Nowe prognozy NBP. Inflacja znowu wzrośnie, by dopiero w 2026 r. wrócić do celu
Lipcowa projekcja inflacji zaprezentowana przez Narodowy Bank Polski (NBP) przewiduje wyższe prognozy inflacji niż w marcu. Wskaźnik CPI w kolejnych miesiącach i w 2025 r. będzie rosnąć, w 2026 r. obniży się do poziomu 2,7%. Na wzrost wpłyną przede wszystkim podwyżki cen energii.
NBP opublikował Raport o inflacji, publikacja zawiera m.in. projekcję inflacji, wzrostu gospodarczego, czy roczną dynamikę wynagrodzeń. Projekcją przewiduje przejściowy wzrost CPI, co będzie związane z ograniczaniem rządowych działań osłonowych.
Źródło: Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego
Zobacz także: „O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć, jak inflacja rośnie” – powiedział Adam Glapiński podczas lipcowej konferencji NBP
Prognoza dla inflacji w Polsce
Bank centralny zaprezentował najnowszą projekcję inflacji, autorzy przewidują przejściowy wzrost wskaźnika CPI. Aktualna projekcja zakłada większą dynamikę wzrostu niż ta, którą mogliśmy w marcu. Wśród argumentów przemawiających za takim kształtowaniem się CPI są zmiany legislacyjne ograniczające działanie tarcz osłonowych.
Źródło: Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego
„W efekcie dynamiki cen energii elektrycznej, gazu ziemnego oraz ciepła systemowego w latach 2024-2025 kształtują się na wyższym poziomie niż w poprzedniej rundzie prognostycznej. Jednocześnie ceny żywności podnosi przywrócona od 1 kwietnia br. stawka VAT 5 proc. na podstawowe produkty żywnościowe” – napisano w raporcie.
Raport wskazuje również, że nie bez wpływu na ceny żywności w najbliższych kwartałach pozostaną warunku agrometeorologiczne, które panowały wiosną br., a wpłynęły bezpośrednio na ceny np. owoców.
Źródło: Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego
Skalę wzrostów cen towarów i usług z pewnością w kolejnych kwartałach będzie wysoka realna stopa procentowa ograniczająca presję popytową. Warto przypomnieć, że projekcją jest tworzona przy założeniu, że poziom głównej stopy procentowej jest utrzymany na znanym nam poziomie, czyli 5,75%.
Ograniczenie działań osłonowych a wzrost PKB
Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, to po obserwowanym w zeszłym roku spowolnieniu, następuje odbudowa, jednak zgodnie z aktualną prognozą, słabsza niż spodziewano się w marcowej projekcji. Jednocześnie NBP
Wśród czynników wpływających na zmianę poziomu PKB w kolejnych kwartałach wymienia się m.in. ustępowane szoków podażowych związanych z rynkami energetycznymi, rosnącą dynamikę wynagrodzeń, czy spory napływ funduszy unijnych.
Źródło: Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego
Pozostają obszary niepewności
Wciąż pozostają obszary, które mogą znacznie odmienić tor dla inflacji i rozwoju gospodarki, jaki przedstawił bank centralny. Przede wszystkim wymienia się przyszły sposób kształtowania się polityki fiskalnej oraz regulacji. Te mogą istotnie wpłynąć np. na ceny energii. Pozostając przy energii, istnieje również niepewność dotycząca tego, jak wzrost cen energii wpłynie na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i dynamikę wzrostu wynagrodzeń. Istotnym będzie również to, jak skala wzrostu wynagrodzeń wpłynie na presję popytową, ale również konsumpcję prywatną.
Prezentację Raportu o inflacji można zobaczyć poniżej, a publikację pobrać na stronie banku centralnego.