Wyniki finansowe STS za 2022 rok mogą być bardzo dobre dzięki mistrzostwom świata w piłce nożnej w Katarze
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 wrz 2022, 16:41

Wyniki finansowe STS za 2022 rok mogą być bardzo dobre dzięki mistrzostwom świata w piłce nożnej w Katarze

Wpływ wysokiej inflacji na wyniki grupy STS na razie jest neutralny, ale w przyszłości może być pozytywny - uważa Mateusz Juroszek, prezes STS.

Grupa STS w I półroczu 2022 pokazała skonsolidowane przychody na poziomie 263 mln zł (+0,4% r/r). Skorygowana EBITDA wyniosła 117 mln zł (-7,2% r/r). Zysk netto sięgnął 62 mln zł (-28% r/r).

W I półroczu 2022 grupa STS wygenerowała NGR na poziomie ponad 296 mln zł, przed rokiem było to 295 mln zł. W lipcu i sierpniu br. grupa wypracowała NGR na poziomie 103 mln zł, co jest wynikiem o 32% wyższym, niż w lipcu i sierpniu 2021 roku.

Termin NGR oznacza wartość zakładów zawartych przez klientów, pomniejszona o wypłacone wygrane i podatek od gier. W I półroczu br. wartość zawartych zakładów przez klientów bukmachera wyniosła 2,189 mld zł, przed rokiem było to 2,222 mld zł. Przy czym w I połowie 2021 wynik został „podpompowany” Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, a tegoroczne Mistrzostwa Świata w Katarze rozpoczną się pod koniec listopada 2022.

Wyniki finansowe STS

finanse

Źródło: STS

Wyniki finansowe STS

STS wyniki finansowe I połowa 2022

Źródło: STS

Wysoka wartość zakładów mimo braku ważnej imprezy

„Zwracamy uwagę na wysoki poziom NGR, mimo że w I połowie 2022 roku nie było żadnej ważnej imprezy. Zakładamy, że grudzień będzie mocny, przez mistrzostwa w Katarze, więc liczymy na dobry wynik za 2022 rok” – mówił podczas konferencji wynikowej prezes STS Mateusz Juroszek. „Otoczenie jest trudne, w dodatku konkurencyjne. Marzec był trudny przez wojnę, ale już kwiecień był najlepszy w historii firmy. Dla nas duże sukcesy polskich zespołów są dobre, ale Polacy obstawiają sercem i wygrane Igi Świątek sporo nas kosztowały, podobnie jak dojście siatkarzy do finału, to trochę negatywnie odbija się na naszym wyniku za wrzesień, choć on generalnie jest udany” – dodał.

Kwartalny NGR na tle aktywnych graczy

ngr online

Źródło: STS

Struktura NGR

ngr

Źródło: STS

Zobacz także: Answear widzi perspektywy do wzrostu na wszystkich rynkach działania i planuje dalszą ekspansję geograficzną

Inflacja może wpłynąć pozytywnie na wyniki STS

Jak na biznes i finanse STS wpływa wysoka inflacja? „Ilość naszych aktywnych klientów cały czas rośnie. Nie widzimy ani negatywnego, ani pozytywnego wpływu wysokiej inflacji na nasze wyniki. Ale sądzę, że może być on opóźniony i pozytywny, bo ludzie dostaną podwyżki i wtedy mogą wzrosnąć kwoty zakładów” – stwierdził prezes Juroszek.

Dawid Prysak, dyrektor finansowy STS, podkreślił, że celem STS w zakresie wyników finansowych jest marża EBITDA powyżej 40%. „Trzymamy koszty w ryzach. Prezentujemy dużą zdolność do generowania gotówki. Zamierzamy się dzielić zyskiem z akcjonariuszami, jeszcze w tym roku wypłacimy zaliczkę z zysku za 2022 rok. Wrzesień jest udany, a spodziewamy się świetnego IV kwartału, gdy będą mistrzostwa w Katarze. Jeśli dodamy do tego fakt, że podczas wrześniowej rewizji indeksów czeka nas awans do mWIG40, to mamy garść samych dobrych informacji ze spółki” – stwierdził.

Aktywni gracze STS

aktywni użytkownicy

Źródło: STS

Prezes Juroszek poruszył także kwestię kosztów marketingu, które poszły w górę rok do roku aż o 10 mln zł, oraz kwestię ekspansji zagranicznej. „Konkurencja wydaje gigantyczne pieniądze na marketing i reklamę, tylko my poprawiamy zyski rok do roku, ale nie możemy oddawać pola” - stwierdził. „Jeśli chodzi o ekspansję, to rozważaliśmy Holandię, ale to jest rynek, który jest coraz trudniejszy. W Czechach działamy już jako spółka, i to jest dla nas ciekawy kierunek, ale pamiętajmy, że nowy rynek bardzo dużo kosztuje, podchodzimy do ekspansji bardzo ostrożnie” – wytłumaczył.

Grupa nie posiada długów zewnętrznych i zobowiązań bankowych, a przyznane linie kredytowe nie zostały uruchomione. Na 30 czerwca br. kapitały rezerwowe STS wyniosły łącznie 238 mln zł, w tym 198 mln zł środków finansowych i ich ekwiwalentów oraz 40 mln zł niewykorzystanych linii kredytowych.

Grupa STS to jeden z największych bukmacherów w Europie Środkowej, lider rynku w Polsce. Firma ma kasyno internetowe (poza Polską), BetGames oraz szeroką ofertę zakładów na wyniki wydarzeń e-sportowych.

Akcjonariat STS

akcjonariat

Źródło: STS

Zobacz także: Wracają czasy, kiedy dobrze jest mieć złoto pod łóżkiem – ostrzega Jim Rogers

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.