Identyfikacja osób narażonych na zarażenie koronawirusem - polska spółka DataWalk znalazła rozwiązanie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 mar 2020, 13:02

DataWalk twierdzi, że potrafi identyfikować osoby narażone na zarażenie koronawirusem, kurs akcji +31%

DataWalk, spółka z branży nowoczesnych technologii, poinformowała w komunikacie, że opracowała rozwiązanie, które może proaktywnie identyfikować supernosicieli i osoby narażone na zarażenie koronawirusem.

Prezes spółki, Paweł Wieczyński, precyzuje: „Po wewnętrznych testach jesteśmy gotowi do wsparcia instytucji centralnych w walce z koronawirusem”. Według przekazanych informacji, platforma DataWalk, łącząc miliardowe zestawy danych, pozwala na monitorowanie i korelowanie np. ruchu granicznego z zanonimizowanymi danymi urządzeń mobilnych oraz informacjami o zachorowaniach. Dzięki temu, platforma DataWalk jest w stanie w bardzo krótkim czasie może uzyskać informacje potrzebne odpowiednim służbom na szybkie dotarcie do chorych i zagrożonych, zwiększając w ten sposób szanse na skuteczną prewencję.

„Dla wielu instytucji zaprzęgnięcie analityki sieci powiązań do takiego działania dotychczas napotykało na szereg barier. Przyczyn było dużo, m.in. ogromne wolumeny danych, z którymi na świecie radzi sobie tylko DataWalk i Palantir, czy też długi czas wdrożenia zaawansowanego systemu analitycznego. Wzorem innych naszych projektów w zakresie bezpieczeństwa DataWalk potwierdził, że i tym razem możemy działać operacyjnie w czasie liczonym w dniach” – dodaje prezes Paweł Wieczyński.

Warto zauważyć, że spółka nie podała jeszcze szczegółów, czy jej system jest lub będzie używany właśnie w tym zakresie, ani czy któraś z instytucji związanych z prewencją dotyczącą koronawirusa faktycznie wykorzystuje platformę DataWalk w tym celu.

Zobacz także: DataWalk rozpoczyna IPO i planuje debiut na GPW. Co warto wiedzieć o spółce

Kurs akcji DataWalk +31%

Po podaniu informacji do wiadomości publicznej, kurs spółki wystrzelił w górę. Szybko notowania znalazły się w granicy górnych widełek cenowych. Po czym poszybowały dalej na północ. Obecnie kurs akcji, w porównaniu do wczorajszej sesji jest o 31% wyżej i wynosi 56 zł za jedną akcję.
 

DataWalk


Spółka poinformowała w raporcie bieżącym i zmianie stanu posiadania akcji prezesa zarządu. W dniu 9 marca prezes Paweł Wieczyński nabył 530 akcji w cenie 45 zł za akcję.

Zobacz także: "Zainwestowałem ponad pół dekady pracy 7 dni w tygodniu i wszystkie swoje pieniądze w naszą firmę" - rozmowa z Pawłem Wieczyńskim CEO DataWalk

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.