Unimot notuje rekordowe przychody. Bankructwo Onico może sprzyjać dalszemu wzrostowi biznesu
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
07 sie 2019, 07:04

Unimot notuje rekordowe przychody. Bankructwo Onico może sprzyjać dalszemu wzrostowi biznesu

Kurs akcji Unimot wzrósł w dniu wczorajszym o 7% w reakcji na opublikowanie szacunkowych danych finansowych za II kw. 2019 roku. Przychody przekroczyły poziom 1 mld zł i przebiły poprzedni rekord w ujęciu kwartalnym. Bardzo duży wzrost spółka odnotowała na poziomie zysku skorygowanej EBITDA, która wyniosła 16,6 mln zł i była o 18 mln zł wyższa od porównywalnego okresu. W kolejnych kwartałach, Grupie Unimot może sprzyjać upadek jednego z branżowych konkurentów – Onico.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy Unimot były wyższe o blisko 20% względem II kw. 2018 roku. Zarówno wyższa sprzedaż, jak i lepsza kontrola kosztów wpłynęły na wyraźny skok rentowności. Kilka miesięcy temu, zarząd informował o osiągnięciu większych oszczędności kosztowych z wdrożonego rok wcześniej procesu optymalizacji kosztów operacyjnych. Pierwotnie miały one przynieść spółce ok. 10 mln zł oszczędności, ale wzrosły do ok. 13 mln zł w perspektywie całego roku.

Zobacz także: Kolejny dobry kwartał UNIMOT S.A. – spółka publikuje szacunki wyników

(mln zł)IIQ2019IIQ2018
Przychody ze sprzedaży1009,1843,9
EBITDA15,1-4,6
EBITDA skorygowana16,6-1,4

Źródło: Unimot S.A.

W komunikacie bieżącym, spółka podała główne czynniki, które zaowocowały znaczną poprawą skonsolidowanych wyników finansowych w II kw. 2019 r. w ujęciu rok do roku:

  • sprzyjające otoczenie zewnętrzne (zarówno marże handlowe oleju napędowego, jak i wolumeny), szczególnie w kwietniu,
  • wyższe od zakładanych wolumeny sprzedaży biopaliw w efekcie większej liczby wygranych przetargów,
  • wyższe wolumeny i marże na gazie LPG mimo wymagającego otoczenia zewnętrznego,
  • niższe koszty operacyjne w efekcie przeprowadzonego programu optymalizacyjnego,
  • wycena zapasu obowiązkowego paliw płynnych – wpływ: -2,9 mln zł,
  • zdarzenie jednorazowe w postaci sprzedaży aktywów biznesu butli gazu LPG – wpływ: +1,4 mln zł.

Notowania Unimot

Unimot wykres notowań

Zobacz także: UNIMOT otwiera 4. stację paliw AVIA na Ukrainie

Prognoza skorygowanej EBITDA na 2019 rok podwyższona

Inwestorzy powinni zwracać dużą uwagę na wartość skorygowanej EBITDA, która jest oczyszczona ze zdarzeń jednorazowych, wycenę zapasu obowiązkowego, rezerwy oraz przesunięcia kosztów. Liczona w ten sposób EBITDA w II kw. wyniosła 16,6 mln zł, co łącznie z 11,1 mln zł z I kw. br. daje wynik po I półroczu na poziomie 27,7 mln zł. Oznacza to, że prognoza dla Grupy na cały 2019 rok jest już wykonana w ponad 80%. Zarząd spółki postanowił podwyższyć prognozę skorygowanej EBITDA na 2019 rok do poziomu 46,2 mln zł, czyli o 36%. Jednocześnie poinformował, że założenia budżetowe na III i IV kwartał tego roku zostały zmienione w niewielkim stopniu. W opublikowanej jeszcze w ubiegłym roku strategii na lata 2018-2023, prognoza EBITDA skorygowanej na 2019 r. wynosiła 34 mln zł.

unim

Źródło: Unimot S.A.

Skoro znamy wartość skorygowanej EBITDA po I półroczu 2019 r. oraz jej prognozę w perspektywie pełnego roku, wielu inwestorów może zadać sobie pytanie – ile może wynieść zatem zysk netto? Niestety na to pytanie jest ciężko odpowiedzieć. Dużo zależy od elementów, które spółka traktuje jako szeroko pojęte zdarzenia jednorazowe, czyli to, z czego oczyszcza swoje wyniki finansowe. Dla przykładu w roku 2018 EBITDA skorygowana wyniosła 31,5 mln zł, a wynik netto był ujemny i wyniósł -3,1 mln zł. Z kolei w 2017 roku przy 24,7 mln zł skorygowanej EBITDA, zysk netto wyniósł 19,5 mln zł. Równie trudno przewidzieć wartość wspomnianych czynników jednorazowych – w 2017 roku różnica między raportowaną EBITDA a jej wartością skorygowaną wyniosła 10,1 mln zł na korzyść tej pierwszej, a rok później wynik skorygowany był wyższy o 18 mln zł.

Zobacz także: Unimot podnosi prognozę skorygowanego zysku EBITDA w '19 do 46,2 mln zł

Jak upadek Onico wpłynie na Unimot?

Profil działalności oraz skala obrotów realizowanych przez Onico były zbliżone do Unimotu. Przychody Onico w 2018 r. wyniosły 3,1 mld zł wobec 3,4 mld zł Unimotu. Problemy spółki notowanej na NewConnect mają dwie strony medalu. Wśród negatywów można wymienić pogorszenie postrzegania branży (szczególnie dla firm niepaństwowych) zarówno ze strony klientów jak i banków (lub innych instytucji finansujących). Ci drudzy mogą usztywnić swoje postrzeganie pozostałych podmiotów z branży pod kątem finansowania. Przykłady takiego efektu występowały wcześniej w innych branżach (dystrybucja IT, obrót wierzytelnościami). Dodatkowo Onico było partnerem Unimotu w obszarze zakupowym. To wymusi na Unimocie poszukania innych rozwiązań w tym zakresie. Z dobrych stron, dla pozostałych spółek z branży, w tym Unimotu, pojawia się możliwość pozyskania doświadczonych pracowników lub niektórych składników majątku Onico. Branża będzie też musiała „wchłonąć” dotychczasowych klientów Onico (3,1 mld zł rocznie). Ten proces już się rozpoczął i rozłoży się na pewno przynajmniej na kilka miesięcy jak nie kwartały. Może to pozytywnie wpłynąć na poziom przychodów m.in. Unimotu.

Zobacz także: "Naszą prognozą jest osiągnięcie 34 mln zł skonsolidowanej EBITDy skorygowanej, którą po wynikach pierwszego kwartału podtrzymujemy" - relacja z czatu z przedstawicielami Zarządu Unimot

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.