Panika na akcjach XTB. Spółka pokazała zaskakująco złe wyniki za II kwartał 2021
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 lip 2021, 09:37

XTB pokazało zaskakująco złe wyniki za II kwartał 2021, kurs akcji na otwarciu spada o 25%

Potężna strata XTB za II kwartał i gwałtowny spadek rentowności lota przekładają się na panikę na akcjach.

X-Trade Brokers DM w II kwartale br. miało -23,9 mln zł straty. Przychody spółki wyniosły 55,15 mln zł. Przed rokiem XTB miał 117,5 mln zł zysku netto oraz 211,5 mln zł przychodów. Nic więc dziwnego, że taki wynik bardzo rozczarował inwestorów. Dziś na otwarciu sesji kurs zniżkuje o 25%.
 

Notowania XTB

XTB

W całym I półroczu 2021 r. XTB miało 65,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto (wobec 293,5 mln zł rok wcześniej). Skonsolidowane przychody wyniosły 241,9 mln zł (I półrocze 2020: 518,2 mln zł), a koszty działalności operacyjnej 164,0 mln zł (I półrocze 2020: 138,3 mln zł).

Kilka zaskakujących informacji w raporcie wynikowym XTB

W danych finansowych podanych przez XTB za II kwartał jest kilka innych zaskakujących informacji. Po pierwsze, spółka pokazała gigantyczną stratę operacyjną na poziomie -21,9 mln zł (w II kwartale 2020 roku wynosiła ona 145,8 mln zł). Dla porównania, w I kwartale 2021 r. XTB miało 89,1 mln zł zysku netto, 186,7 mln zł przychodów oraz 99,8 mln zł zysku z działalności operacyjnej.

Po drugie, do spadku przychodów w I półroczu o 53,3% r/r przyczyniła się… niższa o 199 zł rentowność jednostkowa lota, wynosząca 122 zł (I półrocze 2020: 321 zł). „Spadek ten to głównie zasługa: niskiej zmienności na rynkach finansowych i towarowych w II kwartale 2021 r. oraz efektu wysokiej bazy z I półrocza 2020 r., kiedy to na rynkach panowała ponadprzeciętna zmienność, spowodowana m.in. światową pandemią koronawirusa COVID-19" – wyjaśnia spółka.

Wraz ze zmiennością spadła aktywność transakcyjna klientów. Pojawił się także przewidywalny trend, w którym rynek poruszał się w ograniczonym zakresie cenowym. „Doprowadziło to do powstania tendencji rynkowych dających się przewidzieć z wyższym prawdopodobieństwem, niż w przypadku większej zmienności na rynkach, co stworzyło sprzyjające warunki do transakcji zawieranych w wąskim zakresie rynku (ang. range trading)” – wyjaśnia XTB. „W takim przypadku XTB odnotowało większą liczbę transakcji przynoszących jej straty, co doprowadziło do obniżenia wyniku XTB z tytułu market making. W konsekwencji rentowność na lota wyniosła 63 zł i osiągnęła najniższy poziom w ciągu ostatnich 5 lat" – przyznaje spółka.

Trzecia zaskakująca informacja jest taka, że w I półroczu 2021 r. XTB pozyskało rekordową liczbę blisko 108 tys. nowych klientów (wobec 52 tys. rok wcześniej), co oznacza wzrost o 105,7% r/r.
 

Przechwytywanie

Źródło: Trigon

Zobacz także: Apple publikuje fenomenalne wyniki finansowe. Kurs akcji w dół, bo rosną obawy o dostawy półprzewodników

Eksperci rzucili się na Twitterze do komentowania zaskakujących wyników XTB. Przeważają heheszki:
 

Niektórzy inwestorzy odetchnęli z ulgą, że niedawno pozbyli się pozycji na akcjach XTB: 

Trigon: „W dłuższym terminie liczy się zdolność spółki do budowania bazy klientów”

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że analitycy Trigon DM niedawno wypuścili rekomendację „kupuj” dla XTB, z ceną docelową 24,10 zł (48% potencjału wzrostu)? Co prawda zaznaczali oni, że II kwartał może być słaby pod względem wyników finansowych, ale chyba nie spodziewali się takiej słabości. Popatrzmy, co napisali:

„Po rekordowych wynikach za 2020 rok i ich nieuchronnym spadku r/r w 2021 rynek zastanawia się jaki jest poziom powtarzalnych wyników w spółce, próbując wyciągać wnioski na podstawie kolejnych wyników kwartalnych. Pierwszy kwartał 2021 był bardzo dobry, drugi prawdopodobnie będzie wyraźnie gorszy, ale w krótkim terminie wyniki zależą od bieżącej zmienności i trafności inwestycji klientów i nie zawsze są dobrym punktem odniesienia na przyszłość. W dłuższym terminie liczy się zdolność spółki do budowania bazy klientów, którzy przy powrocie ich aktywności oraz zmienności rynków do historycznych średnich nadal będą generować powtarzalne wyniki dla spółki. A ta zdolność wygląda ostatnio bardzo dobrze. Celem zarządu spółki na ten rok było pozyskanie 120 tys. klientów. Zakładamy, że po pierwszym półroczu cel zostanie już niemal osiągnięty (110 tys.) i powstaje pytanie co założyć na przyszłość? Uważamy, że obecny kurs spółki implikuje, że rynek zakłada powrót zdolności pozyskiwania nowych klientów do ok. 40 tys. rocznie, czyli tyle, ile wynosił w drugiej połowie 2019 roku, tuż przed wybuchem pandemii. Biorąc pod uwagę skokowy wzrost znaczenia e-commerce podczas pandemii, poprawę udziałów spółki na jej kluczowych rynkach i planowaną ekspansję na nowe, taki scenariusz wydaje się nam zbyt konserwatywny i oznaczałby ustabilizowanie zysku netto na ok. 170-180 mln PLN rocznie. Nasz scenariusz zakłada pozyskanie 100 tys. nowych klientów w 2022, 80 tys. w 2023 oraz po 60 tys. od 2024 roku przy takiej trajektorii szacujemy zdolność spółki do generowania powtarzalnego zysku netto od przyszłego roku na ok. 225 mln PLN, a docelowo 250 mln PLN.”
 

Wyniki finansowe XTB i prognoza

wyniki xtb

Źródło: Trigon

Zobacz także: Bitcoin i złoto nie są ze sobą skorelowane. Kruszec ma problemy ze wzrostami, a kryptowaluta rusza na północ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.