XTB obniża prowizje na akcje i ETF i zatrudnia Jose Murinio do reklamu. Kurs akcji mocno w górę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
05 paź 2020, 17:06

XTB rozpoczęło marketingową ofensywę. Kurs akcji mocno w górę

Dom Maklerski X-Trade Brokers kusi bezprowizyjnym handlem akcjami i ETF-ami oraz reklamą ze znanym trenerem piłkarskim Jose Mourninho.

Podczas poniedziałkowej sesji cena akcji XTB momentami rosła o nawet kilkanaście procent, bo rynkowi spodobała się agresywna postawa marketingowa spółki Jakuba Zabłockiego.

Handluj akcjami z zerową opłatą razem z Jose Mourinho

Ostatnie dni i godziny przyniosły marketingową ofensywę XTB. Po pierwsze, broker obniżył prowizję pobieraną na obrocie akcjami i ETFami do… zera. Tak, to nie błąd, do 0 (o ile sumaryczna wartość transakcji na wszystkich rachunkach klienta nie przekracza 100 tys. euro w skali miesiąca).
 

XTB Twitter


To bardzo ciekawy ruch na tle konkurencji. Bo przypomnijmy, że jakiś czas temu kilku brokerów, którzy są w czołówce jeśli chodzi o liczbę polskich klientów, podwyższyło opłaty i prowizje, korzystając z tegorocznego dużego zainteresowania giełdą. Można tutaj wskazać m.in. na Biuro Maklerskie mBanku.

Poza tym, XTB wróciło do czasów, gdy prowadziło naprawdę agresywną reklamę. Zatrudniło znanego trenera piłki nożnej Jose Mourinho i dosłownie przed chwilą opublikowało klip z jego udziałem. Mourinho znany jest z agresywnej postawy i trudnego charakteru, więc pasuje jak ulał do tego, by promować XTB.

Reklama spotkała się z natychmiastowym odzewem polskiego biznesu na Twitterze…


Wygląda na to, że XTB chce przyciągnąć nowy narybek inwestorów. Takich, którzy nie boją się ryzyka. Oraz takich, którzy lubią spekulować na akcjach, ale też inwestować poprzez ETF - może po przejściu do XTB skuszą się oni na wysokoprowizyjne CFD (kontrakty na różnice kursowe), na spekulowaniu którymi większość inwestorów traci pieniądze?

Zobacz także: Starzenie się społeczeństwa wpływa negatywnie na wyceny spółek na giełdzie - wynika z analiz

Zmienność powraca na akcje XTB

Przypomnijmy, że XTB to jeden z tegorocznych hitów na głównym rynku GPW. Kurs spółki od początku roku do 5 października urósł o 337%, a jej kapitalizacja sięga obecnie około 2 mld zł. XTB korzysta bowiem na olbrzymiej zmienności, jaka pojawiła się na rynkach od początku tego roku i która przyciągnęła inwestorów i spekulantów, zarówno tych starych („uśpionych”), jak i nowych (młodych lub takich, którzy do tej pory grali na zakładach sportowych).

W I i II kwartale tego roku XTB pokazało rekordowe zyski. W I kwartale zarobiło blisko 176 mln zł i to był najlepszy w historii spółki kwartał. W II kwartale brokerowi też poszło bardzo dobrze (117 mln zł zarobku), ale kurs spadł z okolic 29,30 zł za akcję pod koniec lipca do 16,80 zł obecnie.
 

Wyniki finansowe XTB (tys. zł)

 III Q 2019IV Q 2019I Q 2020II Q 2020
Przychody netto ze sprzedaży (tys. zł)60 92289 044306 593211 486
Zysk (strata) z działal. oper. (tys. zł)17 97242 247234 135145 773
Zysk (strata) netto (tys. zł)15 50737 038175 969117 490
EBITDA (tys. zł)19 76743 967235 996147 727

Źródło: Spółka
 

Przypomnijmy, że podczas poniedziałkowej sesji GPW po raz pierwszy wprowadziła na rynek kontrakty terminowe na akcje XTB (oraz równolegle na akcje Mercator Medical i Biomed Lublin). Można się więc spodziewać podwyższonej zmienności na kursie XTB w kolejnych dniach i tygodniach. Warto dodać również, że niedawno – po sesji 18 września – XTB zastąpiło w mWIG40 spółkę Lubelski Węgiel Bogdanka.

Zobacz także: Allegro może trafić do indeksu WIG20 zaraz po debiucie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.