Ostatnie posiedzenie RPP w tym roku. Prognozy gdzie podążą stopy procentowe
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
06 gru 2022, 07:30

Ostatnie posiedzenie RPP w tym roku już jutro. Oto prognozy dla stóp procentowych

Według wstępnych danych, inflacja w listopadzie wyhamowała i wyniosła 17,4%. Niższy odczyt wskaźnika CPI prawdopodobnie skłoni Radę Polityki Pieniężnej do pozostawienia po raz kolejny stóp procentowych bez zmian.

Przed członkami RPP ostatnie już posiedzenie w tym roku. Będzie to też ostatnie spotkanie prowadzone w trybie jednodniowym, gdyż od stycznia powraca tryb dwudniowy. Zarówno w październiku, jak i listopadzie nie zdecydowano się na podwyżkę stóp procentowych, choć nie oznacza to oficjalnego zakończenia cyklu. Możliwe, że również grudzień pozostanie miesiącem bez zmian, a przynajmniej tego spodziewają się ekonomiści, po ostatnich słabych danych z polskiej gospodarki.

„Biorąc pod uwagę ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o niepodnoszeniu stóp procentowych, nawet w obliczu rosnącej wciąż inflacji, a także zbliżające się wybory parlamentarne (które powinny odbyć się zgodnie z planem jesienią przyszłego roku), można przypuszczać, że nie zobaczymy już kolejnych podwyżek stóp procentowych. Sytuacja mogłaby się w tej kwestii zmienić tylko w obliczu poważnego, niekontrolowanego osłabienia złotego” – mówi Tomasz Gessner, analityk rynków finansowych Tavex. „Do tego na rynek trafił szereg danych inflacyjnych z poszczególnych krajów, sygnalizujących, że szczyt inflacji w obecnym cyklu jest już prawdopodobnie za nami. Według wstępnych szacunków za listopad inflacja cofnęła się także w Polsce osiągając poziom 17,4%. Spowalnianie inflacji, a także ostatnie wzmocnienie złotówki, dopisać więc można do listy argumentów za dalszym pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie” – dodaje.

W listopadzie widać również znaczny spadek stawek WIBOR 3M, 6M czy 1Y. Jest to pozytywna informacja dla kredytobiorców, dla których powoli wakacje kredytowe dobiegają końca.
 

Zobacz także: Inflacja na chwilę wyhamowała. GUS podaje szacunkowy odczyt za listopad

Hamulec dla stóp procentowych oraz inflacji

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w listopadzie spadła. Jeszcze w październiku wskaźnik CPI był bliski osiągnięcia poziomu 18%, tymczasem w minionym miesiącu wyniósł już 17,4%. Ekonomiści mBanku wskazują, że również w grudniu może nastąpić wyhamowanie, a szczyt nadejdzie w styczniu oraz lutym 2023 roku.

„W grudniu inflacja będzie podobna lub nawet lekko spadnie. Szczyt przypadnie na I kwartał, gdy wejdą wzrosty cen energii (mimo tarcz) oraz podwyżki podatków na paliwa. W tym momencie szacowalibyśmy wyskok inflacji na przedział 19-20% w lutym. Wiemy też na ten moment, że zerowy VAT na żywność utrzyma się co najmniej przez pierwszą połowę roku. Jeśli mamy rację i ceny żywności odpuszczą, uda się także tę tarczę zdjąć tak, że nie będzie podskoku inflacji (a już na pewno nie do poziomów z I kwartału)” – uważają ekonomiści mBanku.
 


Wyhamowanie inflacji może oznaczać, że na środowym posiedzeniu RPP, decyzja będzie jednoznaczna. Stopy procentowe pozostaną bez zmian, ponieważ widoczne są efekty trwającego wcześniej cyklu podwyżek. Następnego dnia po posiedzeniu klasycznie powinna odbyć się konferencja Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jak wskazują ekonomiści Santandera, kluczowe będą dwie kwestie podczas wystąpienia.

„Po pierwsze, czy padnie jakaś bardziej stanowcza sugestia, że drzwi do dalszych podwyżek stóp się zamykają (do tej pory Glapiński mówił, że to pauza, a nie koniec cyklu)” - napisali w tygodniowym raporcie ekonomiści Santandera. „Po drugie, czy powrócą sugestie z lipca nt. możliwego rozpoczęcia obniżek stóp przed końcem 2023 r. (ostatnio sygnały tego typu pojawiły się np. ze strony członka RPP Ireneusza Dąbrowskiego, którego uważamy za bliskiego poglądom prezesa NBP). Rynek zaczął już dość mocno wyceniać taki scenariusz” - dodali.

Aktualny poziom stóp procentowych kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Najlepsze lokaty bankowe w grudniu, wśród ofert nawet 8,2% w skali roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.