Akcje PGNiG ze spektakularnym wzrostem po ustaleniu warunków połączenia z Orlen. Na GPW powstanie gigant w którym SP będzie miał powyżej 50%
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 lip 2022, 17:36

Akcje PGNiG ze spektakularnym wzrostem po ustaleniu warunków połączenia z Orlen. Na GPW powstanie gigant w którym SP będzie miał powyżej 50%

Połączenie PKN Orlen i PGNiG coraz bliżej. 29 lipca spółki poinformowały o podpisaniu planu połączenia. Ustalono także parytet wymiany akcji PGNiG na nowe akcje PKN Orlen. Po połączeniu powstanie gigant na polskim rynku kapitałowym o wartości około 87 mld zł.

PKN Orlen wyemituje do 534,5 mln nowych akcji, które zaoferuje dotychczasowym akcjonariuszom Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Każdy inwestor posiadający akcje PGNiG otrzyma dokładnie 0,0925 nowych akcji Orlenu za jedną akcję PGNiG.

Oczywiście wydawane będą całe akcje połączeniowe, a zamian za nieprzyznane ułamki akcji, inwestorzy otrzymają dopłatę w gotówce. Będzie ona stanowić wartość przemnożenia nieotrzymanego ułamka akcji przez średnią arytmetyczną kursów zamknięcia akcji Orlenu w okresie 30 dni poprzedzających dzień referencyjny – szczegóły dopłaty zostały opisane w „Planie Połączenia”.

Skarb Państwa przekracza połowę udziałów w PKN Orlen

Udział Skarbu Państwa w PKN Orlen wynosi obecnie 27,52%. Pierwszym etapem będzie fuzja z Lotosem i zwiększenie odsetka akcji w Koncernie Naftowym do 35,66%.

Kolejnym krokiem, będzie połączenie z PGNiG, w którym Skarb Państwa posiada 71,88% akcji. Po fuzji te akcje zamienią się, zgodnie z parytetem wymiany, na akcje Orlenu. Ostatecznie więc Skarb Państwa przekroczy próg połowy udziałów – będzie posiadał 52,34% akcji w nowym koncernie multienergetycznym.
 

Poglądowa struktura akcjonariatu PKN Orlen po połączeniu z Lotos i PGNiG

Struktura akcjonariatu po fuzji Orlen i PGNiG

Źródło: PKN Orlen


Po zakończeniu dwóch fuzji, kapitalizacja Orlenu, skoczy z 32 mld zł do ok. 87 mld zł – obliczona przy założeniu ceny za jedną akcję w wysokości 75 zł.

Kurs akcji PGNiG +15%

Podanie do publicznej wiadomości planu połączenia wpłynęło na notowania lidera polskiego rynku gazu. Od rana, w dniu 29 listopada, kurs akcji PGNiG wzrósł o 14%.
 

Notowania PGNiG

PGNiG


Wzrosty są oczywiście spowodowane dostosowaniem się wyceny PGNiG do parytetu wymiany. Inwestorzy zakładają, że fuzja dojdzie do skutku i starają się określić prawidłową cenę akcji PGNiG, by pasowała do aktualnej ceny akcji Orlen.

Aby to zrobić, należy pomnożyć cenę za akcję Orlenu przez parytet wymiany, czyli 0,0925. Np. przy cenie 75 zł za akcję Koncernu Naftowego, wartość akcji PGNiG powinna wynosić ok. 6,94 zł – przy założeniu, że żadne warunki przed końcem fuzji nie zostaną zmienione (stanowi to ryzyko i powód do ew. obniżenia ceny akcji PGNiG).

Dalsze kroki w stronę połączenia

Orlen przeprowadzi ofertę publiczną akcji połączeniowych skierowaną do akcjonariuszy PGNiG. Koncern wyemituje do ok. 534,5 mln nowych akcji, które zostaną zamienione na akcje Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zgodnie z parytetem 0,0925 nowych akcji Orlenu za jedną akcję PGNiG.
 

Harmonogram połączenia PKN Orlen z PGNiG

Harmonogram połączenia Orlen i PGNiG


Prospekt emisyjny czeka na zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jego publikację zaplanowano już w październiku. Zakończenie procesu fuzji przewiduje się na przełom października i listopada.

Połączenie z PGNiG jest kolejnym, istotnym krokiem do zbudowania zintegrowanego koncernu multienergetycznego.

Zobacz także: Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos na ostatniej prostej. Skarb państwa zwiększy udział w płockiej spółce do 35,66 proc. po połączeniu podmiotów 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.