Cena złota najwyższa od 6 lat - kurs wybił się z gigantycznej konsolidacji
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 cze 2019, 06:45

Cena złota najwyższa od 6 lat - oto 4 powody dlaczego kurs może dalej rosnąć

Byki rozrabiają na rynku złota. Cena kruszcu wybiła się górą z wieloletniej konsolidacji i wyszła na 6 letnie maksima. W tym roku w amerykańskiej walucie złoto podrożało już o 10,5%. Powodów dlaczego kruszec jako inwestycja wraca do łask jest co niemiara.  Maczał w tym palce i Donald Trump i FED. Co dalej z notowaniami Króla Metali?

Oto kilka ważnych faktów na temat złota z ostatnich dni:

  • Złoto kosztuje już ponad 1400 USD za uncję.
  • Złoto jest najdroższe od 6 lat, dokładnie od września 2013 roku.
  • Złoto wybiło się górą z wieloletniej konsolidacji w przedziale 1 000 – 1 350 USD za uncję.
  • Złoto podrożało od początku roku 2019 o 10%, a w 12 miesięcy o blisko 12%.

Czy trzeba coś więcej dodawać? Zwolennicy złota, tak zwane Gold Bugi, już zacierają ręce. Ci, którzy uważają je za relikt przeszłości, studzą nastroje. Nie ma jednak wątpliwości, że na rynku złota coś się zmienia, coś ważnego zaczęło się dziać.
 

1. Notowania XAU/USD – 10 lat

Złoto

Dlaczego złoto drożeje? Jednej odpowiedzi nie ma. Składa się na tę sytuację kilka czynników.

Zobacz także: „Złoto ma pewną ważną przewagę nad kryptowalutami” – rozmowa z Dorotą Sierakowską, analityczką DM BOŚ

FED zaskoczył gotowością do zakończenia podwyżek stóp procentowych

Po pierwsze, w środę wieczorem amerykańska Rezerwa Federalna zaskoczyła łagodnością. Niby niektórzy obserwatorzy liczyli na obniżkę stóp, ale generalnie nikt na poważnie nie brał takiej możliwości. I rzeczywiście, FED pozostawił główną stopę na niezmienionym poziomie, czyli 2,25-2,50%. Ale...

Problem w tym, że w marcu żaden członek Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nie dopuszczał możliwości obniżki ceny pieniądza w przyszłym roku. Tymczasem na środowym posiedzeniu aż 7 członków zaprezentowało postawę, która daje możliwość obniżki stóp w przyszłym, a nawet i w tym roku. Poza tym skala oczekiwań co do skali obniżki nie wynosi 0,25 pkt. proc., tylko 0,5 pkt. proc. To oznacza, że jest spore prawdopodobieństwo, że główna stopa pójdzie w dół z obecnego przedziału aż do 1,75-2,00%.

2. Oczekiwania członków FOMC co do przyszłych stóp proc. – marzec 2019

03.19

3. Oczekiwania członków FOMC co do przyszłych stóp proc. – czerwiec 2019

06.19

Zobacz także: Cena złota będzie rosnąć i to już w tym roku - twierdzi znany inwestor z USA Paul Tudor Jones

Napięcia geopolityczne są coraz większe

USA pod wodzą Donalda Trumpa poruszają się na arenie międzynarodowej z gracją słonia w składzie porcelany. Wojna handlowa z Chinami to może być przysłowiowy „pikuś” przy tym, co za chwilę może się stać na Bliskim Wschodzie.

W weekend było o krok od tego, by armia amerykańska zaatakowała Iran. Prezydent Trump twierdzi, że na razie powstrzymał atak ze względu na to, że byłby „nieproporcjonalny” (Iran zestrzelił jankeskiego drona w rejonie Cieśniny Ormuz, w odwecie mogło zginąć około 150 Persów), ale dodaje, iż ten atak nie został całkowicie odwołany.

Przypomnijmy, że źródłem napięć na linii USA – Iran jest wypowiedzenie przez USA w 2018 roku porozumienia nuklearnego z 2015 roku. USA domagają się wynegocjowania nowej umowy dotyczącej irańskiego programu nuklearnego i rakietowego.
 

USA_Iran

Rosną obawy o recesję i kryzys

Nie da się ukryć, że pojawiają się coraz większe obawy o to, iż nadchodzi recesja lub nawet kolejny kryzys finansowy. Długi okres prosperity, długi okres bez wysokiej inflacji oraz hossa na giełdzie, która trwa już dekadę – to są fakty, które straszą. Eksperci wiedzą bowiem, że nic nie trwa wiecznie, że gospodarka jest cykliczna, a każda hossa się kiedyś kończy. Tymczasem Król Metali to sprawdzona „bezpieczna przystań” – inwestorzy parkują w złocie swój kapitał (a także m.in. we franku szwajcarskim czy amerykańskich obligacjach), gdy szaleją rynkowe burze.
 

4. Notowania MSCI All Countries World Index – 11 lat

msci acwi

Banki centralne i inwestorzy znów kupują złoto

I wreszcie, pojawia się na rynku złota popyt, którego dawno nie było. Chodzi o popyt ze strony banków centralnych. Oczywiście, one zawsze w jakiejś mniejszej czy większej skali są na rynku złota obecne jako kupujący, ale ostatnie kwartały przyniosły znaczący wzrost ich aktywności. Szczególną ochotą na zakupy kruszcu wykazują się banki centralne Chin, Indii, Kazachstanu, Rosji, Polski czy Węgier. Np. Rosja w maju kupiła 6 ton złota, a od początku stycznia aż 77 ton.
 

5. Wartość rezerw złota w wybranych bankach centralnych (w tonach)

rez


6. Udział złota w rezerwach wybranych banków centralnych (w proc.)

D4yiMETWsAA8ezS


Powraca również popyt ze strony inwestorów. Jak podała Światowa Rada Złota (World Gold Council), w dniach 1-20 czerwca fundusze ETF wydały na zakupy złota 3,5 mld USD, co oznacza, że obecny miesiąc będzie najlepszy pod tym względem od wielu lat. Z kolei w dniach 11-18 czerwca inwestorzy zwiększyli liczbę pozycji długich na złoto (na wzrost jego ceny) do 150 516 z 129 160 – podała Commodity Futures Trading Commission.

Co dalej ze złotem

Obecnie pojawiają się bardzo „bycze” prognozy dla ceny złota. Nic dziwnego, skoro kurs w końcu wyrwał się z wieloletniej konsolidacji. I mowa tutaj nie o samozwańczych analitykach z różnych dziwnych portali internetowych, ale o pracownikach szacownych instytucji.

Analitycy Citigroup uważają, że “gorączka złota” z ostatnich tygodni jest usprawiedliwiona sytuacją fundamentalną. Sądzą, że cena jednej uncji w trakcie najbliższych 3 miesięcy może dotrzeć do poziomu 1 450 USD, a w 12 miesięcy może sięgnąć nawet pułapu 1 600 USD. Przy czym ten scenariusz może się zrealizować jeśli banki centralne zaserwują obniżki stóp, albo gdy na giełdach zacznie dziać się nieciekawie.

Konsensus prognoz dostępny na portalu Economy Forecast Agency podpowiada, że pod koniec grudnia zobaczymy złoto na poziomie cenowym 1557 USD za uncję. Szczyt kruszec ma osiągnąć na koniec marca 2020 roku, gdy uncja będzie wyceniana na 1 677 USD. Potem Król Metali ma tanieć, do 1 558 USD za uncję na koniec 2020 roku.
 

7. Konsensus prognoz dla ceny złota na lata 2019-20 (w USD)

kons

Ciekawi jesteśmy Waszych prognoz dla złota. Warto być nastawionym „byczo” do tego kruszcu? A może wybicie z konsolidacji to tylko zmyłka, wywołana chwilowym wzrostem napięcia na linii USA – Iran?

Źródła wykresów: 1. AmiBroker, 2-3. FED, 4. Yahoo Finance, 5-6. World Gold Council, 7. LongForecast.com

Zobacz także: Producenci złota wkraczają w dobry dla siebie okres. Oto, co muszą zrobić by można było zarobić na ich akcjach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.