Decyzja RPP: Stopy procentowe pozostają bez zmian trzeci miesiąc z rzędu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 gru 2022, 17:56

RPP zdecydowała o stopach procentowych. Trzeci miesiąc z rzędu pozostają na niezmienionym poziomie

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w tym roku, zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. W przyszłym roku powracają już dwudniowe spotkania.

Dzisiejsza decyzja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. To już 3. miesiąc z rzędu, gdy członkowie RPP postanowili nie podnosić stóp procentowych. Oczywiście nie wiemy, czy decyzja była jednogłośna, ponieważ takie informacje otrzymujemy dopiero kilka tygodni po posiedzeniu.

Jedno jest pewne, inflacja na chwilę wyhamowała, co pokazują wstępne dane opublikowane przez GUS. W listopadzie wskaźnik CPI był na poziomie 17,4% w porównaniu do 17,9% w październiku. Ekonomiści mówią o niższym odczycie również w grudniu, tuż przed szczytem zakładanym na początku 2023 roku. Spada nie tylko inflacja, ale kluczowe dla kredytobiorców stawki WIBOR.

„Zmianę przewidywań dotyczących ścieżki inflacji widać też już w notowaniach rynkowych stawki WIBOR. Ten od poprzedniego, listopadowego posiedzenia RPP regularnie spadał. To duża zmiana, bo już od miesięcy wskaźnik ten bardzo wyraźnie rósł. Jest to o tyle ważne, że wysokość WIBOR-u jest ściśle powiązana z oprocentowaniem większości złotowych kredytów mieszkaniowych oraz stawkami oferowanymi przez banki na depozytach” – czytamy w analizie HRE Investments.

Aktualny poziom stóp procentowych kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Inflacja na chwilę wyhamowała. GUS podaje szacunkowy odczyt za listopad

Oczekiwana decyzja RPP

Jeszcze kilka tygodni temu decyzje podejmowane przez RPP nie były tak pewne, a ekonomiści często mieli odmienne zdania w tym temacie. Jedni spodziewali się małych podwyżek, inni sugerowali, że czas na jeszcze jeden zdecydowany ruch. Jaka jest narracja banku centralnego, każdy widzi. Od 3 miesięcy stopy procentowe nie zostały podniesione, a referencyjna znajduje się od września na poziomie 6,75%.

Teraz kluczowe jest pytanie, kiedy zaczną się obniżki stóp procentowych. W wielu wcześniejszych wypowiedziach Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego mówił ewentualnie o ostatnim kwartale 2023 roku. Oczywiście sytuacja będzie zależna od aktualnych warunków gospodarczych. Tymczasem ekonomiści mBanku sugerują, że najwcześniej na obniżki, członkowie RPP zdecydują się w 2024 roku.

„Trudno nie odnieść wrażenia, że od poprzedniej decyzji RPP wszystko gra na jej korzyść, tzn. dane makro dostarczają argumentów tym członkom Rady, którzy nie chcieli i nie chcą dalszych podwyżek stóp. Począwszy od słabych danych miesięcznych publikowanych w listopadzie, poprzez słabego konsumenta w całkiem dobrym wyniku wzrostu PKB za III kw. i w końcu kończąc na najważniejszym, czyli spadku inflacji z 17,9% do 17,4% r/r (według odczytu flash). Można spodziewać się więc argumentacji, że efekty pierwszych podwyżek stóp są coraz mocniej widoczne, zarówno w procesach cenowych jak i danych realnych. I to realne dane mogą coraz mocniej wybijać się na pierwszy plan - wszak to m.in. z troski o nie Rada zatrzymała się (naszym zdaniem na dobre) z podwyżkami stóp. Kolejny ruch w dół, ale nie w 2023 roku. Scenariusz na środę to oczywiście stopy bez zmian” – wskazują ekonomiści mBanku.

Rynek teraz oczekuje konferencji prezesa NBP, które jest planowana na 8 grudnia na godz. 15:00. Kluczową kwestią będzie określenie, czy dzisiejsza decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian oficjalnie kończy cykl podwyżek, który był zapoczątkowany w październiku 2021 roku.

Poniżej zamieszczamy harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok.

terminy posiedzeń RPP

Źródło: Narodowy Bank Polski

Zobacz także: Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w listopadzie w dół o 65% w relacji rok do roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.