Mieszane recenzje i opinie o grze Agony. Kurs akcji PlayWay mocno spada | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
30 maj 2018, 13:24

Mieszane recenzje i opinie o grze Agony. Kurs akcji PlayWay mocno spada

Wczoraj swoją premierę miała długo wyczekiwana gra Agony. W sieci już pojawiają się pierwsze recenzje i opinie graczy. Nowa produkcja PlayWay jak na razie wzbudza mieszane uczucia, a kurs akcji spółki mocno spada.

Przedpremierowe opinie i recenzje fragmentów gry były pozytywne. PlayWay zaprezentował Agony na poznańskich targach gry – Poznań Game Arena w 2016 r., i na Gamescom 2016. W obu przypadkach nowa produkcja przyciągnęła uwagę środowiska gamingowego. Natomiast dzięki zbiórce na Kickstarterze wzbudziła także zainteresowanie graczy. Wishlista oczekujących na grę przekroczyła 200 tys. użytkowników.

Równolegle premiera gry odbywała się również na platformach XBOX i Playstation. Oczekiwania inwestorów co do sprzedaży gry Agony w 2018 roku kształtowały się na poziomie:

  • komputery PC 200 tys. sztuk
  • konsole 100 tys. sztuk.

Natomiast sama spółka nie publikowała żadnych prognoz co do sprzedaży najnowszej gry.

- Nie publikujemy żadnych prognoz dotyczących sprzedaży naszych gier. Przekazujemy informację do naszych inwestorów, żeby podejmowali ostateczną decyzję co do stopnia powodzenia danej gry dopiero po jej premierze – wskazał Strefie Inwestorów prezes PlayWay, Krzysztof Kostowski.

Zobacz także: Premiera Agony, największej produkcji w historii PlayWay, już dzisiaj – oto co wiemy o tej grze

Jednak pierwsze oceny po premierze są bardzo mieszane. Pojawiają się pozytywne komentarze, ale nie brakuje również tych bardzo krytycznych. Odbiło się to echem na notowaniach spółki. Dzisiaj kurs PlayWay spadł na otwarciu sesji o 20 pp do 120 zł.

- Gra została stworzona zgodnie z autorskim pomysłem i wizją zespołu Madmind Studio. To było naszym głównym celem aby nie zaburzyć pierwotnego pomysłu. Po premierze okazało się że gra jest ciemna i zbyt skomplikowana, ale taka właśnie miała być w wizji autorów. To doprowadziło do jej dużej rozpoznawalności. Trzeba pamiętać, że jest znaczne grono odbiorców, którym gra się podoba. Oczekiwania rynku, co do naszej gry, były takie jak wobec gry wysokobudżetowej. Jednak budżet na produkcję Agony był niski – ok. 3 mln zł. Dodatkowo była przeprowadzona zbiórka na Kickstarterze. Mimo niskiego budżetu Agony i tak plasuje się wysoko na listach bestsellerów np. na platformie Steam" – tłumaczy prezes PlayWay.

 
Notowania PlayWay (ostatni miesiąc)

Ticker

Sprawdzamy jakie są dobre i złe strony gry Agony, na podstawie dostępnych recenzji i opinii graczy.

Agony na Metacritic otrzymuje średnią ocen 6,3

Do tej pory na Metacritic pojawiła się tylko jedna oficjalna recenzja napisana przez serwis Twinfinite. Resztę stanowią oceny użytkowników.
 

Średnia ocen użytkowników gry Agony na Metacritic

ocena userów na metacritic

Źródło: metacritic.com

Jak widać większość z nich jest pozytywna. Jednak zdarzają się gracze, którzy nie dają Agony nawet 1 punktu. Skąd taki rozrzut? Może to być spowodowane m.in. ocenzurowaniem nowej gry PlayWay. Użytkownicy Metacritic dali temu jasno wyraz w komentarzach. Część z nich była także niezadowolona z aspektów technicznych gry.
 

Negatywna opinia gry Agony jednego z użytkowników Metacritic

opinia usera 1

Źródło: metacritic.com

A jaka jest opinia zawodowca?

Serwis Twinfinite wystawia ocenę 1,5/5

Na razie to jedyny zagraniczny serwis, który wystawił oficjalną recenzję Agony na Metacritic. Niestety ocena jest niska.

Według recenzenta grafika gry nie powala, tak samo jak jej aspekty techniczne. Co więcej, jego zdaniem fabuła gry zawiera pewne nieścisłości. Jedyną zaletą, na którą zwraca uwagę, to przerażająca wizja piekła niespotykana dotychczas w innych grach.

Polski serwis Video Games 24 ocenia Agony pozytywnie

Serwis Video Games 24 w swojej recenzji docenia surrealistyczną wizję piekła, ciekawą fabułę oraz dobrą oprawę graficzną. Jednak uważa, że gameplay powinien być bardziej dopracowany.

- Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych – jeśli nie najlepsza wizja piekła w grach wideo. Niestety, choć nie mam większych zastrzeżeń do szaleńczej wizji artystycznej i intrygującej fabuły, uważam, że gameplay powinien zostać nieco lepiej doszlifowany. W grze często trafiają nam się zadania polegające po prostu na zebraniu kilku przedmiotów i przejściu do następnego etapu, a sterowanie postacią jest dość nieprzyjemne – czytamy w recenzji Video Games 24.

Agony trafia na listę bestsellerów na platformie Steam

Co można na pewno powiedzieć to, że gra Agony nie pozostawia użytkowników obojętnymi. Zainteresowanie jest bardzo duże, co potwierdza obecnie trzecie miejsce na liście bestsellerów na platformie Steam.
 

steam agony(1)

Źródło: store.steampowered.com

Gracze mieli duże oczekiwania wobec nowej produkcji PlayWay. Jednak po pierwszych opiniach widać, że uczucia odbiorców są mieszane. Do tego notowania spółki nie napawają optymizmem – kurs cały czas spada. Spółka ma małe szanse na przebicie oczekiwań rynku co do sprzedaży gry Agony, a w obecnej sytuacji może mieć problem ze spełnieniem oczekiwań. Na razie pozostaje więc czekać na kolejne recenzje od profesjonalistów. Od tego będzie zależeć dalsza sprzedaż gry i kurs notowań spółki.

Zobacz także: Kim jest Krzysztof Kostowski - założyciel i główny akcjonariusz PlayWay

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.