Emisja obligacji Legimi oprocentowanych 9,5% w skali roku na dwa lata
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
05 lip 2019, 07:01

Trwa emisja 2-letnich obligacji Legimi oprocentowanych 9,5% w skali roku

Legimi w czerwcu zorganizowało dwie publiczne oferty obligacji. Jeszcze do 9 lipca można kupić 2-letnie obligacje oprocentowane na 9,5%. Spółka w ramach emisji planuje pozyskać łącznie 6 mln zł na dalszy rozwój działalności, ale też na refinansowanie zadłużenia.

Dzięki wcześniejszej emisji akcji, Legimi pozyskało prawie 2 mln zł na przejęcie niemieckiej spółki Readfy. Obecnie wprowadzono pilotażowy program dla użytkowników tej platformy, aby zachęcić ich do użytkowania modelu premium. Do tej pory udało się już pozyskać kilkuset klientów. Spółka planuje również zadebiutować na rynku NewConnect jeszcze w IV kwartale 2019 roku.

- W ramach obligacji serii T oferowane były roczne obligacje. Równolegle trwa emisja serii U, w ramach której oferujemy wyższy kupon o 1 pkt. proc., a obligacje są 2-letnie. Daliśmy inwestorom wybór horyzontu inwestycyjnego i już dziś możemy stwierdzić, że przeważyła oferta obligacji 2-letnich – skomentował Mikołaj Małaczyński podczas czatu w Strefie Inwestorów.

Zobacz także: Legimi rozpoczęło dwie, publiczne emisje obligacji. Spółka chce pozyskać pieniądze na dalszy rozwój

Legimi przeprowadziło już 20 emisji obligacji

Dwie emisje obligacji w czerwcu to oczywiście nie pierwsza oferta obligacji od spółki. Legimi przeprowadziło już 20 emisji papierów dłużnych, a wszystkie udało się wykupić w terminie wraz z odsetkami. Tym samym, prezes spółki liczy na kolejny sukces i możliwość dalszego rozwoju dzięki publicznemu finansowaniu.

- Spółka zrealizowała ponad 20 emisji obligacji i wszystkie wykupywała w terminie. Wszystkie skończyły się zgodnie z przyjętymi na początku warunkami emisji, bez nie planowanych konwersji. Przypomnijmy, że spółka jest dochodowa, prognozowana na ten rok EBITDA wynosi 2,6 mln zł. Polecam uwadze również przedmiot zabezpieczenia, który stanowią umowy z klientami o łącznej wartości 15,6 mln zł. Emisja serii U przebiega na ten moment bardzo dobrze. Zapisy osiągnęły już blisko połowę kwoty emisji. Możemy również wspomnieć o prowadzonych rozmowach z inwestorami instytucjonalnymi, którzy interesują się możliwościami inwestycji w Legimi. Oceniamy więc, że dysponujemy wieloma wariantami na przyszłą obsługę zadłużenia – mówił Mikołaj Małaczyński podczas czatu w Strefie Inwestorów.

Środki finansowe z publicznej emisji obligacji zostaną przeznaczone nie tylko na rozwój, ale też na refinansowanie długu. Spółka planuje wydać 3 mln zł na spłatę zadłużenia, a wtedy pozostała kwota do spłaty wyniesie 2,5 mln zł. Jednym z realnych wariantów wyjścia z zadłużenia jest szacowany poziom EBITDA na poziomie 2,6 mln zł.

Zobacz także: "Spółka zrealizowała ponad 20 emisji obligacji i wszystkie wykupywała w terminie" - relacja z czatu z prezesem zarządu Legimi

Do 9 lipca trwają zapisy na 2-letnie obligacje Legimi, a ich oprocentowanie będzie stałe na poziomie 9,5%. Odsetki będą wypłacane w okresach co 3 miesiące, więc tym samym pierwsza wypłata nastąpi 10 października. Minimalny próg emisji, przy którym dojdzie ona do skutku, to 800 tys. zł.

Polski rynek e-booków szybko się rozwija, ale wciąż raczkuje

Ostatnio Legimi uruchomiło platformę Legimi 3.0. Poprawiono funkcjonalność korzystania z biblioteki, zmieniono również design. Dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z platformy na urządzeniach mobilnych. Platforma została zaprojektowana od nowa, aby zwiększyć zaangażowanie 60 tys. subskrybentów.
 

download-app-devices


Jednak polski rynek e-booków wciąż nie jest tak rozwinięty, jak w krajach zachodnich. Elektroniczne książki stanowią jedynie 3% sprzedaży, a stan czytelnictwa w Polsce wciąż znajduje się na niskim poziomie. Legimi oferuje abonament na e-booki oraz audiobooki, a w jego bazie znajduje się ponad 60 tys. pozycji.

- Znajdujemy się wciąż w fazie początkowej rozwoju rynku. Szacuje się, że ebooki stanowią 3% sprzedaży. Audiobooki nieco mniej, choć wykazują większe dynamiki wzrostu w ostatnich latach. Na rynkach rozwiniętych, takich jak USA, udział ten wynosi ponad 25%. W ostatnim czasie w innych krajach europejskich również obserwowany jest dynamiczny wzrost. W świetle tych trendów nasz rynek wydaje się wciąż bardzo atrakcyjny, a Legimi systematycznie zwiększa w nim udział – powiedział Małaczyński.

Zobacz także: Legimi uruchomiło platformę Legimi 3.0

Legimi podbija niemiecki rynek e-booków

W maju udało się spółce Legimi przejąć niemieckiego lidera e-booków, czyli Readfy. Legimi również na tym rynku zaoferował swój flagowy produkt „czytnik za 1 euro”, który jest finansowany dzięki obligacjom. Polska spółka pracowała nad przejęciem rok i ostatecznie udało się dzięki udanej emisji akcji.

Obecnie polska spółka przejmuje klientów z rynku niemieckiego i zachęca ich do abonamentu w modelu premium. Wcześniej Readfy był znany z modelu freemium (darmowe czytanie, podczas którego pojawiały się reklamy). Legimi planuje również w ciągu miesiąca uruchomienie w Niemczech nowej platformy Legimi 3.0.

Zobacz także: Legimi konwertuje pierwszych użytkowników Readfy na swoich klientów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.