Polska firma ma dwa testy na koronawirusa. Kurs akcji wystrzelił w górę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 lut 2020, 11:27

PZ Cormay zaoferuje testy na koronawirusa. Kurs spółki wystrzelił na północ

Czyżby polska spółka PZ Cormay przystępowała do walki z koronawirusem? Na to wygląda. Kurs spółki rośnie +37%. Choć zarząd podkreśla, że nie wiadomo, czy wprowadzenie testów na rynek poprawi jej wyniki.

Spółka PZ CORMAY zgłosiła dwa odczynniki immunologiczne w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) w Polsce. Są to testy do laboratoryjnej diagnostyki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Inwestorzy zareagowali hurraoptymistycznie. Kurs wystrzelił na północ. Warto żeby pamiętali, iż PZ Cormay chce wprowadzić na rynek tylko testy na koronawirusa, a nie lekarstwo.

Historia notowań PZ Cormay – 6 miesięcy

Notowania PZ Cormay, lata 2019 - 2020, interwał dzienny

Zobacz także: Inwestorzy uciekają od koronawirusa do bezpiecznych przystani. Kurs dolara najwyżej od 2017 roku

Nie wiadomo czy testy wpłyną na wyniki PZ Cormay

Jak informuje spółka, testy opracowane zostały przez Shenzhen New Industries Biomedical Engineering Co. Ltd. (SNIBE) i używane są już w innych krajach. W dniu 19 lutego 2020 r. firma Shenzen złożyła deklarację umożliwiającą stosowanie testów na rynkach krajów Unii Europejskiej. Zgłoszenie testów w URPL daje PZ Cormay możliwość rozpoczęcia dystrybucji w kraju od ręki.

„Jesteśmy w bieżącym kontakcie z firmą SNIBE w celu zabezpieczenia dostaw tych odczynników do Polski, a pierwsza ich partia dotrze do kraju w ciągu kilku najbliższych dni. Obecnie kilka ośrodków diagnostycznych w Polsce posiada już sprzęt umożliwiający przeprowadzanie testów. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi ośrodkami diagnostycznymi w celu wyposażenia ich w stosowne analizatory i testy. Kontaktujemy się też z instytucjami państwowymi informując je o możliwościach stosowania i dostaw nowych testów” – powiedział Janusz Płocica, prezes PZ Cormay.

Zarząd PZ Cormay podkreśla: „Na obecnym etapie spółka nie jest w stanie ocenić, czy wprowadzenie testów na rynek polski będzie mieć istotny wpływ na wyniki finansowe”. Przypomnijmy, że wyniki finansowe spółki PZ Cormay w ostatnich latach wyglądają wręcz przerażająco. Rok 2019 będzie prawdopodobnie 6 rokiem z rzędu, w którym PZ Cormay ma stratę netto. Poza tym, przychody spółki są mocno niestabilne.

Wyniki finansowe PZ Cormay

wyniki finansowe cormay

*suma za 4 ostatnie kwartały

PZ Cormay już raz srogo zawiódł inwestorów

PZ Cormay to firma z 30-letnią historią. Producent odczynników diagnostycznych i dystrybutor aparatury medycznej. Wytwarza najróżniejsze testy. W ofercie handlowej posiada analizatory biochemiczne i hematologiczne. Oferuje w zautomatyzowane systemy do różnorakiej analizy, a także próżniowy system pobierania krwi.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach inwestorzy bardzo sceptycznie podchodzili do PZ Cormay. Spółka była hitem w latach 2009-12, gdy spodziewano się, że spełni swoje obietnice odnośnie wypuszczenia na rynek rewolucyjnego analizatora krwi BlueBox. „Analizator w ciągu kilku minut pozwala w zautomatyzowany sposób dokonać szerokiego spektrum badań z jednej kropli krwi, bez użycia igieł i probówek. BlueBox ma mieć wielkość niedużej drukarki oraz ma dokonywać bardziej precyzyjnych wyników, 10 razy lepszych od obecnych standardów” – wynikało z komunikatów zarządu PZ Cormay. Okazało się jednak, że analizator nie przyniósł rewolucji. Spólka jeszcze na początku 2013 roku warta blisko 0,5 mld zł stała się małą spółką. W ciągu 7 lat jej wycena spadła o 93%, a w trakcie ostatnich 5 lat o 64%...

Historia notowań PZ Cormay

Notowania PZ Cormay, lata 2008 - 2020, interwał dzienny

Ciekawe, co z tego wyjdzie. Inwestorzy mogą spróbować spekulacyjnie zarobić na PZ Cormay. Ale czy zaufają spółce w długim terminie? I czy spółka odniesie dzięki testom mniejszy czy większy sukces finansowy?

Zobacz także: Poznaj historię PGE. W ciągu 2 lat spółka otrzymała kilkanaście pozytywnych rekomendacji kupna, a jej kurs spadł o 47%

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.