Akcje PlayWay mocno w górę. Wyniki finansowe spółki zaskoczyły inwestorów i analityków
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
30 maj 2019, 10:51

Kurs akcji PlayWay rośnie o 12%. Spółka zaskoczyła inwestorów dobrymi wynikami, a najważniejsze premiery gier dopiero przed nią

PlayWay opublikował wyniki finansowe za I kwartał, które są znacznie powyżej oczekiwań analityków. Przychody w pierwszych trzech miesiącach wyniosły 22,5 mln zł i były o prawie 50% większe od oczekiwanych przez analityków według konsensu PAP. Co ciekawe, PlayWay osiągnął w I kwartale bardzo dobre wyniki pomimo braku dużych i głośnych premier.

Wyniki za I kwartał mocno zaskoczyły analityków. Przychody za I kwartał są dwukrotnie większe niż zeszłoroczne za ten sam okres. Na początku miesiąca kurs akcji poszedł w górę, po premierze gry „Uboat”, jednak w ostatnich dniach cena spadła do nawet 160 zł. Dzisiaj ponownie kurs wraca do wzrostów, a już 6 czerwca gracze i inwestorzy spodziewać się mogą premiery długo wyczekiwanej gry „Cooking Simulator”.

Zobacz także: Wyniki Playway w I kw. '19 mocno powyżej konsensusu analityków

Notowania Playway

PlayWay akcje

Co stoi za sukcesem wyników za I kwartał?

Skonsolidowane przychody netto wyniosły prawie 22,5 mln zł, co jest dwukrotnie wyższym wynikiem niż w I kwartale poprzedniego roku. Warto podkreślić, że analitycy oszacowali, że całkowite przychody osiągną poziom 15 mln zł. Jeżeli chodzi o zysk netto to jest nieco niższy niż w zeszłym roku - PlayWay osiągnął ponad 11 mln zł zysku w porównaniu prawie 15 mln zł w zeszłym roku, ale i tak dużo wyższy niż średnio oczekiwali analitycy, czyli 5 mln zł.

- W pierwszym kwartale 2019 roku Grupa prowadziła intensywne działania marketingowe na rzecz gier PC: Car Mechanic Simulator 2018 oraz Thief Simulator, czego efektem był utrzymanie przez ten okres wysokiej sprzedaży obu tytułów. Udane premiery odnotowały: Car Mechanic Simulator 2018 - Maserati REMASTERED DLC oraz Plane Mechanic Simulator. Trwały także przygotowania do ważnych premier II kwartału, przede wszystkim gry UBOAT oraz płatnego dodatku Garden Flipper (do gry House Flipper). Pierwszy kwartał to również kontynuacja badań potencjału nowych produkcji, oraz wspieranie budowania Steam Wishlist wielu nadchodzących gier z grupy PlayWay – czytamy w komunikacie spółki.

wyniki

Źródło: PlayWay

Wpływ na wyniki mogło mieć jeszcze kilka czynników m.in. wahania kursu dolara amerykańskiego. W tej walucie PlayWay osiąga znaczącą część przychodów. Również Grupa odnotowuje coraz większą liczbę nowych zespołów deweloperskich, chcących wejść do ich struktury. Przypomnijmy, że obecnie do Grupy PlayWay należą takie spółki jak:

  • Ultimate Games,
  • ECC Games,
  • Creative Forge Games
  • Polyslash,
  • Madmind Studio,
  • Atomic Jelly i wiele innych.

Wyniki za II kwartał PlayWay mogą być dużo lepsze ze względu na kumulację ważnych premier. W wynikach za ten kwartał zobaczymy bowiem efekty udanej premierze gry „Uboat”. Zadebiutowała ona pod koniec kwietnia we wczesnym dostępie na platformie Steam. Budżet na produkcję był dość niski, wyniósł ponad 500 tys. zł. W dużej części spłacił się już przed premierą ze względu na przeprowadzoną z sukcesem zbiórkę na grę na platformie KickStarter.

Zobacz także: Dziś premiera najbardziej wyczekiwanej gry spółki PlayWay 2019 roku. Ile warszawskiemu deweloperowi uda się wycisnąć z Uboata?

Najważniejsze premiery PlayWay dopiero przed nami

Najbardziej wyczekiwaną grą od PlayWaya jest „Cooking Simulator”. Jej premiera odbędzie się dokładnie za tydzień, 6 czerwca. Obecnie polska produkcja znajduje się na 22. miejscu na liście życzeń Steama. Stworzenie wirtualnej kuchni pozwoli graczom na doskonalenie swoich umiejętności gotowania, smażenia czy pieczenia.

cooking

Na ten rok PlayWay zaplanował kilka dużych premier. Jeszcze w tym roku będziemy mogli zagrać w „Prison Simulator”, „Drift 19” czy też „I’m Your President” czy „Bum Simulator”. Większość zapowiedzianych produkcji to symulatory, które podbijają polski rynek gamingowy. Pełną listę premier można znaleźć TUTAJ.

Większość premier dopiero w kolejnych miesiącach, a PlayWay już osiągnął duży sukces. Jest to druga, po CD PROJEKT, największa spółka gamingowa pod względem wyceny rynkowej.

Zobacz także: PlayWay największym zwycięzcą załamania w gamingu. Inwestorzy doceniają, że zamiast obiecywać, po prostu zarabia coraz więcej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.