10 spółek z GPW i NewConnect, które mogą zyskać na rewolucji AI i integracji ChatGPT
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
09 lut 2023, 14:01

10 spółek z GPW i NewConnect, które mogą zyskać na rewolucji AI i integracji ChatGPT

Sztuczna inteligencja zawładnęła umysłami inwestorów na giełdowych parkietach, a Wall Street wręcz oszalała na jej punkcie. Za sprawą rosnącej popularności ChatGPT gorączka AI dociera również na GPW. Oto nasze zestawienie 10 spółek z GPW i NewConnect, które mogą zyskać na aktualnej hossie i skorzystać na popularyzacji technologii AI.

Już wczoraj pisaliśmy, że kurs akcji spółki LiveChat mocno rośnie na fali popularyzacji AI i znalazł się najwyżej w historii. Prezes firmy, Mariusz Ciepły podkreślił na Twitterze, że LiveChat może skorzystać na rozwoju aplikacji ChatGPT. Wszystko dzieje się za sprawą trwającej gorączki AI, która rozpoczęła swój rajd na Wall Street, a teraz również dociera na GPW. Na Twitterze pojawiają się liczne dyskusje, w których internauci starają się wskazać polskie spółki, które będą rosnąć na fali popularności sztucznej inteligencji.
 

10 spółek z GPW i NewConnect, które mogą zyskać na gorączce AI

Zobacz także: Gorączka AI dociera na GPW. Akcje LiveChat mocno w górę, bo rynek spekuluje o potencjale integracji z ChatGPT

LiveChat

LiveChat, już jak sama nazwa firmy wskazuje, jest odpowiedzialna za dostarczanie rozwiązań na rynku typu livechat. Do produktów spółki należą m.in. ChatBot, HelpDesk czy OpenWidget. Z samego ChatBota korzysta około 2,5 tys. klientów, a z LiveChat wielokrotnie więcej. Dlatego też prezes spółki, Mariusz Ciepły zapowiedział na Twitterze, że właśnie ChatGPT pomoże rozwinąć oferowane produkty przez polską firmę.

Jeszcze wczoraj kurs akcji LiveChat rósł podczas sesji o kilkanaście procent, osiągając historyczne maksima. Obecna kapitalizacja firmy wynosi 3,7 mld zł.

Notowania LiveChat

LiveChat

Brand24

Podczas czwartkowej sesji, kurs akcji Brand24 jest jednym z najmocniej rosnących na GPW (+12%). Zmysły inwestorów rozbudzają możliwości, które niesie za sobą sztuczna inteligencja. W tym przypadku spółka oferuje swoim klientom narzędzie do monitorowania mediów internetowych. Jeszcze w styczniu zapowiadano również dalszy rozwój kolejnych produktów z portfolio tj. aplikacja Brand Monitoring (we współpracy z Semrush) czy Insights24. Narzędzia oferowane są w modelu SaaS (Software as a Service).
 

Notowania Brand24

Brand24

DataWalk

Kolejną spółką jest DataWalk, która na dzisiejszej sesji rośnie o 10%. Firma nie ma zbyt dużej konkurencji, a wśród najczęściej wymienianych jest amerykański Palantir. Polska spółka oferuje produkt, który umożliwia rozwiązywać problemy w obszarze bezpieczeństwa. Platforma oferowana przez DataWalk znajduje zastosowanie m.in. w przypadku walki z przestępczością, a spółka stawia na współpracę z amerykańskimi klientami. Rozwiązania oparte o AI mogą znacząco rozwinąć jej użyteczność i efektywność.
 

Notowania DataWalk

DataWalk

R22

Grupa R22 świadczy swoje usługi już w 180 krajach na świecie, a ma jeszcze ambicje na więcej. Spółka specjalizuje się w świadczeniu usług hostingowych oraz omnichannel communication. „Jesteśmy dzisiaj w stanie zaoferować klientowi pełen łańcuch wartości. Od stworzenia miejsca dla stron internetowych, domen, dedykowanych rozwiązań dla hostingu, poprzez umożliwienie już istniejącym stronom internetowym innej obecności w internecie, komunikacji marketingowej i transakcyjnej. Aż po narzędzia, które automatyzują procesy biznesowe, integracyjne, a także automatyzujące sprzedaż, marketing w firmach” – mówił jeszcze w listopadzie prezes zarządu Jakub Dwernicki. Zwłaszcza w tym drugim obszarze rozwiązania AI mogą znacząco poprawić skuteczność i efektywność R22.

Notowania R22

R22

Zobacz także: R22 jest obecne na 180 rynkach, tylko 15 krajów dzieli nas od działalności we wszystkich państwach świata - Jakub Dwernicki CEO R22

Vercom

Vercom to spółka należąca do wspomnianej wyżej Grupy R22. W zaledwie półtora roku od debiutu na giełdzie, firma z regionalnego lidera na rynku CpaaS przeskalowała swoją działalność i ma obecnie globalną ekspozycję na szybko rosnący rynek, warty dzisiaj 8 mld USD. Pozycję spółki umocniło przejęcie MailerLite. Wydaje się, że to właśnie Vercom ma potencjał do wykorzystania algorytmów ChatGPT na szerszą skalę. 

Notowania Vercom

Vercom

Zobacz także: „Wchodząc na giełdę, Vercom miał 100 pracowników, teraz jest nas ponad 300. Pięciokrotnie zwiększyliśmy liczbę klientów i rozpoczynamy działalność na globalnym rynku CpaaS” - mówi CEO Krzysztof Szyszka

Ailleron

Ailleron dostarcza specjalizowane produkty i rozwiązania IT dla największych banków, firm leasingowych czy też firm technologicznych, operatorów sieci komórkowych i dużych sieci hotelowych. Obecnie spółka skupia się teraz na rynkach zagranicznych (skąd pochodzi 76% przychodów). Głównym celem spółki jest rozszerzenie działalności w krajach niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria i Szwajcaria), Azji Południowo-Wschodniej a także USA. Spółka oferuje rozwiązania, w których algorytmy AI mogą być masowo wykorzystywane jak chociażby najważniejszy ich projekt własny LiveBank.
 

Notowania Ailleron

Ailleron

Emplocity

Emplocity zajmuje się automatyzacją procesów w biznesie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W grudniu spółka ogłosiła, że tworzy LexBota. Jest to bot prawniczy, który w sposób zautomatyzowany wspiera prawników w udzielaniu szybkich opinii prawnych dla licznych klientów oraz w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Obecnie Emplocity rośnie przede wszystkim dzięki realizacji głównego filaru strategii, którym jest tworzenie inteligentnego osobistego asystenta pracownika, a docelowo wprowadzenie nowego standardu miejsca pracy przyszłości, w oparciu o technologię konwersacyjnej SI oraz rozpoznawania obrazu (image recognition).

Notowania Emplocity

Emplocity

Spyrosoft

Spółka od 2016 roku działa w branży IT, oferując usługi związane z tworzeniem oprogramowania, a wśród nich znajduje się „Artificial Intelligence and Machine Learning”. Blisko 90% przychodów firmy pochodzi z kontraktów zawieranych z klientami zagranicznymi, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii i Niemiec. AI i machine learning to mocna pozycja w ich cenniku.
 

Notowania Spyrosoft

Spyrosoft

Zobacz także: Strategię, którą opublikowaliśmy w maju 2022 r., realizujemy szybciej niż pierwotnie zakładaliśmy – Konrad Weiske, CEO Grupy Spyrosoft

Creotech Instruments

Creotech Instruments nie tylko dostarcza na globalnym rynku technologie kosmiczne, ale również obszarem rozwoju spółki są komputery kwantowe systemy synchronizacji czasu. 30 września 2022 roku zawarta została 4-letnia umowa ramowa z Komisją Europejską na budowę pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej. Połączenie sztucznej inteligencji i obliczeń kwantowych może doprowadzić w przyszłości do cyfrowej rewolucji. To jedyna spółka z tego obszaru notowana na polskiej giełdzie, a spółki z tego sektora notowane w USA cieszą się obecnie dużym zainteresowanie.
 

Notowania Creotech

Creotech Instruments

Zobacz także: Kosmiczna przyszłość Creotech Instruments. Mikrosatelity to kluczowy obszar rozwoju spółki z sektora Deep Tech

Woodpecker

Woodpecker dostarcza oprogramowanie w modelu SaaS. Spółka oferuje narzędzie wspomagające sprzedaż, pozyskiwanie partnerów biznesowych i pracowników oraz obsługę kontaktu z klientami. Oprogramowanie zarządza komunikacją między firmami, a ich klientami. A dokładniej jest to inteligentny asystent sprzedaży. Wydaje się, że integracja technologii opartej o algorytmy ChatGPT może dostarczyć dużej wartości dla klientów spółki. 
 

Notowania Woodpecker

Woodpecker

Zobacz także: Google odpowiada na ChatGPT i uruchomi Bard. Sztuczna inteligencja rozgrzewa Wall Street, akcje z tego sektora zyskują nawet 800%!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.