Liczba i wartość wniosków o kredyty hipoteczne na wysokich poziomach
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
09 lis 2023, 13:07

Średnia wartość wniosku o kredyt mieszkaniowy na rekordowym poziomie. Liczba zapytań do BIK w październiku wzrosła o 250%

Ilość zapytań o kredyty mieszkaniowe w październiku br. wyniosła 41,4 tys., dla porównania rok wcześniej wniosków było tylko 14 tys. Kredytobiorcy wnioskują też średnio o rekordową wartość kredytu mieszkaniowego.

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w październiku wzrosła o 254% r/r. Z kolei o finansowanie starało się ponad 42 tys. osób, co przekłada się na niespełna 200% wzrost rok rocznie. Popyt na kredyty mieszkaniowe jest wysoki, wiele osób, które przez ostatnie lata wstrzymywały się z zakupem własnego mieszkania, ruszyło na zakupy. Potwierdzeniem będzie fakt, że 59% wszystkich wnioskujących w październiku to beneficjenci programu Bezpieczny Kredyt 2%. 
 

popyt hipoteki bik

Źródło: media.bik.pl
 

Według ostatnich danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii banki udzieliły już ponad 30 tys. kredytów mieszkaniowych z dopłatą.
 

Zobacz także: Rynek nie chce kredytu mieszkaniowego 0%. Pomysł Platformy Obywatelskiej może nie spotkać się z aprobatą nowego rządu

Jeszcze więcej kredytów, rynek wytrzyma

Z najnowszych informacji Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w październiku o 254% r/r. Wzrosła również liczba osób starających się o hipotekę i wyniosła 41,35 tys., dla porównania w październiku 2022 r. potencjalnych kredytobiorców było 13,95 tys. W odniesieniu do danych z września liczba ta skoczyła o 13%.

Średnia wartość wnioskowanego finansowania uplasowała się na poziomie 421 tys. zł, co jest najwyższą wartością w historii odczytu i 25% wzrostem r/r oraz 0,9% m/m.

„Popyt na kredyty mieszkaniowe jest bardzo wysoki. Potencjalni kredytobiorcy złożyli w październiku tego roku wnioski kredytowe na wartość aż dwuipółkrotnie wyższą niż przed rokiem. Indeks Popytu utrzymuje się na historycznie najwyższych poziomach. Jest kilka powodów tak wysokiej wartości Indeksu Popytu.” – tłumaczy Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej.

Wśród powodów wzrostu wartości Indeksu Popytu BIK znajdziemy wzrost liczby osób wnioskujących, duże zainteresowanie kredytem BK2%, ale również osób niebędących beneficjentami programu.

 Jest to w znacznej mierze efekt dużego zainteresowania kredytem mieszkaniowym w ramach programu „Kredyt 2%”. 59% wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w październiku br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie – mówi Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej. I dodaje: „Rośnie też popyt na kredyty mieszkaniowe wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu, ale zwiększyła się ich zdolność kredytowa w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń, spadku stawki WIBOR zarówno w reakcji na obniżkę stopy referencyjnej NBP, jak i w oczekiwaniu na dalsze spadki stóp procentowych. W konsekwencji dostępność kredytu mieszkaniowego jest obecnie większa niż jeszcze kilka miesięcy temu, co bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu popytu.”

Pomimo, że dane wyglądają imponująco należy pamiętać, że jest to częściowo efekt niskiej bazy, słabych wyników obserwowanych jesienią 2022 r.

„Interpretując odczyt Indeksu trzeba pamiętać, że w październiku 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało stosunkowo mało osób, powodując niską bazę porównawczą dla października br. Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z października 2022 r. częściowo odpowiada za tak wysoki obecny odczyt BIK Indeksu Popytu.” – powiedział Sławomir Nosal.

Zakłada się, że kolejnych miesiącach indeks BIK wciąż będzie miał wysokie notowania ze względu na dalsze duże zainteresowanie preferencyjnym kredytem, ale również wspomnianą niską bazą.

Zobacz także: RPP zaskakuje i pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost