Ceny złota wciąż wysoko. Sprawdzamy, które fundusze najlepiej zarabiają podczas złotej hossy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 sie 2019, 07:11

Fundusze złota – które najlepiej spisują się podczas złotej hossy

Trwa hossa na złocie. Wskazujemy, które fundusze dostępne na polskim rynku najlepiej sobie radzą, czyli zarabiają najwięcej dla swoich klientów. W czołówce są dwa podmioty zagraniczne i jeden polski.

Ceny złota szaleją. Wyraźny trend wzrostowy zaczął się pod koniec września ubiegłego roku i nic go nie stopuje. Cena uncji w złotym urosła w 12 miesięcy o 34%, a od początku 2019 roku o 25%. Cena uncji w USD poszła w górę w 12 miesięcy o 29%, a od początku stycznia o 18%. Postanowiliśmy sprawdzić, jak na tle tej złotej hossy spisują się fundusze inwestycyjne lokujące środki w tym szlachetnym kruszcu.

Jest polski fundusz, który dorównuje zagranicznym

Na początek ważna uwaga. W naszym zestawieniu nie wzięliśmy pod uwagę funduszy denominowanych w walutach, a jedynie te wyceniane w PLN, aby porównanie było wiarygodne. Warto także zwrócić uwagę, że nie wszystkie fundusze inwestują tylko w złoto, niektóre lokują kapitał także w akcjach spółek działających na rynku złota (np. wydobywczych).

Okazuje się, że najlepszym funduszem dostępnym na polskim rynku – w sensie: najlepiej radzącym sobie podczas trwającej złotej hossy – jest fundusz zagraniczny. Chodzi o Schroder ISF Global Gold A (Acc) Hedged (PLN), który osiąga wyniki zarówno mocno bijące benchmark (kurs XAU/PLN), jak i wyniki konkurencji. Np. od początku tego roku wycena jego jednostki urosła o imponujące 44%, podczas gdy kurs złota w PLN urósł o 25%. Dwaj konkurenci jako tako dotrzymali mu kroku: jeden to również fundusz zagraniczny - BlackRock GF World Gold A2 Hedged (PLN), a drugi to PKO Akcji Rynku Złota.

Warto jednak zauważyć, że fundusz firmy Schroder’s nie jest najlepszy we wszystkich branych pod uwagę okresach. Przegrał w 36-miesięcznym horyzoncie z funduszem Quercus Gold (który stracił w tym horyzoncie mniej), oraz w horyzoncie 12-miesięcznym z funduszem PKO Akcji Rynku Złota.

t1

Zobacz także: Złoto wyceniane w PLN na historycznych maksimach: jest dla Polaków lepszą inwestycją niż dla Amerykanów

Co fundusze złota mają w portfelach

Generalnie oba zagraniczne fundusze - o których była mowa - spisują się o wiele lepiej od polskich konkurentów. Jedynym krajowym funduszem, który może się z nimi równać (i który dość często zachowuje się lepiej od benchmarku XAU/PLN) jest PKO Akcji Rynku Złota (choć i Superfund GoldFuture nie wypada źle, ale skupmy się na pierwszej trójce).

Wydaje się, że tajemnicą bardzo dobrego zachowania funduszu Schroder ISF Global Gold jest duża koncentracja portfela na spółkach wydobywczych, których akcje w ostatnich miesiącach ostro drożeją. 5 największych pozycji w jego portfelu zajmuje łącznie 39%.

schr

Podobnie jest zresztą z funduszem BlackRock GF World Gold. W jego przypadku 5 największych pozycji zajmuje aż 40,5% portfela.

black

PKO Akcji Rynku Złota jest nieco mniej skoncentrowany. W jego przypadku 5 największych pozycji stanowi niecałe 34% portfela.

pko

Wszystkie trzy fundusze wybijające się ponad przeciętność mają więc bardzo podobnie skonstruowane portfele i nawet inwestują w podobne spółki – wystarczy poświęcić chwilkę na analizę powyższych tabelek, aby się o tym przekonać. Ich ulubieńcem jest Barrick Gold Corp., a także Agnico Eagle Mines czy Newmont Goldcorp.

Jeśli chodzi o koszty, to TER (Total Expense Ratio) w przypadku polskiego funduszu wynosi 2,19%, co jak na krajowe warunki jest bardzo przyzwoitym wynikiem. W przypadku funduszu firmy BlackRock opłaty bieżące sięgają 2,08%, a w przypadku funduszu Schroder’s 1,89%. Najtańszy jest więc ten ostatni, choć różnice nie są znaczące.

Wygląda więc na to, że ci, którzy chcą zarobić na złotej hossie, mogą próbować nie tylko poprzez kupno złota fizycznego czy na kontraktach. Dwa wskazane fundusze zagraniczne oraz polski PKO Akcji Rynku Złota wydają się całkiem sensownymi opcjami.

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne imienia Maryi mają całkiem niezłe wyniki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost