Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Jak budować długoterminowy portfel inwestycyjny – wyjaśnia Carl Kawaja z Capital Group

Udostępnij

Dociekliwość, wyobraźnia, cierpliwość – te cechy są niezbędne przy budowaniu portfela na lata, przekonuje Carl Kawaja z Capital Group.

„Przy dobieraniu spółek do portfela długoterminowego najważniejsza ich cecha to unikalna przewaga rynkowa” – powiedział Carl Kawaja, zarządzający portfelem długoterminowym w Capital Group, będąc gościem podcastu Invest Like the Best. Capital Group to jedna z najstarszych firm inwestycyjnych na świecie, mająca około 2,4 bln USD aktywów w zarządzaniu. Kawaja zarządza portfelem od 22 lat.

Dociekliwość, wyobraźnia, cierpliwość

Kawaja podkreślił, że należy inwestować tylko w to, co się rozumie, bo tylko wtedy można to włożyć do portfela na lata. To oznacza, że inwestor musi być wielce dociekliwy. „Inwestuję tylko w te biznesy, które mogę wyjaśnić sobie samemu w kilku punktach, na kartce. Zadaję sobie zawsze jak najwięcej pytań na temat biznesu i rynku, na którym on działa, zanim kupię akcje. Inwestor musi wiedzieć, od czego zależą przychody spółki i jakie zależności się pojawiają między biznesem a jego otoczeniem w realnej gospodarce” – podkreśla Kawaja. „Gdy chcę zainwestować w producenta mleka sojowego, muszę wiedzieć wszystko nie tylko o tej firmie, ale też o rynku soi, co to za roślina i co wpływa na jej zbiory” – wskazuje ekspert Capital Group.

Kawaja przyznaje, że bardzo często popełnia błąd zaniechania i musiał się nauczyć godzić z przepuszczonymi okazjami. „We wrześniu czy październiku 2019 roku prowadziłem zajęcia ze studentami na pewnej uczelni i zapytałem się, kto chciałby Teslę. Prawie wszyscy podnieśli ręce. Potem zapytałem się, czy kupiliby też akcje tej spółki. Ręce podniosło już mniej osób. A ja zadałem sobie pytanie, czy ja bym kupił jej akcje i nie potrafiłem odpowiedzieć na to pytanie, choć miałem przekonanie, że to może być dobra inwestycja. Niestety, nie zrobiłem researchu, nie znalazłem na to czasu ani ochoty, a dalszą historię znamy, kurs Tesli urósł w 2 lata od ponad 1 300%” – przyznała Kawaja.

Inną ważną cechą inwestora, obok dociekliwości, jest wyobraźnia. „Pamiętam, jak kilkanaście lat temu pojawiły się pierwsze iPhone’y. Firma Apple była wtedy znana głównie z komputerów PC. Jeden z analityków z Capital Group przekonywał, że to będzie rewolucyjny produkt, który zrobi z Apple giganta. Mówił, że to będzie urządzenie, które rozwiąże wiele problemów i zaspokoi wiele potrzeb. Że to będzie tak wielka rewolucja, że telefony komórkowe w starym wydaniu stracą rację bytu. I rzeczywiście tak się stało. On miał wyobraźnię, potrafił zobaczyć użyteczność tego przedmiotu w przyszłości. Dziś już nikt nie pamięta o komórkach Nokii czy Motoroli, które kiedyś były tak popularne, jako solidne produkty, a na smartfonach robimy praktycznie wszystko” – mówi Kawaja.

Trzecią cechą, jaką musi mieć inwestor, jest cierpliwość. „Najpierw trzeba czekać na okazję. Potem trzeba czekać na materializację scenariusza. Potem trzeba mieć cierpliwość, by wytrwać na pozycji” – mówi Kawaja. „Mnie jest łatwo, bo chyba odziedziczyłem sporo cech po mojej matce, a ona jest najbardziej cierpliwą, upartą osobą, jaką znam” – dodał.

Zobacz także: Car Mechanic Simulator 2021 już w przyszłym tygodniu. PlayWay przygotowuje się do dużych premier w drugiej połowie roku

Taiwan Semiconductor Manufacturing, Vale, Zara

Kawaja odsłonił swoją inwestycyjną kuchnię. Zdradził, że od niemal 22 lat ma dwie spółki w portfelu. Jedna z nich to Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM). “Jest to spółka, która specjalizuje się w produkcji układów scalonych, w tym procesorów. Jej magia polega na tym, że robi niezwykle skomplikowane rzeczy w procesie produkcji i potrafi zaspokoić wymagania praktycznie każdego klienta. Od trzech dekad TSM pokazuje średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 18%, co przebija znacznie zdecydowaną większość indeksów krajowych czy sektorowych” – wskazuje Kawaja.

Notowania TSM (linia niebieska) na tle Nasdaq Composite (linia żółta) – 3 lata

Notowania TSM

Źródło: WSJ

Drugą spółką, którą uwielbia zarządzający Capital Group, jest Vale – największy producent rudy żelaza i niklu na świecie. „Spółka jest liderem na silnie rosnącym rynku. Ma niewielu rywali, ale ma nad nimi wielką przewagę, bo jest niezwykle dobrze ułożonym biznesem, z wysoką efektywnością. Ten biznes jest też długowieczny. Wszyscy potrzebują stali. Za 20 lat być może nikt nie będzie pamiętał o Facebooku, ale spółka Vale na 99,9% będzie istniała, bo wszyscy wciąż będą potrzebować stali” – stwierdził Kawaja.

Notowania Vale (linia niebieska) na tle S&P500 (linia żółta) – 3 lata

Notowania Vale

Źródło: WSJ

Zdaniem eksperta, wciąż bardzo ciekawym aktywem, biznesem w który można zainwestować, jest Zara – czyli producent i dystrybutor odzieży. „Zara produkuje dobrej jakości ubrania, ale ma unikalny model biznesowy, bo szybko wymienia kolekcje. To powoduje, że klienci są do niej przywiązani, często odwiedzają z ciekawością jej sklepy, no i jak już wejdą, to robią zazwyczaj jakieś zakupy” – podkreśla Kawaja.

Według zarządzającego, inwestor musi starać się przewidywać trendy. Kawaja uważa, że nadchodzi kolejna wielka rewolucja: samochody autonomiczne. „Uwielbiam prowadzić, ale za kilka dekad praktycznie nie będzie już tradycyjnych aut, bo zostaną wyparte przez samochody autonomiczne. Nasze wnuki będą się dziwiły, że kiedyś dziadek prowadził sam osobiście samochód, trzymając rękoma coś, co się nazywało kierownicą” – mówi Kawaja. „Dlatego już dziś warto się rozglądać za spółkami, które przodują w pracami nad technologią samochodów autonomicznych” – dodał.

Carl M. Kawaja jest prezesem Capital Research and Management – spółki córki Capital Group. Zarządza także portfelem długoterminowym Capital Group. Ma 33 lata doświadczenia rynkowego, a w Capital Group jest od 28 lat. Wcześniej pracował w Gabelli & Company. Zdobył MBA na Columbia Business School, ukończył historię na Brown University.

Zobacz także: Elon Musk zaprezentuje jak zaawansowana jest sztuczna inteligencja samochodu Tesla. Trzy powody dlaczego akcje zaatakują szczyty

Udostępnij