Fundusze inwestycyjne zamknęły pozycje na spadek akcji CD PROJEKT
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
29 sty 2021, 17:14

Fundusze grające na spadek akcji CD PROJEKT skapitulowały. Short squeeze na producencie Cyberpunk 2077 powoli dobiega końca

Fundusze inwestycyjne, które obstawiały, że akcje CD PROJEKT będą spadać, skapitulowały. Według KNF już tylko jeden ma pozycję na spadek producenta gry Cyberpunk 2077, a w szczytowym momencie było ich aż pięć.

Akcja zapoczątkowana w USA na serwisie Reddit, którą wsparł na Twitterze sam Elon Musk, miała na celu wycisnąć z pozycji krótkich na GameStop fundusze. Jednym z podmiotów mocno szortującym akcje spółki był Melvin Capital Management, ten sam, który mocno obstawiał spadki CD PROJEKT. W ten oto sposób short squeeze przeniósł się z USA do Polski.

Zobacz także: Grupa WallStreetbets z Reddit i Elon Musk wyleszczają rekiny z Wall Street na akcjach GameStop, co ma znaczenie dla CD PROJEKT

Short Squeeze na akcjach CD PROJEKT

Według danych KNF jeszcze na początku tygodnia spadki na akcjach CD PROJEKT obstawiało aż pięć zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Osiągnęli oni blisko 4% sprzedanych na krótko akcji. Warto zaznaczyć, że rejestr KNF pokazuje tylko pozycje na więcej niż 0,5% akcji dlatego przypuszcza się, że skala zjawiska była dużo większa.

Rejestr krótkiej sprzedaży w KNF

KNF pozysje short

Według zaktualizowanych przez KNF danych w tej chwili sprzedanych więcej niż 0,5% akcji CD PROJEKT na krótko ma już tylko jeden fundusz, mowa o Light Street Capital Managament. To oznacza, że praktycznie wszystkie fundusze wycofały się ze swoich pozycji czym napędzały wzrosty w minionym tygodniu na akcjach producenta Cyberpunk 2077. Cały proces przyspieszył na czwartkowej sesji, kiedy do akcji wszedł Elon Musk i zaczął tweetować o tym, że gra Cyberpunk 2077 jest bardzo dobra. Wieczorem nie krył się z tym, że jest przeciwny zjawisku gry na spadek akcji.

Zobacz także: Elon Musk i short squeeze windują akcje CD PROJEKT. Zabawa na akcjach producenta Cyberpunk 2077 trwa w najlepsze

Spekulacyjny potencjał do wzrostów na CD PROJEKT zaczyna się wyczerpywać

W praktyce to oznacza, że potencjał spekulacyjny wzrostów na akcjach CD PROJEKT powoli zaczyna się wyczerpywać. Zaczyna brakować funduszy do wyciskania z krótkich pozycji, a inwestorzy, którzy spekulacyjnie wchodzili w akcje spółki również mogą powoli się wycofywać z akcji.

Kurs akcji CD PROJEKT

CD PROJEKT akcje

Dlatego też akcje CD PROJEKT kończą dzisiejszą sesją ponad 16% przeceną i całkowicie negują wczorajszą wzrostową sesję. Pod względem fundamentalnym sytuacja spółki bowiem się nie zmieniła. Gra Cyberpunk 2077 konsekwentnie osuwa się w rankingach sprzedaży i liczby aktywnych graczy i nie zmienia tego nawet wsparcie medialne jakie produkcji dał Elon Musk. Kolejnym ważnym wydarzeniem o charakterze fundamentalnym będzie zaplanowany na luty kolejny patch, który ma za zadanie poprawić działanie produkcji.

Zobacz także: Wycena CD PROJEKT nie jest atrakcyjna w świetle negatywnych informacji napływających od premiery Cyberpunk 2077 – mówi Paweł Sugalski, Rockbridge Gier i Innowacji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.