WIBOR zniknie w 2025 roku. KNF przedstawił plan likwidacji wskaźnika i zamiany na WIRON
Stawka WIBOR zostanie zlikwidowana w 2025 roku. W jej miejsce pojawi się WIRON, tożsamy z publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD.
Na początku września informowaliśmy, że stawka WIBOR zostanie zastąpiona indeksem WIRD. Został on wybrany przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej. Teraz Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała „mapę drogową” jak będzie wyglądał proces zastąpienia starej stawki nową. W raporcie podkreślono, że reforma wymaga rozłożenia w czasie i „zostanie zrealizowana w całości do końca 2024 roku, przy czym wdrożenie przez uczestników rynku nowej oferty produktów finansowych stosujących indeks WIRON planowane jest na lata 2023 i 2024”. W międzyczasie zmieniono nazwę na WIRON.
Wibor ma zniknąć do 2025 r. Od 2023 r. banki będą mogły oferować kredyty oparte na nową stawkę Wiron. https://t.co/usJcN15T82
— Konrad Krasuski (@kkrasuski) September 27, 2022
Zobacz także: Podatek od nadmiarowych zysków ma objąć wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób, szczególnie uderzy w niektóre banki
WIRON zamiast WIBOR
Likwidacja WIBOR-u nie nastąpi tak szybko, zgodnie z opublikowaną mapą drogową przez KNF zdecydowano się na stopniowe wygasanie. Przypomnijmy, że rozmowy w sprawie tej reformy prowadzono już od dłuższego czasu i zdecydowano niedawno, że to WIRD zastąpi WIBOR. Z racji tego, że obejmuje on transakcje overnight, zmieniono nazwę na WIRON.
„Trwają przygotowania do publikacji dokumentów analitycznych oraz rekomendacji opracowanych przez Narodową Grupę Roboczą, które określą standardy stosowania indeksu WIRON w produktach kredytowych, instrumentach dłużnych oraz instrumentach pochodnych. Dokumentacja obejmie w szczególności rekomendowany katalog konwencji odsetkowych dla instrumentów stosujących WIRON” – czytamy w mapie drogowej KNF.
Planowane jest rozpoczęcie stosowania nowego indeksu od grudnia 2022 roku w przypadku nowych instrumentów finansowych. W 2023 roku banki będą mogły oferować kredyty oparte o stawkę WIRON, równolegle do kredytów opartych o WIBOR. W fazie wprowadzania założono również oferowanie nowych produktów m.in. produktów kredytowych dla przedsiębiorców.
2024 rok będzie kluczowy w mapie drogowej, zakłada on „budowę przestrzeni do wycofywania produktów i instrumentów stosujących WIBOR na rzecz produktów i instrumentów stosujących WIRON, aż do ich całkowitego wyparcia”. W 2025 roku planowane jest całkowite zaprzestanie kalkulacji oraz publikacji zarówno stawki WIBOR jak i WIBID.
Na stronie GPW Benchmark można obserwować aktualną wartość indeksów. Pełny opis mapy drogowej KNF dostępny jest TUTAJ.
26 września 2022 (pn)
— Rafał Mundry (@RafalMundry) September 27, 2022
WIBOR
3M: 7,16%(było 7,15%)
6M: 7,32% (było 7,32%)
1Y: 7,46% (było 7,46%)
WIRD
3M: 6,13% (było 6,12%)
6M: 5,29%(było 5,24%)
*WIBOR publikowany jest o godz 23:00
*stopa NBP: 6,75%
*inflacja 16,1%
*3/6M na FRA ok 7,5%
*kolejna0,0-0,25? https://t.co/OrsvNSibVj pic.twitter.com/DMklsjRBxx