PCC Rokita emituje obligacje. Inwestorzy mogą liczyć na oprocentowanie prawie 9%
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
11 paź 2023, 14:20

PCC Rokita ruszyła z publiczną emisja obligacji. Inwestorzy mogą liczyć na blisko 9% oprocentowanie

Notowana na GPW spółka PCC Rokita ruszyła z emisją obligacji w ramach oferty publicznej. Obligacje serii HA będą oprocentowane zmienne, a jego wysokość zostałą oparta o WIBOR 3M powiększony o 3,20 p.p.

PCC Rokita, jedna z czołowych firm chemicznych w Polsce, 10 października rozpoczęła emisję obligacji. W publicznej ofercie jest 250.000 obligacji, których łączna wartość nominalna to 25 mln zł. Oprocentowanie będzie zmienne liczone w oparciu o WIBOR 3M + 3,20 p.p. w skali roku. Zapisy na obligacje potrwają do 23 października 2023 r.

Zobacz także: Nowa oferta obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów uatrakcyjnia ofertę detalicznych papierów dłużnych w październiku

Emisja obligacji PCC Rokita

Na początku października zarząd PCC Rokita podjął uchwałę o emisji niezabezpieczonych obligacji serii HA w ramach VIII Programu Emisji Obligacji. Oprocentowanie serii HA zostanie ustalona na podstawie wskaźnika WIBOR 3M powiększonego o 3,20 p.p. (8,94%).

Do obiegu zostanie przekazanych 250 tys. obligacji, których wartość nominalna wynosi 100 zł każda. Wypłata odsetek będzie następować kwartalnie, a planowany przydział obligacji nastąpi 24 października 2023 r. Emitent zastrzega sobie prawo wcześniejszego wykupu na własne żądanie. Wykup zapowiedziany jest w terminie do 24 października 2028 r.

„Prawo Wcześniejszego Wykupu na Żądanie Emitenta będzie realizowane poprzez wypłatę Obligatariuszom Kwoty Wcześniejszego Wykupu stanowiącej wartość nominalną Obligacji serii HA, podlegających temu wykupowi, powiększoną o należne, a niewypłacone odsetki naliczone za okres od pierwszego dnia danego okresu odsetkowego do Dnia Wcześniejszego Wykupu na Żądanie Emitenta włącznie. Prawo Spółki do wcześniejszego wykupu Obligacji serii HA może zostać wykonane zarówno w odniesieniu do wszystkich Obligacji serii HA jak i części Obligacji serii HA” – czytamy w uchwale zarządu PCC Rokita.

Spółka będzie się ubiegać o wprowadzenie obligacji na rynku regulowanym Catalyst. Dopuszczanie obligacji do obrotu ma nastąpić do 24 listopada 2023 r. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem Domu Maklerskiego BDM, na którego stronie można poznać szczegółowe zasady oferty.
 

Wartość emisji25 mln zł
Termin zapisu10-23 października 2023 r.
Liczba oferowanych obligacji250 000
Cena nominalna obligacji100,00 zł - Brak prowizji od nabycia
Oprocentowanie8,94% w skali roku (WIBOR 3M plus 320 punktów bazowych)
Wypłata odsetekkwartalnie
ZapisyBDM Obligacje https://www.bdm.pl/bdm-obligacje - bezpłatny rachunek przeznaczony pod obligacje.

Zadłużenie i regularne wypłaty dywidend od PCC Rokita

Według opublikowanych wyników spółki za I półrocze 2023 r. na koniec czerwca dług netto w PCC Rokita wyniósł 415 mln zł, z kolei EBITDA 308 mln zł. W efekcie wskaźnik długu netto/EBITDA na koniec II kw. wyniósł 0,4.
 

zadłużenie grupy

Źródło: Prezentacja wynikowa za 1H 2023 PCC Rokita
 

O czym warto również wspomnieć to historia dywidendowa PCC Rokita. Grupa od 2014 roku regularnie wypłaca inwestorom dywidendy z zysków. Co więcej, dywidenda za 2022 r. była rekordowa, a zarząd zarekomendował przeznaczenie 69,0% zysku netto na wypłatę, w efekcie na akcję przypadło 21,57 zł.
 

dywidenda pcc rokita

Zobacz także: PCC Rokita zamierza wypłacić najwyższą w historii dywidendę, większą niż z 3 ostatnich lat łącznie

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.