CD PROJEKT wstrzymuje dostępność Cyberpunk 2077 na Playstation. Trzy spółki Skarbu Państwa z większą kapitalizacją niż CD PROJEKT
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 gru 2020, 08:15

CD PROJEKT wstrzymuje dostępność Cyberpunk 2077 na Playstation. Już trzy społki Skarbu Państwa mają większą wartość rynkową

CD PROJEKT wstrzymuje sprzedaż Cyberpunk 2077 w PlayStation Store do odwołania, a nabywcom kopii spółka umożliwi realizację zwrotu jeżeli chciałyby dokonać jej zwrotu. Już nie tylko Allegro, ale też 3 spółki Skarbu Państwa mają większą kapitalizację, niż CD Projekt. Wszystko przez nie do końca udaną premierę gry Cyberpunk 2077. Pozytywnie na spółki Skarbu Państwa wpłynął wzrost cen surowców i wizję ożywienia gospodarczego w 2021 roku.

- Zarząd CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej jako "Spółka") przekazuje do publicznej wiadomości decyzję Sony Interactive Entertainment (dalej jako "SIE") dotyczącą usunięcia do odwołania cyfrowej wersji gry Cyberpunk 2077 ze sprzedaży z PlayStation Store. Decyzja podjęta została po konsultacjach Spółki z przedstawicielami SIE dotyczących umożliwienia realizacji zwrotu gry osobom które zakupiły ją w wersji cyfrowej poprzez PlayStation Store i chciałyby dokonać jej zwrotu. Wszystkie dotychczas sprzedane poprzez PlayStation Store cyfrowe egzemplarze gry pozostają dostępne do użytkowania przez dotychczasowych nabywców. Gracze mogą niezmiennie nabywać pudełkową wersję gry w sprzedaży bezpośredniej lub wysyłkowej. Zarówno cyfrowe, jak i fizyczne kopie gry nieprzerwanie objęte będą wsparciem i otrzymywać będą przyszłe aktualizacje od Spółki - czytamy w opublikowanym przed sesją komunikacie spółki

Tuż przed premierą gry Cyberpunk 2077 – jeszcze kilkanaście dni temu – wycena rynkowa CD Projekt sięgnęła rekordowo wysokiego poziomu 46,6 mld zł. Teraz rynek wycenia producenta Wiedźmina na 31,1 mld zł., czyli na 15,5 mld zł mniej.

CD Projekt stracił pozycję lidera i długo jej nie odzyska

Przez to, że od 7 grudnia do wczoraj wycena rynkowa CD Projekt stopniała o -33,3%, spółka ta spadła z drugiego na piąte miejsce w WIG20. Wszystko przez nieudaną premierę gry Cyberpunk 2077 – okazało się, że wersja na stare konsole (szczególnie na PS4) jest trudno grywalna. Produkcja rozczarowała mocno graczy konsolowych, a inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje, spodziewając się sprzedaży o wiele niższej, niż wcześniej zakładana (30,4 mln sztuk w rok od premiery).

Już kilka tygodni temu, w połowie października, CD Projekt stracił palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o najwyżej wyceniane na giełdzie polskie spółki. Wszystko przez udany debiut Allegro. Gigant e-commerce nie dość że debiutował przy wycenie około 44 mld zł, to jeszcze zachwycił inwestorów, którzy wywindowali jego kurs tak wysoko, że kapitalizacja Allegro sięgnęła pod koniec października 99,8 mld zł. Obecnie kształtuje się w okolicach 88,7 mld zł.

Nie wiemy, czy CD Projekt stracił pozycję lidera na stałe, ale w najbliższych miesiącach, a może i latach, będzie mu niezwykle trudno dogonić Allegro. Musiałby chyba wzorowo poprawić Cyberpunka, wydać świetną wersję online, a potem dość szybko wypuścić „Wiedźmina 4”, który w pełni zadowoliłby graczy i byłby bestsellerem.

Zobacz także: Trzy zagraniczne fundusze otworzyły duże pozycje na spadek akcji CD Projekt

KGHM, PKO BP i PGNiG są wyceniane wyżej, niż producent Cyberpunka

Co najciekawsze, CD Projekt pod względem kapitalizacji ustępuje już nie tylko Allegro, ale też trzem spółkom Skarbu Państwa. Tego nie widzieliśmy daaaawno. CD Projekt wskoczył na pozycję lidera na początku kwietnia tego roku, gdy wyprzedził PKO BP.

Wtedy państwowy bank został przeceniony, po pandemicznym krachu, tak jak wszystkie banki. Inwestorzy zaczęli wyceniać obniżki stóp i nadchodzący kryzys gospodarczy, mogący mocno uderzyć w kredytobiorców, którzy spłacają raty czy to kredytów hipotecznych, czy to obrotowych.

Obecnie CD Projekt znalazł się za PKO BP, a także za PGNiG i KGHMem. Różnice w kapitalizacji między tymi spółkami nie są duże, sięgają ledwie kilku miliardów złotych, więc w ciągu kilkunastu sesji teoretycznie mogą zostać zniwelowane. Problem w tym, że analitycy i inwestorzy po wpadce CD Projektu z Cyberpunkiem patrzą na przyszłość kursu spółki dość sceptycznie. Tymczasem KGHM jest na fali, z uwagi na drożejące surowce (miedź, srebro). Kapitał zaczął płynąć do spółek cyklicznych, więc i energetyka (PGNiG) powinna być na fali przez najbliższe miesiące, a może i kwartały. Banki też zaczęły się podnosić z kolan, bo wydaje się, że najgorsze zostało już wycenione, a teraz rynek zaczyna wyceniać poprawę koniunktury gospodarczej w przyszłym roku, którą już widać na horyzoncie dzięki szczepionkom.
 

10 polskich spółek z największą kapitalizacją

symbolnazwakapitalizacja (mln) ▼wartość księgowa (mln)
ALEALLEGRO88409.306,806.85
KGHKGHM37540.0020,939.00
PKOPKOBP35900.0044,788.00
PGNPGNIG32312.3443,295.00
CDRCDPROJEKT31102.281,081.46
DNPDINOPL27510.022,062.73
PZUPZU27131.8917,889.00
PKNPKNORLEN25602.6640,184.00
SPLSANPL19180.9326,826.49
CPSCYFRPLSAT18521.2513,996.70

Źródło: GPW

Podsumowując, CD Projekt od kilku tygodni nie jest już liderem polskich spółek, jeśli chodzi o kapitalizację, i pewnie długo nim nie będzie. Ba, może być mu bardzo trudno utrzymywać się nawet na podium WIG20. Tymczasem po piętach depcze mu rozpędzone Dino, rosnąć w przyszłym roku powinna też kapitalizacja spółki paliwowej Orlen… Oj, wygląda na to, że gamingowy gigant stracił na długo pozycję lidera w WIG20 i musi się mocno napocić, by ją odzyskać.

Zobacz także: Premiera Cyberpunk 2077 od CD PROJEKT. Jak wpłynie i zmieni branże gier na giełdzie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.