Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane o inflacji CPI za grudzień 2023 r. Niewielka zmiana względem szacunkowego odczytu

Udostępnij

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w grudniu wyniosła 6,2%. Jednocyfrowy wskaźnik utrzymuje się już od września 2023 r.

Od września 2023 r. obserwujemy w Polsce jednocyfrowy wskaźnik inflacji. Zgodnie z oficjalnymi danymi GUS inflacja w grudniu wyniosła 6,2%, co jest niewielką zmianą względem odczytu szacunkowego. Adam Glapiński podczas konferencji w siedzibie Narodowego Banku Polskiego (NBP) powiedział, że w I kw. br. może nastąpić jeszcze szybszy spadek inflacji, który być może dotrze do celu inflacyjnego. Ciężko przewidzieć jak będzie wyglądać sytuacja w kolejnych kwartałach, pozostaje czekać do marca na projekcje inflacji NBP.

„W I kw. br. spadek inflacji może być nawet szybszy, niż przewidzieliśmy to w projekcji. Może nawet spaść do około 3%, czyli w okolice celu inflacyjnego. W marcu będziemy celu inflacyjnym albo bardzo blisko niego. Oczywiście, ta sytuacja jest złożona. Mamy tym wskaźniku ceny administrowane, tarcze antyinflacyjne. Teraz mówimy jaka jest i jaka będzie w najbliższych miesiącach. Czyli praktycznie w marcu nie będzie inflacji, nie mogę się tym nacieszyć.” – wyjaśniał prezes Adam Glapiński podczas konferencji.

inflacja za grudzień 2023

Źródło: GUS

Zobacz także: „Jeśli chodzi o stopy procentowe, to nie jesteśmy w żadnym cyklu. Podejmujemy decyzje wraz z napływem danych” – powiedział Adam Glapiński podczas konferencji NBP

Ceny wzrosło o 6,2% rok do roku

Ostatni miesiąc 2023 r. przyniósł wzrost inflacji na poziomie 6,2% r/r. Szacunkowe dane GUS zakładały, że wskaźnik CPI wyniesie 6,1%. W punkt z prognozami trafił mBank, dodając, że inflacja bazowa może wynieść około 6,9%.

Największy wpływ na zmianę cen towarów i usług miały ceny w segmencie żywności, ale również restauracji i hoteli. Wpływ wykazał również transport oraz rekreacja i kultura.

„W grudniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,2%), restauracji i hoteli (o 0,5%), transportu (o 0,2%) oraz rekreacji i kultury (o 0,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 p. proc., 0,03 p. proc. i po 0,02 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1,2%) obniżyły ten wskaźnik o 0,05 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 8,4%), żywności (o 5,5%), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 9,5%) oraz restauracji i hoteli (o 9,9%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,09 p. proc., 1,40 p. proc., 0,53 p. proc. i 0,51 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,8%) obniżyły ten wskaźnik o 0,27 p. proc.” – napisano w komunikacie GUS.

Zobacz także: Szacunkowy odczyt inflacji za grudzień, poziom CPI spadł nieznacznie

Udostępnij