Minister finansów zapowiedział zmiany i ograniczenie tzw. podatku Belki
Obrazek użytkownika Aleksandra Kiwacka
23 sty 2024, 12:09

Podatek Belki będzie ograniczony. Projekt zmian pojawi się już w lutym

Trwają prace nad ograniczeniem tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. Projekt ustawy zostanie przedstawiony w lutym - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański.

"Trwają prace w Ministerstwie Finansów. Tak jak mówiliśmy w kampanii wyborczej, chodzi o ograniczenie podatku Belki, stworzenie nowego systemu zachęt do oszczędzania, czy to na rachunkach bankowych, czy również do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. To musi być zrobione w sposób odpowiedzialny, tak, żeby banki, biura maklerskie były do tego procesu przygotowane. Będę o tym rozmawiał chociażby ze Związkiem Banków Polskich, aby takie rozwiązania wspólnie wdrożyć" - poinformował minister finansów, Andrzej Domański.

"Z całą pewnością podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki, będzie ograniczony" – dodał Doamński.

Projekt w tej sprawie ma zostać przedstawiony przez Ministerstwo Finansów w lutym.

Propozycje zmian w podatku od zysków kapitałowych były częścią programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. KO zapowiadała zniesienie podatku dla oszczędności i inwestycji, również na Giełdzie Papierów Wartościowych, do kwoty 100 tys. zł, przy inwestycji trwającej powyżej jednego roku.

Zobacz także: Polskie spółki zaczynają coraz śmielej wdrażać AI. Pytamy TEXT, Brand24, Emplocity i Woodpeckera jak sztuczna inteligencja zmieni biznes i rynek pracy

Podatek Belki jako środek zaradczy 

Podatek Belki został wprowadzony w 2002 roku jako środek zaradczy wobec znacznej dziury budżetowej. Marek Belka, ówczesny minister finansów, przedstawił propozycję opodatkowania zysków z lokat, obligacji i akcji podatkiem w wysokości 19%. Pomysł ten miał na celu naprawienie sytuacji finansowej państwa, która wymagała pilnych działań.

Mimo, że pierwotnie miało być to rozwiązanie tymczasowe, istnieje już od 22 lat. W 2022 roku wpływy z podatku osiągnęły 5,75 mld zł.

podatek-belki-2022

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Zobacz także: Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane o inflacji CPI za grudzień 2023 r. Niewielka zmiana względem szacunkowego odczytu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.