Cena srebra powinna rosnąć bo są podstawy fundamentalne
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 lut 2021, 07:17

Cena srebra powinna rosnąć, nie tylko przez spekulantów, bo są podstawy fundamentalne

Popyt na srebro ze strony przemysłu powinien być coraz większy, a do tego jest ono postrzegane jako ochrona przed inflacją, która jest spodziewana – wskazują analitycy.

W ostatnich dniach giełdowi rebelianci spod znaku Robinhooda i Reddita pchali w górę cenę srebra – w 5 sesji podrożało o blisko 15%. Jednak ten metal szlachetny, które jest szeroko stosowany w przemyśle, ma również pro-wzrostowe fundamenty.
 

Notowania XAG/USD w 2021 roku

srebro 2021

Źródło: goldprice.org

Notowania XAG/USD – 4 lata

sr 4l

Źródło: goldprice.org

Srebro przyda się w „zielonej gospodarce”

Wielu analityków jest zgodnych co do tego, że rok 2021 może być rokiem srebra. „Ceny tego metalu wywinduje popyt ze strony przemysłu fotowoltaicznego i motoryzacyjnego, a niebagatelnym wsparciem mogą okazać się decyzje nowego prezydenta USA. […] Wzrost popularności pojazdów hybrydowych oraz elektrycznych zwiększy popyt na srebro ze strony branży motoryzacyjnej. Zgodnie z ostatnim prognozami Silver Institute i Metal Focus, zapotrzebowanie na kruszec ze strony tego sektora w 2021 roku wzrośnie do 61 mln uncji, a w kolejnych latach nawet do 90 mln uncji rocznie” – wskazuje Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w grupie Goldenmark.

Według Teklińskiego, plan wymiany całej floty rządowych samochodów w USA na pojazdy elektryczne - mowa o 650 tys. aut – jest niezwykle „byczy” dla srebra. „Warunkiem, jaki stawia prezydent Joe Biden, jest to, że pojazdy muszą powstać w całości w kraju. W tej chwili tylko jedna firma spełnia ten warunek, choć nie w pełni, bo jeden z podzespołów powstaje w Azji” - wskazuje. „Rozwój elektromobilności to kolejny driver dla cen srebra w 2021 roku. Przeciętny samochód elektryczny potrzebuje około 2 razy więcej srebra, niż zużywano do produkcji standardowego auta w ciągu ostatnich kilku dekad” – dodaje.

Ceny srebra powinna windować również fotowoltaika. „Przypomnijmy, że zdaniem m.in. Saxo Banku oraz Bloomberg Intelligence ta gałąź przemysłu wywinduje cenę srebra w 2021 roku do poziomu przewyższającego historyczne maksimum, pada kwota 50 USD” – wskazuje Tekliński.

Zobacz także: Wallstreetbets gra na wzrost ceny srebra i wyciskanie szortów. Short squeeze to nic nowego, a jego historia jest długa

Oczekiwania inflacyjne podbiją nie tylko cenę złota, ale i srebra

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych Saxo Banku, wskazuje także na wzrost oczekiwań inflacyjnych, który powinien wspierać cenę metali szlachetnych. „Program szczepień niewątpliwie będzie pełnił rolę hamulca, ze względu na perspektywy ożywienia gospodarczego, jednak ze względu na fakt, iż banki centralne sygnalizują utrzymanie niskich stóp, rośnie ryzyko błędu politycznego, co jeszcze bardziej napędza inflację” – wskazuje Hansen.

Poza tym, jak podkreśla Hansen, srebro powróciło do wartości długoterminowej względem złota z perspektywą dalszego wzrostu w zależności od popytu zarówno ze strony przemysłu, jak i inwestorów. „Wysoka beta srebra powinna przyczynić się do dalszej przewagi nad złotem, a relacja złota do srebra w 2021 r. znajdzie się nieco powyżej 60, przez co cena srebra zbliży się do 35 USD/oz” – przewiduje Hansen.
 

Gold / silver ratio – 5 lat

ratio

Źródło: goldprice.org

Popyt inwestycyjny na srebro nie osłabnie

Jest jeszcze jeden czynnik, który powinien windować cenę srebra. Otóż jest ono popularną lokatą kapitału, także dla inwestorów operujących na giełdach. W 2020 roku do różnych instrumentów notowanych na giełdach, z ekspozycją na srebro, napłynęło 275 mln uncji srebra – blisko dwukrotnie więcej, niż w roku 2009, który dzierżył rekord – wskazują analitycy WisdomTree. Popyt inwestycyjny nie powinien znacząco słabnąć.
 

Srebro w instrumentach finansowych notowanych na giełdach (mln uncji)

etp

Źródło: WisdomTree
 

Z drugiej strony, srebro nie jest już tak tanie, jak w 2020 roku, a wydobycie srebra może się zwiększać. Mimo to, według ich prognozy, w tym roku srebro powinno zyskiwać na wartości szybciej, niż złoto. W IV kwartale 2021 roku powinniśmy zobaczyć uncję srebra w cenie 34 USD. Według analityków WisdomTree, w cały 2021 roku srebro może podrożeć o blisko 34%, podczas gdy złoto o ledwie 13,3%.
 

Podaż srebra z kopalni (mln uncji)

podaż srebra kopalnie

Źródło: WisdomTree

Zobacz także: Akcje typu value wrócą do łask, dlatego analitycy uważają, że warto kupić Orlen i Lotos

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.