Publiczny program emisji obligacji PKN Orlen na ostatniej prostej. Startuje ostatnia emisja serii E | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
18 cze 2018, 09:02

Publiczny program emisji obligacji PKN Orlen na ostatniej prostej. Startuje ostatnia emisja serii E

To będzie już ostatnia emisja papierów dłużnych PKN Orlen w ramach II programu publicznej oferty obligacji. Inwestorzy indywidualni od 18 czerwca mogą kupić 4-letnie obligacje serii E. Zapisy trwają do 29 czerwca. Minimalna wartość zapisu wynosi 100 zł.

Do tej pory PKN Orlen z powodzeniem uplasował na rynku obligacje o wartości 800 mln zł. Ostatnio wyemitowane obligacje serii D również przyciągnęły uwagę inwestorów. Jak poinformowała spółka w oficjalnym komunikacie, średnia stopa redukcji wyniosła 28,08 %. Warto jednak zaznaczyć, że inaczej niż w poprzednich emisjach tym razem zapisy trwały do samego końca, czyli przez wszystkie 15 dni.

Zobacz także: Obligacje PKN Orlen już nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak wcześniej. Czy to przez Getback?

Obligacje PKN Orlen – ostatnia prosta

Płocki koncern paliwowy na zrealizowanie II programu publicznej oferty obligacji ma czas do 20 lipca br. (licząc 12 miesięcy od zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez KNF). Do tej pory wyemitował z powodzeniem 4 serie i w sumie zebrał z rynku 800 mln zł. W każdej serii wystąpiła redukcja zapisów. To świadczy o tym jak dużym zaufaniem wśród inwestorów cieszy się PKN Orlen, pomimo niższego oprocentowania obligacji niż oferowane przez inne podmioty rynku obligacji korporacyjnych.

- Niewątpliwie PKN Orlen nie oferuje zbyt wysokiej marży, ale należy pamiętać, że jest to spółka kontrolowana przez Skarb Państwa i przez ten pryzmat postrzegane jest jej ryzyko. Marża 1,2% ponad WIBOR cały czas oferuje wyższą stopę zwrotu niż średnia z lokat, co zachęca inwestorów do inwestycji – zwraca uwagę Krzysztof Dziubiński, CFA i członek zarządu DM Navigator S.A.

Teraz czeka nas ostatnia emisja obligacji serii E. Spółka chce pozyskać z niej 200 mln zł. Jeśli zakończy się ona sukcesem, to II program emisji obligacji do 1 mld zł zostanie w całości zrealizowany.

- PKN Orlen ma ugruntowaną pozycję na rynkach finansowych i jest wiarygodnym partnerem, co docenili inwestorzy przy okazji poprzednich emisji. Po raz kolejny wychodzimy im naprzeciw, oferując atrakcyjne warunki i pewny sposób lokowania oszczędności. To już ostatnia możliwość zakupu obligacji detalicznych PKN Orlen z pierwszej ręki, w ramach obowiązującego programu – powiedział w oficjalnym komunikacie Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Inwestorzy mogą składać zapisy w punktach obsługi Domu Maklerskiego PKO. Lista placówek jest dostępna na stronie PKN Orlen.

Przeszkody na drodze?

W komunikacie z 29 maja KNF jasno daje do zrozumienia, że chce ograniczyć sprzedaż obligacji korporacyjnych przez banki i domy maklerskie. Chodzi głównie o proaktywne oferowanie papierów dłużnych osobom fizycznym, które nie dysponują kwotą minimum 100 tys. EUR.

- Komunikat KNF ws. dystrybucji obligacji korporacyjnych przez banki jest moim zdaniem mało precyzyjny. Powstaje od razu pytanie, co to jest proaktywne oferowanie obligacji. Dodatkowe pytanie to, czy bankowe domy maklerskie są objęte tą rekomendacją czy nie. Bez odpowiedzi na te pytania ciężko oceniać jej bezpośrednie konsekwencje. Niewątpliwie KNF dąży do ograniczenia szerokiej dystrybucji obligacji korporacyjnych przez banki. Obecny komunikat czytam jako szybką reakcję Komisji na sposób dystrybucji obligacji GetBacku, natomiast spodziewam się dalszych zmian, które mogą być fundamentalne dla rynku obligacji – tłumaczy Krzysztof Dziubiński, analityk DM Navigator.

Czy to może oznaczać, że teraz PKN Orlen będzie miał problem z uplasowaniem na rynku swoich obligacji?

- Już poprzednia seria D w trakcie, której Komisja wydała ten komunikat, sprzedawana była przez cały okres zapisów, co do tej pory było nietypowe dla obligacji Orlenu. Należy jednak pamiętać, że oferującym ją był tylko PKO BP, natomiast w obecnie uruchamianej serii E będzie szersze konsorcjum oferujących i zakładam, że tym razem zapisy zostaną skrócone – wskazuje CFA DM Navigator.

Co więc tym razem swoim inwestorom zaoferuje PKN Orlen?

Obligacje serii E PKN Orlen – warunki emisji

W ramach tej emisji PKN Orlen wyemituje 2 mln sztuk obligacji serii E. Minimalna wartość zapisu wynosi 100 zł. Inwestorzy mają możliwość złożenia wielokrotnych zapisów. Obligacje nie są zabezpieczone.

Cena emisyjna jednej obligacji zależy od dnia, w którym składany jest zapis na obligacje. W dniu rozpoczęcia zapisów, czyli 18 czerwca 2018 r., cena jednej sztuki obligacji wyniesie równe 100 zł. Z każdym kolejnym dniem, będzie się ona zwiększać o jeden grosz, aż ostatniego dnia zapisów tj. 29 wyniesie 100,11 zł. Mechanizm jest więc taki sam jak w przypadku obligacji serii C i D.

Obligacje zostaną wprowadzone na rynek Catalyst. Wykup nastąpi w terminie 4 lat od przydziału, czyli 13 lipca 2022 r.

Termin wykupu4 lata
Liczba oferowanych obligacji2 mln
Minimalna wartość zapisu100,00 zł
Cena emisyjnazmienna, zależy od dnia złożenia zapisu

Oprocentowanie obligacji PKN Orlen

Oprocentowanie obligacji PKN Orlen będzie zmienne, oparte o WIBOR dla 6-miesięcznych depozytów, powiększony o marżę 1,20% w stosunku rocznym. Odsetki będą wypłacane w okresach co 6 miesięcy. Pierwsza wypłata nastąpi 13 stycznia 2019 r. Warto jednak zwrócić uwagę, że tego rodzaju oprocentowanie będzie obowiązywać tych inwestorów, którzy zapiszą się na obligacje pierwszego dnia. Z każdym kolejnym wraz ze wzrostem ceny nominalnej obligacji oprocentowanie będzie symbolicznie spadać.

Oprocentowaniezmienne
Marża1,20%
Stopa bazowaWIBOR 6M
Przewidywana kwota prowizji za plasowanie danej serii obligacji0,29%

Harmonogram emisji obligacji PKN Orlen

Rozpoczęcie oferty18 czerwca 2018 r.
Zakończenie oferty29 czerwca 2018 r.
Przydział obligacji13 lipca 2018 r.
Pierwsza wypłata odsetek13 stycznia  2019 r.
Data wykupu13 lipca 2022 r.

Szczegółowy opis oferty dotyczącej emisji obligacji PKN Orlen serii E można znaleźć w dokumencie informacyjnym na stronie internetowej spółki.

Zobacz także: Notowania, wykres, wskaźniki i dane finansowe PKN Orlen

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.