WIBOR-u nie nastąpi tak szybko, zgodnie z opublikowaną mapą drogową przez KNF zdecydowano się na stopniowe wygasanie. Przypomnijmy, że rozmowy w sprawie tej reformy prowadzono już od dłuższego czasu i zdecydowano niedawno, że to WIRD zastąpi WIBOR. Z racji tego, że obejmuje on transakcje overnight, zmieniono nazwę na WIRON.

„Trwają przygotowania do publikacji dokumentów analitycznych oraz rekomendacji opracowanych przez Narodową Grupę Roboczą, które określą standardy stosowania indeksu WIRON w produktach kredytowych, instrumentach dłużnych oraz instrumentach pochodnych. Dokumentacja obejmie w szczególności rekomendowany katalog konwencji odsetkowych dla instrumentów stosujących WIRON” – czytamy w mapie drogowej KNF.

Planowane jest rozpoczęcie stosowania nowego indeksu od grudnia 2022 roku w przypadku nowych instrumentów finansowych. W 2023 roku banki będą mogły oferować kredyty oparte o stawkę WIRON, równolegle do kredytów opartych o WIBOR. W fazie wprowadzania założono również oferowanie nowych produktów m.in. produktów kredytowych dla przedsiębiorców.

2024 rok będzie kluczowy w mapie drogowej, zakłada on „budowę przestrzeni do wycofywania produktów i instrumentów stosujących WIBOR na rzecz produktów i instrumentów stosujących WIRON, aż do ich całkowitego wyparcia”. W 2025 roku planowane jest całkowite zaprzestanie kalkulacji oraz publikacji zarówno stawki WIBOR jak i WIBID.

Na stronie GPW Benchmark można obserwować aktualną wartość indeksów. Pełny opis mapy drogowej KNF dostępny jest TUTAJ.
 

Zobacz także: Rynek nieruchomości zamarł pod względem liczby transakcji, teraz czas na spadek cen - wynika z analizy PKO BP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.