Obligacje skarbowe indeksowane inflacją cieszą się coraz większą zainteresowaniem Polaków
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
20 sty 2020, 07:53

Obligacje skarbowe cieszą się ogromną popularnością, a w szczególności te indeksowane inflacją

Potwierdził się szacunkowy wynik inflacji CPI w grudniu 2019 roku. Wyniósł on 3,4% i wzrósł o 0,8% mdm. Jak wynika z prognoz Narodowego Banku Polskiego, w I kwartale 2020 roku inflacja ma osiągnąć najwyższy poziom. Osoby, które zdecydowały się w zeszłym roku na zakup obligacji indeksowanych inflacją, mogą się teraz cieszyć z wysokiego oprocentowania papierów dłużnych.

Według Rady Polityki Pieniężnej, cel inflacyjny powinien wynosić 2,5%. Został on już przekroczony w zeszłym roku. Obecny poziom wskaźnika CPI przewyższa wszystkie oprocentowania obligacji skarbowych. W przypadku tych indeksowanych inflacją, w pierwszym roku obligatariusz nie może liczyć na realne zyski. Dopiero w kolejnych latach ich oprocentowanie jest wyznaczane przez dodanie marży (wysokość zależna od rodzaju papierów dłużnych) i inflacji.

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów w 2019 roku Skarb Państwa sprzedał obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 17,3 mld zł. Jest to rekordowy wynik zainteresowania detaliczną ofertą papierów dłużnych.
 

sprzedaż

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zobacz także: 5 pomysłów jak chronić oszczędności przed rosnącą inflacją

Obligacje indeksowane inflacją najpopularniejsze

Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście 10-miesięczne obligacje premiowe, które dają szansę na wygranie dodatkowych pieniędzy. Zaraz po nich znajdują się papiery dłużne indeksowane inflacją.

- Największy wzrost sprzedaży w 2019 roku dotyczył obligacji 4-letnich, na zakup których nabywcy przeznaczyli prawie 6,2 mld zł (36% udział w strukturze sprzedaży) – to wynik o blisko 85% wyższy w porównaniu do roku 2018. Oprocentowanie obligacji 4-letnich, podobnie jak 10-letnich, powiązane jest z inflacją powiększoną o dodatkową marżę – komentuje Piotr Nowak,podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów - Chętnie wybierane również były obligacje 3-miesięczne, przeznaczone dla osób skłonnych angażować swój kapitał na bardzo krótkiokres. Na ich zakup klienci przeznaczyli ponad 4,9 mld zł (28 % udział w strukturze sprzedaży).Kolejne pod względem popularności (21% udział w strukturze sprzedaży) były obligacje 2-letnie, które podobnie do obligacji 3-miesięcznych mają stałą, z góry określoną, stopę zwrotu – dodaje.

Również potwierdziły się szacunkowe dane GUS-u, czyli ceny żywności w grudniu 2019 roku poszły w górę o 3,4%. To oznacza, że już w lutym wchodzące w lutym w nowe okresy odsetkowe papiery dłużne indeksowane inflacją oprocentowane będą dość wysoko. W ofercie obligacji Skarbu Państwa indeksowanych inflacją mamy 4 rodzaje papierów dłużnych:
 

Rodzaj obligacjiOprocentowanie w pierwszym rokuOprocentowanie w kolejnych latachOprocentowanie w lutym 2020 rokuOdsetki
4-letnie2,40%Marża 1,25% + inflacja4,65%Wypłata co roku
6-letnie rodzinne2,80%Marża 1,70% + inflacja5,10%Roczna kapitalizacja
10-letnie2,70%Marża 1,50% + inflacja4,90%Roczna kapitalizacja
12-letnie rodzinne3,20%Marża 2,00% + inflacja5,40%Roczna kapitalizacja


Obligacje rodzinne, czyli 6- oraz 12-letnie, oprócz tego, że cechują się wysokim oprocentowaniem, to są jedynie przeznaczone dla beneficjentów programu 500+.

W okresach kiedy stopy procentowe rosną wraz z inflację obligacje indeksowane inflacją mogą ochronić inwestorów przed spadkiem wartości oszczędności, w wyniku rosnącej inflacji. Oprocentowanie tego rodzaju papierów dłużnych jest zmienna, dlatego marża odsetkowa ma być dla obligatariuszy gwarancją, że ich zysk będzie wyższy od inflacji.

Z osiągniętych zysków będą mogli cieszyć się obligatariusze, którzy jeszcze w zeszłym roku zdecydowali się na taką inwestycję. Jak zapowiadają analitycy, w najbliższym czasie inflacja może osiągnąć nawet poziom 4,5%.

Zobacz także: Inflacja zjada zyski z detalicznych obligacji Skarbu Państwa

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.