Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Inflacja w czerwcu według oficjalnych danych GUS. Wskaźnik CPI coraz bliżej jednocyfrowego poziomu

Udostępnij

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w czerwcu wyniosła 11,5%. Wskaźnik CPI zejdzie szybciej do jednocyfrowego poziomu niż pierwotnie zakładały prognozy i tym samym będzie możliwa obniżka stóp procentowych.

Już szacunkowy odczyt za czerwiec wskazywał, że proces dezinflacyjny szybko postępuje. Oficjalne dane GUS-u pokazują, że inflacja wyniosła w ubiegłym miesiącu 11,5%, a jednocyfrowy poziom jest coraz bliżej. Zdaniem ekonomistów inflacja spadnie poniżej 10% w sierpniu lub we wrześniu, dzięki czemu zostanie spełniony warunek do pierwszej obniżki stóp procentowych.

„Nasza obecna prognoza pokazuje, że CPI może osiągnąć 10,3% w sierpniu i 9,2% we wrześniu. Gdyby tak było, pierwsza obniżka stóp NBP o 25 pb może nastąpić na posiedzeniu RPP 4 października, a gdyby inflacja spadła jednak szybciej i zeszła poniżej 10% już w sierpniu, pierwsza obniżka stóp byłaby możliwa już we wrześniu. Sądzimy, że w kolejnych miesiącach mogą nastąpić jeszcze dwie obniżki stóp o 25 pb, sprowadzając stopę referencyjną NBP do 6,0% na koniec roku” - ocenili ekonomiści Banku Santander.

inflacja gus

Źródło: GUS

Zgodnie z lipcową projekcją inflacji przygotowaną przez Narodowy Bank Polski, inflacja zejdzie do celu dopiero w 2025 roku, a jest to scenariusz, który zakłada utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Najnowsze prognozy wskazują, że średnioroczna inflacja w tym wciąż pozostanie na dwucyfrowym poziomie i wyniesie 11,9%. W 2024 roku spadnie do 5,2%, a w 2025 roku dojdzie do 3,6%.

Zobacz także: Inflacja zbliży się do celu inflacyjnego w 2025 roku, wynika z prognozy NBP

Jednocyfrowy poziom inflacji coraz bliżej

Inflacja w Polsce zbliża się już do jednocyfrowego poziomu. W czerwcu, według oficjalnych danych GUS, wyniosła 11,5%. To również kolejny miesiąc kiedy ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały się na tym samym poziomie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ekonomiści spodziewają się, że wskaźnik CPI w sierpniu bądź we wrześniu spadnie do jednocyfrowego poziomu.

Jak zapowiedział Adam Glapiński, prezes NBP, jednocyfrowy poziom inflacji będzie oznaczał możliwość pierwszej obniżki stóp procentowych. „Według projekcji, inflacja na koniec roku wyniesie między 7 a 8%, czyli już będzie jednocyfrowa, poniżej 10%. W kolejnych kwartałach i latach inflacja będzie się obniżać” – mówił Adam Glapiński.

Zgodnie z lipcową projekcją inflacji przygotowaną przez NBP, roczna dynamika cen w 2023 roku znajdzie się w przedziale 11,1-12,7%, w 2024 roku 3,7-6,8%, natomiast w 2025 roku 2,1-5,1%. Obecnie trwa proces dezinflacyjny, który będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach.

„W latach 2024-2025 do spadku inflacji cen konsumenta silniej przyczyni się spowolnienie wzrostu zagregowanego popytu w gospodarce, co obrazuje ujemna luka popytowa, oraz powiązany z nim spadek dynamiki kosztów związanych z zatrudnieniem. W efekcie w dalszym horyzoncie projekcji większy udział w obniżaniu się wskaźnika CPI będzie miał spadek inflacji bazowej” – napisano w raporcie.

projekcja marzec vs lipiec

Źródło: NBP

Zobacz także: Pierwsza obniżka stóp procentowych możliwa już po wakacjach. Warunkiem jednocyfrowy poziom inflacji

Udostępnij