Wynik pierwszego po wakacjach posiedzenia RPP bez zaskoczeń
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła pierwsze, po miesięcznej przerwie, posiedzenie. Wrześniowa decyzja nie przyniosła zmiany poziomu stóp procentowych w Polsce.
Wrześniowe posiedzenie RPP nie przyniosło zmian poziomu stóp procentowych. Obecny poziom RPP utrzymuje od października 2023 r.
Aktualny poziom stóp procentowych będzie kształtował się następująco:
- stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.
Zobacz także: CPI znowu lekko w górę. Wstępny odczyt inflacji za sierpień 2024 r.
Stopy bez zmian
Po dwudniowym posiedzeniu, RPP podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W efekcie główna stopa referencyjna wynosi wciąż 5,75%.
Choć większość rynku nie spodziewała się innej decyzji, to pojawiły się wyjątki. Jednym z owych wyjątków jest opinia wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. „Dzisiaj kredyty w Polsce, również przez to, że Rada Polityki Pieniężnej nie obniża stóp procentowych od dawna - uważam, że na pewno one powinny być obniżone w najbliższym czasie - kredyty mieszkaniowe są zbyt wysoko oprocentowane, są najwyżej oprocentowane w Europie i wsparcie w zaciągnięciu kredytu jest po prostu w wielu momentach potrzebne. Bo młodych ludzi, szczególnie młodych, nie stać na wkład własny do kredytu" - powiedział Kosiniak-Kamysz w rozmowie z dziennikarzami na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Zmiany poziomu stóp procentowych nie spodziewali się m.in. ekonomiści Banku PKO. „Decyzja w kwestii stóp procentowych raczej nie zaskoczy (wszyscy ekonomiści spodziewają się pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie), ale większych niż zazwyczaj zmian można się spodziewać po komunikacie – od ostatniego minęły już 2 miesiące, w trakcie których m.in. zmaterializował się wpływ odmrożenia cen energii na inflację a rząd przedstawił projekt budżetu na 2025. Jeszcze ciekawsza może być zaplanowana na jutro konferencja Prezesa NBP.” – napisano w centrum analiz PKO BP.
Zobacz także: Najlepsze lokaty bankowe na wrzesień 2024 r. Coraz trudniej o ofertę z oprocentowaniem 7-8% w skali roku