Oszczędności i inwestycje do 100 000 zł zwolnione z podatku od zysków kapitałowch - MF zdradza planowane zmiany
Obrazek użytkownika Aleksandra Kiwacka
09 lut 2024, 12:09

Oszczędności i inwestycje do 100 000 zł zwolnione z podatku. Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia zmian w podatku Belki

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał od Ministerstwa Finansów informację na temat planowanych zmian w podatku Belki. Resort finansów potwierdził, że niższy podatek ma obejmować oszczędności i inwestycje do kwoty 100 000 zł, a proponowane zmiany w rozliczeniach mają być jak najmniej skomplikowane.

Wielokrotnie obywatele składali skargi do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, wyrażając swoje obawy dotyczące negatywnego wpływu tego podatku na ich możliwości oszczędzania i budowania kapitału. Ze względu na tak duże zainteresowanie tą kwestią, RPO Marcin Wiącek postanowił zwrócić się do Ministerstwa Finansów o bardziej szczegółowe informacje

Na apel rzecznika, odpowiedział podsekretarz stanu w MF, Jarosław Neneman. Minister wskazał, że aktualnie w resorcie prowadzone są prace nad różnymi koncepcjami preferencji podatkowych mających na celu zwiększenie skłonności obywateli do oszczędzania i inwestowania poprzez ograniczenie opodatkowania osiąganych przez nich zysków kapitałowych. Założeniem ma być tu ustalenie limitu opodatkowania oszczędności oraz inwestycji kapitałowych na poziomie do 100 tys. zł.

"Działania Ministerstwa Finansów są prowadzone w kierunku wypracowania takich rozwiązań, które z jednej strony będą zapewniały korzyść podatnikom (z zachowaniem zasady równości podmiotów w prawie), a z drugiej nie będą powodowały nadmiernej komplikacji rozliczeń podatkowych. Przy czym pod uwagę muszą być brane również czynniki związane z wdrożeniem i stosowaniem rozliczenia podatkowego wynikającego z przygotowanych koncepcji, takie jak np. konieczność zapewnienia odpowiednich narzędzi informatycznych, a także dostosowania organizacyjnego i kadrowego organów podatkowych" - napisał Neneman.

Jarosław Neneman podkreślił również, że na obecnym etapie prac nie jest możliwe udzielanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących planowanych zmian oraz ich ewentualnych terminów wprowadzenia. Jednak zgodnie, z poprzednimi informacjami jakie wypływały z MF, przedstawienie projektu ustawy ws. zmian w podatku Belki ma nastąpić jeszcze w lutym.

Propozycje zmian w podatku od zysków kapitałowych były częścią programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.  W 100 konkretach zapowiedź KO brzmiała:

„Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku).”

Zobacz także: Podatek Belki będzie ograniczony. Projekt zmian pojawi się już w lutym

Problemy z podatkiem Belki

Podatek Belki został wprowadzony w 2002 roku jako środek zaradczy wobec znacznej dziury budżetowej. Marek Belka, ówczesny minister finansów, przedstawił propozycję opodatkowania zysków z lokat, obligacji i akcji podatkiem w wysokości 19%. Pomysł ten miał na celu naprawienie sytuacji finansowej państwa, która wymagała pilnych działań. Mimo, że pierwotnie miało być to rozwiązanie tymczasowe, istnieje już od 22 lat.

W ciągu ostatnich lat wiele rządów zapowiadało rozpoczęcie prac nad reformą podatku Belki, w tym również przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, jednak nikt nie zdecydował się ostatecznie na ich wdrożenie, co sprawia, że wielu inwestorów patrzy z rezerwą na kolejne propozycje.

Zobacz także: Zmiany w podatku Belki mają zapewnić korzyść podatnikom bez nadmiernej komplikacji rozliczeń - MF

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.