Najdroższy polski obraz w historii sprzedany za 82 mln zł

Najdroższy polski obraz w historii sprzedany za 82 mln zł

Najdroższy obraz polskiego artysty to od środy „Portret Marjorie Ferry” pędzla Tamary Łempickiej. Z roku na rok ceny jej dzieł rosną jak na drożdżach.

82 mln zł zapłacono na aukcji w Christie's w Londynie za obraz Tamary Łempickiej „Portret Marjorie Ferry". Od środy jest to najdroższy obraz polskiego artysty. Tyle jest na GPW warta spółka Monnari, a nieco mniej Sygnity...

Obrazy Łempickiej są w ostrym trendzie wzrostowym

Tamara Łempicka bije swoje własne rekordy cenowe już 3 raz w ciągu 15 miesięcy, co nieczęsto się zdarza – zauważył portal The Hot Bid. W listopadzie 2019 r. za jej obraz „Czerwona sukienka” zapłacono ponad 50 mln zł. Wtedy to również był rekord, jeśli chodzi o kwotę zapłaconą za dzieło polskiego artysty. Jeśli dodamy, że rok wcześniej jej płótno „La Musicienne” zostało wylicytowane za nieco ponad 34 mln zł, to zobaczymy, że jej dzieła są bardzo wartościowe, a ich ceny znajdują się w trendzie wzrostowym.

Tamara Łempicka, znana na świecie pod nazwiskiem Tamara de Lempicki, jest uznanym artystą. Jej dzieła są szczególnie popularne w USA. W 2018 roku jej obrazy na światowych aukcjach poszły w sumie za 16,4 mln USD, co dało jej 8 pozycję wśród artystek, zarówno żyjących, jak i zmarłych. Tak wynika z danych portalu ArtPrice.com.

2
 

Zobacz także: Kolor wpływa na wartość obrazu. Naukowcy odkryli jakie barwy zwiększają szanse wzrostu ceny

Kim była Tamara Łempicka

Urodziła się w 1898 roku w Warszawie lub Moskwie. Łempicka podkreślała, że jest Polką, ale w 1918 roku wyjechała do Paryża, by studiować na Academie Ranson. Tam uczyła się malarstwa od Andre Lhote'a. Pierwsze swoje prace pokazała publicznie w 1922 roku i od razu wywołały poruszenie.

W 1938 roku wyjechała do USA, zaniepokojona rozwojem faszyzmu w Europie. Stała się jedną z najbardziej wziętych portrecistek Hollywood. Pod koniec lat 60-tych XX wieku wyjechała do Meksyku, gdzie zmarła w 1980 roku. Jej dzieła są ozdobą wielu prywatnych kolekcji, m.in. Jacka Nicholsona czy Madonny.

Polski rynek sztuki rośnie w szybkim tempie

Przypomnijmy, że najdroższym obrazem sprzedanym na aukcji w Polsce jest „Wit Stwosz jako dziecko” Jana Matejki, który w domu Polswiss Art znalazł nabywcę za 3,3 mln zł. Natomiast najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na licytacji w naszym kraju jest zespół figur „Caminando” Magdaleny Abakanowicz, który w Desie w październiku 2019 roku poszedł za 8 mln zł.

Generalnie zainteresowanie inwestowaniem w sztukę rośnie. Inwestorzy szukają alternatyw dla lokat czy nieruchomości. W ubiegłym roku na krajowych aukcjach wylicytowanych zostało ponad 16 tys. obiektów o wartości transakcyjnej 294,9 mln zł. To oznacza, że rok 2019 był rekordowy – wynika z raportu portalu ArtInfo.pl. 75% rynku, mierzonego obrotami, mają 3 domy aukcyjne: DESA Unicum (51,5%), Polswiss Art (18,5%) oraz Agra-Art (8,1%).

A czy wam podobają się obrazy Tamary Łempickiej? Dalibyście za jeden równowartość Monnari?

Zobacz także: E-commerce zaczyna wkraczać na rynek sztuki. Millenialsi zaczynają kupować obrazy online i napędzają ceny dzieł sztuki

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.