RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rynek wyczekuje marcowej projekcji inflacji
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
07 lut 2024, 14:08

Lutowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej bez zaskoczeń, stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie

Za nami drugie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w tym roku. Efekt jest zgodny z oczekiwaniami rynku.

Podczas drugiego posiedzenia w tym roku Rada zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Bez zaskoczenia, rynek wyczekuje marcowej projekcji inflacji NBP, a zmian w poziomie stóp procentowych spodziewa się najwcześniej pod koniec roku.

Aktualny poziom stóp procentowych będzie kształtował się następująco:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Po zakończeniu BK2% liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o ponad 50%

RPP nie zaskoczyła

Stopy procentowe w Polsce pozostały na niezmienionym poziomie. Po dwudniowym posiedzeniu decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami, w efekcie główna stopa referencyjna wciąż wynosi 5,75%.

Początek roku to czas, kiedy rynek wyczekuje najnowszej projekcji inflacji NBP, która pojawi się w marcu. Prognozy w niej zawarte pozwolą łatwiej przewidzieć to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach oraz kiedy możemy się spodziewać inflacji u celu i obniżek stóp. 

„Materiał dowodowy na posiedzenie nie jest specjalnie jastrzębi, więc trudno też spodziewać się, aby grono to zdecydowało się na dalsze zaostrzenie retoryki” – napisali w komunikacie ekonomiści mBanku.

W opinii rynku RPP działa ostrożniej, a zmiany poziomu stóp procentowych nastąpią dopiero wtedy, jak inflacja na stałe się obniży. „[…] funkcja reakcji Rady po wyborach się zmieniła, teraz RPP gra 'safe ball'. Analizując wszystkie zmienne, również te związane ze zmianą władzy i polityki fiskalnej, zakładamy, że Rada będzie teraz dużo bardziej ostrożna i będzie obniżała stopy procentowe wtedy, kiedy inflacja będzie trwale obniżała się, a wiemy – i sama RPP to komunikowała – że zejście inflacji na początku roku będzie chwilowe” – powiedział główny ekonomista banku Pekao, Ernest Pytlarczyk.

Eksperci Biura Maklerskiego BNP Paribas przewidują, że RPP zdecyduje się na zmiany dopiero w IV kw. br., obniżając stopy o 50 pb.

Z kolei ekonomiści banku Citi Handlowy twierdzą, że nawet słabsze dane o PKB (0,2% wzrostu za cały 2023r.) nie są powodem do zmiany poziomu stóp procentowych.

Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i razem z innymi poczekać na marcową projekcję inflacji. Na zabicie czasu polecamy comiesięczną konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, która odbędzie się 8 lutego o godz. 15. 

Zobacz także: Podatek Belki będzie ograniczony. Projekt zmian pojawi się już w lutym

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.