Wallstreetbets gra na wzrost ceny srebra i wyciskanie szortów. Short squeeze to nic nowego, a jego historia jest długa
Wyciskanie z krótkich pozycji ma historię długą, jak sama giełda. Niedawno widzieliśmy to zjawisko na akcjach spółki GameStop, a teraz być może zobaczymy na srebrze. Dziś kurs XAG/USD rośnie już prawie 7%.
W ostatnich dniach widzimy niesamowitą hossę na akcjach spółki GameStop. Kurs tego dystrybutora gier i akcesoriów dla graczy urósł w miesiąc ponad 15-krotnie! Wszystko przez to, że na kupowanie tych akcji zmówili się użytkownicy portalu Reddit, a dokładniej forum r/wallstreetbets. Jednakże takiej hossy byśmy nie zobaczyli, gdyby nie to, że GameStop to była jedna z najchętniej szortowanych spółek przez rekiny z Wall Street. Na akcjach GameStop pojawiło się więc zjawisko short squeeze (wyciskania krótkich pozycji), a rekiny zostały zapędzone przez płotki do narożnika (market corner).
Obecnie Milenialsi z Reddita zmawiają się na wyciskanie krótkich pozycji na srebrze. Według nich, jest ono aktywem zmanipulowanym przez wielkie banki, które chcą ukrywać inflację.
Jutro kupuję srebro - raz się żyje. Imba na giełdzie może być przepiękna #silversqueeze https://t.co/2kqOe3rwuG
— TheChosenOne (@TheChos73351951) January 31, 2021
Szczególnie zasadzają się na bank JP Morgan, który już wielokrotnie płacił kary za manipulowanie kursem metali szlachetnych, w tym srebra.
#silversqueeze #Silver #WSB Let's get after it ~
— Leigh Wingfield (@torontoleigh) January 30, 2021
JPMorgan to pay $920 million for manipulating precious metals, treasury market https://t.co/Icb2V3fRLe
Srebro jest mocno szortowane. Jest kogo i z czego wyciskać.
First Majestic Silver still has a record high "Short Position" which needs to be destroyed immediately. #silversqueeze is trending worldwide tonight on twitter! Lets Go! $AG $SLV $CDE $EXK $MAG $HL $PAAS #silver #gold pic.twitter.com/0ilXRp1sWo
— Edward Gofsky (@EdwardGofsky) January 31, 2021
Zobacz także: Fundusze grające na spadek akcji CD PROJEKT skapitulowały. Short squeeze na producencie Cyberpunk 2077 powoli dobiega końca
Co to jest short squeeze i market corner?
Czy dojdzie do wielkiego short squeeze na srebrze – dowiemy się w ciągu najbliższych dni i tygodni. Warto jednak zrozumieć czym jest to zjawisko i jaka jest jego historia.
Short squeeze to wyciskanie krótkich pozycji, czyli pozycji na spadek ceny danego aktywa. Jest to sytuacja, w której cena aktywa rośnie, zmuszając grających „na krótko” do zamykania pozycji. Szortujący zamykając swoje pozycje są zmuszeni do kupowania akcji (lub jednostek danego aktywa), które wcześniej pożyczyli (by otworzyć pozycję) – to dlatego wzrost wyceny jest tak dynamiczny (bo nagle pojawia się „podwójny” popyt). Wtedy szortujący zostają zagonieni do rynkowego narożnika (market corner).
Short squeezy są szczególnie widowiskowe na rynkach o wysokim poziomie dźwigni. Gdy wielu traderów i inwestorów ma zlewarowane pozycje, ruchy cen przy wyciskaniu pozycji są ostrzejsze, bo dochodzi do kaskadowego zamykania pozycji.
Warto zwrócić uwagę na tą zależność: im większa jest liczba shortujących, oraz im mniejsza płynność, tym większe jest ryzyko wystąpienia short squeeze. To oznacza, że generalnie przed otwarciem pozycji short należy sprawdzić z jak bardzo szortowanym aktywem mamy do czynienia. Jeśli aktywo jest zbyt powszechnie szortowane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zjawiska short squeeze.
Zobacz także: Robinhood zablokował handel na GameStop i z dnia na dzień stał się wrogiem numer jeden młodych inwestorów z USA
Najsłynniejsze short sqeeze’y w historii
Historia zjawisk typu short squeeze i market corner jest tak długa, jak historia giełd i rynku kapitałowego. Oto najsłynniejsze przykłady:
- W 1862 roku Cornelius Vanderbilt wycisnął szortujących spółkę Harlem Railroad i przejął and nią kontrolę. Za szortującymi stał jego największy biznesowy rywal, Daniel Drew.
- W 1922 roku doszło do short squeeze na akcjach sieci sklepów Piggly Wiggly. W kilkanaście sesji kurs poszedł w górę z 39 USD do 124 USD. Za wyciskaniem szortujących banków z krótkich pozycji stał założyciel przedsiębiorstwa Clarence Saunders, który w celu stoczenia walki… pożyczył 10 mln USD od innych banków.
- W 2008 roku jedną z najchętniej szortowanych spółek europejskich był Volkswagen. Gdy Porsche przejęło pakiet 74% akcji tego koncernu, jego kurs wystrzelił na północ. Doszło do potężnego short squeeze’u, który uczynił z Volskwagena – tylko na jeden dzień – najwyżej wycenianą spółkę świata (370 mld USD).
Notowania spółki Volkswagen – 20 lat
Źródło: barchart.com
- W 2020 roku doszło do potężnego short squeeze na akcjach Tesli. Pod koniec 2019 roku firma Elona Muska była jedną z najchętniej szortowanych, bo niewielu wierzyło, że wykaraska się ona z problemów finansowych i biznesowych i że jej model biznesowy wypali. Stało się jednak inaczej, Tesla zaczęła zarabiać, a do dziś trwa short squeeze na jej akcjach. W 2020 roku kurs Tesli urósł o 743%.
Notowania spółki Tesla – 3 lata
Źródło: barchart.com
- W 2015 roku doszło do epickiego short squeeze na akcjach KaloBios. Była to mała spółka farmaceutyczna, której lek się nie udał, i została ona z 6 mln USD długu. Szortujący byli przekonani, że nie ma dla niej ratunku, ale z pomocą przyszedł jej biznesman Martin Shkreli, który wraz ze wspólnikami kupił 50% jej akcji. Efekt? W 5 sesji jej kurs urósł o około 10 000%.
- W 2012 roku znany inwestor Bill Ackman otworzył dużego szorta na akcjach spółki Herbalife. Argumentował, że spółka jest piramidą sprzedającą suplementy o zerowej wartości, więc i jej wartość musi dążyć do zera. Jednak akcje spółki zaczął kupować inny wielki inwestor Carl Icahn, który pociągnął za sobą innych kupujących. W 2018 roku Ackman zamknął szorta ze stratą około 1 mld USD, a mniej więcej tyle samo zarobił Icahn. W ciągu tych 6 lat kurs urósł o około 120%.
Czy nadchodzi wielki short squeeze na srebrze, który trafi na karty podręczników historii rynku kapitałowego? Zobaczymy.