Wzmożona aktywność insiderów na akcjach czołowych polskich firm deweloperskich w ostatnim miesiącu
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
17 sty 2023, 09:51

W ostatnim miesiącu zaobserwowano wzmożoną aktywność insiderów na akcjach czołowych polskich firm deweloperskich

Wraz z zakończeniem roku zwiększyła się liczba nabytych akcji przez członków zarządów spółek Dom Development oraz Echo Investment. W styczniu swoją pozycję powiększył również główny akcjonariusz Atal, czyli Juroszek Holding – spółka prezesa zarządu Atal.

W ciągu ostatniego miesiąca indeks WIG-Nieruchomości po raz pierwszy od kwietnia 2022 r. przebił poziom 2 700, tym samym zbliżając się do najwyższych poziomów od początku wybuchu wojny w Ukrainie. Trwający od końca października 2022 roku trend wzrostowy mogą wzmacniać informacje płynące od insiderów, których wzmożoną aktywność w spółkach deweloperskich zanotowano pod koniec 2022 r. i na początku 2023 r.

Notowania WIG-Nieruchomości

WIG-NIERUCHOMOŚCI WYKRES

Zobacz także: Rząd chce opodatkować dodatkowe mieszkania. Przepisy obejmą fundusze inwestycyjne oraz osoby posiadające co najmniej 7 lokali

Prezes Echo Investment kontynuuje zakup akcji

Nicklas Lindberg, prezes zarządu Echo Investment, po 3 miesięcznej przerwie znów powiększył swoją pozycję. 9 i 12 grudnia dokonał transakcji o łącznym wolumenie 40 270 akcji po średniej cenie wejścia 3,057 zł/akcję. W 2022 r. Lindberg w sumie 8 razy dokupywał akcje spółki, z czego grudniowy zakup stanowił trzeci pod względem wielkości wolumenu w ciągu jednego dnia. Od ostatniej takiej transakcji z 29 września, kurs akcji Echo Investment wzrósł o ponad 14%.

ECHO INVESTMENTS WYKRES

Wiceprezes Dom Development realizuje opcje

Tuż przed końcem roku Leszek Stankiewicz, wiceprezes zarządu Dom Development, zdecydował się zrealizować opcje upoważniające go do nabycia 50 000 akcji spółki po cenie 50 zł/akcję. Tym samym wykorzystał pełen limit przysługujący mu na jeden rok kalendarzowy wynikający z programu opcji menadżerskich funkcjonujących w spółce. Kurs Dom Development urósł od tego czasu o 7,2%.

DOM DEVELOPMENT WYKRES

Zobacz także: Deweloperzy podsumowują 2022 rok na rynku nieruchomości, oto ile mieszkań sprzedał Dom, Atal, Lokum i Victoria

Juroszek Holding zwiększa swoją pozycję

Zbigniew Juroszek, prezes Atal SA, za pośrednictwem swojej spółki Juroszek Holding, dokonał 13 stycznia kolejnego w ciągu miesiąca zakupu akcji. Tym razem wolumen transakcji wyniósł 21 817 akcji, przy średniej cenie zakupu 35,2 zł/akcję. Ostatni raz główny akcjonariusz Atal SA dokonał zakupu 28 i 30 grudnia, przejmując wtedy 6 507 akcji. Tym samym kontroluje on już 82,57% wszystkich udziałów w spółce. Notowania Atal SA od początku tego roku wzrosły o 15%.

ATAL SA WYKRES

Zobacz także: Rząd wytacza wojnę „patodeweloperce”. W planach koniec mikrokawalerek, „betonozy” i zbyt blisko usytuowanych budynków

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.