Kurs dolara najwyżej od 3 lat. Koronawirus wywołuje panikę na rynkach
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 lut 2020, 06:35

Inwestorzy uciekają od koronawirusa do bezpiecznych przystani. Kurs dolara najwyżej od 2017 roku

Epidemia koronawirusa wywołuje niepokój wśród inwestorów, a notowania USD/EUR są najwyżej od kwietnia 2017 roku.

Również notowania USD/PLN rosną, obecnie za dolara trzeba zapłacić 3,96 zł. To najwyższy kurs od początku października 2019 roku. Jak tłumaczy Konrad Białas z TMS Brokers, amerykańska waluta po raz kolejny jest traktowana jako bezpieczna przystań w kontekście obaw o skutki dla światowej gospodarki wywołane koronawirusem.

„Odżywają obawy o skutki koronawirusa na świecie. Dolar pozostaje walutą pierwszego wyboru, gdy inwestorzy szukają bezpieczeństwa na rynku walutowym. W przyciąganiu kapitału wygrywa z innymi bezpiecznymi przystaniami, jak jen japoński i frank szwajcarski” – mówi Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. „Relatywnie lepsza kondycja gospodarki USA oraz wyższe stopy procentowe Fed są dodatkowymi atutami, które oprócz bezpieczeństwa gwarantują wyższą stopę zwrotu z lokat i obligacji” - dodaje.

Notowania USD/EUR – 3 lata

USDEUR

Zobacz także: Dolar w przyszłym roku może tracić na wartości. Prognozy dla amerykańskiej waluty na 2020 rok

Koronawirus a cena dolara

O rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest coraz głośniej, za sprawą sytuacji we Włoszech. Według danych na 25 lutego, na świecie jest już ponad 80 tys. osób zarażonych. Blisko 2,7 tys. osób w wyniku choroby zmarło.

Przez to od początku tygodnia trwa panika na rynkach finansowych na całym świecie. Złoto drożeje, ropa tanieje, a notowania USD/EUR są najwyżej od 2017 roku. Również para USD/PLN pnie się w górę i obecnie znajduje się w okolicach 3,96 zł. Jeszcze pod koniec roku cena dolara wynosiła około 3,83 zł.

„Niskie poziomy EUR/USD i wysokie USD/PLN to jednak nie tylko wina dolara. W kontraście do solidnej postawy gospodarki USA problemy z odbiciem strefy euro, a w szczególności Niemiec, po zeszłorocznym spowolnieniu stoją za generalną słabością EUR. Silny dolar to też tradycyjnie zła wiadomość dla aktywów rynków wschodzących, co tworzy dodatkową presję na złotego” - podkreśla Konrad Białas.

Notowania USD/PLN

USDPLN

Teraz kursy walut zależą w dużej mierze od wielkości epidemii koronawirusa. Dolar może dalej się umacniać, również kurs franka szwajcarskiego wystrzelił w górę – cena przekracza już 4,05 zł. W końcu helwecka waluta również jest traktowana jako bezpieczna przystań, gdy na rynkach wciśnięty jest przycisk „risk off”.

„Perspektywy na najbliższe dni tak naprawdę rozbijają się o to, jak duża panika ogranie rynki finansowe. Przy kontynuacji wyprzedaży na rynkach akcji i narastaniu awersji do ryzyka należy się spodziewać umocnienia dolara o około 1% jeszcze w tym tygodniu” - podsumowuje główny ekonomista TMS Brokers.

TUTAJ można obserwować mapę, na której aktualizowane są nowe przypadki zachorowań na koronawirusa na świecie.

Zobacz także: Chińska giełda reaguje na koronawirusa nerwowo, ale nie panicznie. Jeśli będzie epidemia, światowe giełdy mogą jednak mocno ucierpieć

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.