Serwis cen transakcyjnych na żywo oraz walka z flipperami. Waldemar Buda zdradza plany dla rynku nieruchomości
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
27 mar 2023, 17:12

Serwis cen transakcyjnych na żywo oraz walka z flipperami. Waldemar Buda zdradza plany zmian dla rynku nieruchomości

Serwis live cen transakcyjnych mieszkań dla każdego miasta, obowiązkowe podanie ceny mieszkania w ogłoszeniu dewelopera, koniec z blokowaniem mieszkań w początkowej fazie budowy. Waldemar Buda w Studiu PAP o planowanych zmianach na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda podczas rozmowy w Studio PAP rozmawiał o rozwiązaniach dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Rozmowa dotyczyła walki z tzw. flipperami, wyższym podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu 5 mieszkań wzwyż. Ale również o powstaniu serwisu live, który każdego dnia będzie podawał dane o cenach transakcyjnych we wszystkich miastach. Minister wspomniał również o świeżo przyjętej ustawie „Pierwsze Mieszkanie”.
 

Zobacz także: Rząd przyjął projekt programu „Pierwsze mieszkanie” zapewniający kredyt hipoteczny na 2%

Rządowe propozycje dla rynku nieruchomości mieszkaniowych

Waldemar Buda, minister Rozwoju i Technologii w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) opowiadał o ważnych zmianach, które czekają rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.

Jednym z nich ma być serwis live cen transakcyjnych, który będzie podawał każdego dnia aktualne ceny dla każdego miasta, a nawet dzielnicy. Będą one zaciągane każdorazowo z transakcji notarialnych. Serwis ma ruszyć od 2024 r. i będzie dostępny dla wszystkich.

„Wprowadzimy przejrzysty podgląd cen transakcyjnych. Na bieżąco będzie widoczne za ile sprzedawały się nieruchomości. Dane będą publikowane na publicznej stronie internetowej” – powiedział szef resortu.

Minister powiedział, że rząd przygląda się również cesji na rynku pierwotnym. Dokładniej chodzi o zjawisko zamawiania od deweloperów mieszkań we wstępnej fazie budowy, blokowaniem ich, a następnie odsprzedawaniem za większą kwotę.

„Przyglądamy się cesji na rynku pierwotnym […] zamawianiem od deweloperów mieszkań, blokowaniem tych najlepszych i później odsprzedawaniem ich i właśnie handlowaniem, bo dzisiaj na stronach internetowych z ogłoszeniami jest mnóstwo mieszkań, które są jeszcze objęte umową deweloperską, i ludzie, którzy je zablokowali, teraz odsprzedają je z zyskiem” – wyjaśnia Waldemar Buda.

Kolejnym wymienionym przez ministra Budę rozwiązaniem, będzie ograniczenie spekulacji na rynku mieszkań. Chodzi o pomysł, który ma podwyższyć podatek od czynności cywilnoprawnych do 6%, przy zakupie od 5 mieszkań w górę i uderzyć w fundusze inwestycyjne.

Zobacz także: Budownictwo mieszkaniowe mocno hamuje. Liczba pozwoleń i zgłoszeń budowy o 34% niższa niż przed rokiem

Waldemar Buda o programie Pierwsze Mieszkanie

Minister resortu Rozwoju i Technologii opowiadał również o przyjętym w połowie marca projekcie ustawy o bezpiecznym kredycie mieszkaniowym na 2% i koncie mieszkaniowym.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami, będzie on skierowany do osób do 45 roku życia na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Dla singli maksymalna kwota preferencyjnego kredytu to 500 tys. zł, dla małżeństw i samodzielnych rodziców do 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł przekroczyć 200 tys. zł, co daje możliwość zakupu mieszkania za 700 lub 800 tys. zł. W przypadku osób, których nie stać na wkład własny, kredyt będzie można łączyć z wprowadzonym w zeszłym roku, program „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Program jest przewidziany na 5 lat. Dopłata do kredytu 2% (plus marża banku) będzie przysługiwała 10 lat w formie malejących rat kapitałowo-odsetkowych. Projekt wchodzi w życie od 1 lipca br. i jak zaznaczył Waldemar Buda, w tym roku nie będzie limitów przyznanych kredytów.
 

Zobacz także: Program „Pierwsze mieszkanie” podbije ceny mieszkań. NBP zajmuje stanowisko w sprawie nowego programu rządowego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.