KGHM wprowadził obligacje na Catalyst o wartości 2 mld zł
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 paź 2019, 11:42

2 mld zł są warte obligacje KGHM wprowadzone do obrotu na Catalyst. Już widać zainteresowanie nimi na rynku wtórnym

Kilka dni temu na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje KGHM. Chodzi o dwie serie o łącznej wartości 2 mld zł. Emisja rozpoczęła się pod koniec czerwca. Spółka zaoferowała 5- oraz 10-letnie obligacje, a wartość nominalna jednego papieru dłużnego to 1 tys. zł. Obie oferty miały charakter prywatny.

Obligacje giganta miedziowego stanowią jedną z największych emisji obligacji notowanych na rynku Catalyst.

- Po pierwszych dwóch dniach handlu obligacjami KGHM widzimy relatywnie spore obroty, co daje nadzieję, że w przyszłości mogą to być w miarę płynne papiery, właśnie takie, których ten rynek najbardziej potrzebuje - komentuje Michał Sadrak z obligacje.pl. - Póki co, na Catalyst od kilku lat tylko systematycznie ubywa spółek, więc każdy debiut warto docenić. Szczególnie, jeśli to duży emitent z nowej dla rynku branży, co zawsze daje jakąś nową możliwość dywersyfikacji portfela. Sam debiut KGHM nie przyciągnie nowych inwestorów na Catalyst. Temu służą raczej oferty publiczne do inwestorów indywidualnych, a nie prywatne emisje do wąskiego grona instytucji. Tak czy inaczej, inwestorzy indywidualni zapewne docenią stosunkowo łatwą możliwość zakupu długu KGHM na rynku wtórnym – dodaje.

Zobacz także: Obligacje KGHM Polska Miedź zadebiutowały na Catalyst

Szczegóły obligacji KGHM

Dokładnie 3 października zadebiutowały dwie serie obligacji spółki KGHM. Ich łączna suma to 2 mld zł. Seria A to papiery dłużne 5-letnie o wartości 400 mln zł, natomiast seria B to obligacje 10-letnie o wartości 1,6 mld zł. Pierwsze z nich są oprocentowane o WIBOR 6M plus 1,18 pkt. proc. marży. Natomiast przy drugich marża wynosi 1,65 pkt. proc. Obydwie serie nie są zabezpieczone.

Daty wykupu obligacji emitenta przypadają na 27 czerwca 2024 r. (seria A) oraz 27 czerwca 2029 r. (seria B). KGHM zastrzegł, że może dojść do wcześniejszego wykupu obligacji – w przypadku 5-letnich papierów minimum po 3,5 roku, a 10-letnich dopiero 4,5 roku.

Emisja obligacji miała miejsce pod koniec czerwca br. Była to oferta prywatna, skierowana jedynie do 149 inwestorów. Przeprowadzona emisja była częścią realizacji strategii KGHM Polska Miedź na lata 2019-2023 w zakresie zapewnienia długookresowej stabilności finansowej.

- Emisja obligacji jest kolejnym krokiem do realizacji naszej strategii finansowania. Pozwoliła na zmianę struktury finansowania: wydłużenia okresów zapadalności przy podobnym koszcie, jak w przypadku kredytów i pożyczek bankowych. W przypadku obligacji ich wykorzystanie nie jest uzależnione od spełniania w całym okresie finansowania dodatkowych warunków, jakie zwykle towarzyszą umowom z bankami. To powoduje, że są bardziej elastycznym źródłem finansowania i uniezależniają spółkę od chwilowych wahań na rynku – powiedziała prof. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, wiceprezes zarządu KGHM, podczas czatu w Strefie Inwestorów - Nasze obligacje nie są dodatkowo zabezpieczone, co również wiąże się z wyższym komfortem i większą elastycznością. Jest to stabilne, wygodne źródło finansowania, zwłaszcza w okresie zawirowań na rynku – dodała.

Zobacz także: ”Wzrost przychodów zawdzięczamy przede wszystkim zwiększeniu wolumenu produkcji” - relacja czatu z wiceprezes zarządu KGHM, prof. Katarzyną Kreczmańską-Gigol

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.