Program Bezpieczny Kredyt 2% będzie kontynuowany, zapowiada nowy minister rozwoju i technologii, ale w zmodyfikowanej formie
W mediach pojawia się coraz więcej doniesień o perspektywie wyczerpania finansowania dla programu Bezpieczny kredyt 2%. Krzysztof Hetman, nowy minister rozwoju i technologii, chce zmodyfikować program i kontynuować preferencyjny kredyt na nowych zasadach.
Bezpieczny Kredyt 2% jest na wyczerpaniu, potwierdzają to doniesienia medialne, również na Strefie Inwestorów opisaliśmy ten problem. Pogłoski potwierdził nowy minister resortu technologii, Krzysztof Hetman, który był gościem programu „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24.
Minister @Hetman_K w @tvn24rozmowa: Mój pierwszy dzień w #MRiT rozpocząłem od rozmów nt. #mieszkalnictwo, ponieważ potwierdziły się doniesienia medialne, że pieniądze na #BezpiecznyKredyt2% praktycznie się skończyły i program można byłoby zamknąć 1 stycznia 2024 r., ale na to nie… pic.twitter.com/FIcctAZhE8
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) December 14, 2023
Zobacz także: Popularność programu Bezpieczny Kredyt 2% może doprowadzić do jego końca
Nowy minister, nowy preferencyjny kredyt
Program BK2% był przewidziany na lata 2023-24, jednak resort technologii w rękach Waldemara Budy, nie przewidział tak gigantycznego zainteresowania preferencyjnym kredytem mieszkaniowym. Finansowanie zapewnione przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), z dużym prawdopodobieństwem wyczerpie się z końcem roku.
Krzysztof Hetman, nowopowołany minister rozwoju i technologii zajął się tematem niezwłocznie.
@Hetman_K, na wniosek premiera @donaldtusk, został 13 grudnia 2023 r. powołany przez prezydenta RP @AndrzejDuda na urząd ministra rozwoju i technologii. pic.twitter.com/BYUlZz1NvC
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) December 13, 2023
Zapowiedział, że resort przedstawi propozycję kontynuacji programu BK2%, jednak będzie ona bardziej kompleksowa, z prawdopodobnie mniejszym oprocentowaniem.
„Wyjdziemy z propozycją kontynuacji tego programu, a jak ten program będzie kontynuowany na początku przyszłego roku, to siądziemy do takiego bardziej kompleksowego programu, który będzie oddziaływał nie tylko na rynek popytu, ale także na rynek podaży” – powiedział Krzysztof Hetman w programie Piaseckiego.
Jednak, by móc wyjść z taką inicjatywą minister w pierwszej kolejności musi poznać możliwości budżetu państwa. „Chciałbym go trochę zmodyfikować, tak aby był otwarty dla większej liczby naszych rodaków. Może uda się go potanić, nie powodując kosztów dla budżetu państwa. Ta rozmowa, czekam na analizę, bo wczoraj odbyłem merytoryczną rozmowę, na dzisiaj mam dostać informację analityczną, kiedy mi to wszystko zostanie policzone. I czeka mnie jeszcze rozmowa z panem ministrem Domańskim.” – wyjaśnił w czwartek Hetman.
Aby uspokoić zainteresowanych i rynek, szef resortu zapewnia, że pomoc dla potencjalnych kredytobiorców będzie kontynuowana. „Chcę jednak uspokoić, że forma pomocy w wzięciu kredytu będzie kontynuowana”.
Zobacz także: Popularność programu Bezpieczny Kredyt 2% może doprowadzić do jego końca
Pierwszy bank wstrzymuje przyjmowanie nowych wniosków
Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) zapowiedział, że od 29 grudnia 2023 r. wstrzymuje czasowo możliwość składania nowych wniosków w ramach programu BK2%.
„W związku z wyczerpywaniem się limitu dopłat do Bezpiecznego kredytu 2 proc. przewidzianego na lata 2023-2024 oraz wynikającą z tego możliwą decyzją Banku Gospodarstwa Krajowego o wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków przez banki kredytujące od 8 stycznia 2024 roku, Bank Ochrony Środowiska podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków o Bezpieczny kredyt 2 proc. z dniem 29 grudnia 2023 roku” – podano w komunikacie.
Dodano jednak, że decyzja ma pozwolić na przeprocesowanie złożonych już wniosków. „Decyzja ta ma na celu zapewnienie przeprocesowania przez BOŚ wszystkich złożonych do tego czasu wniosków w terminie do 7 stycznia 2024 roku”. Bank jasno dodał, że BOŚ nie wycofuje produktu ze sprzedaży, tylko czasowo zawiesza.