"W przyszłym roku spodziewamy się już znaczących zysków z działalności w USA" – relacja z czatu inwestorskiego z Infoscan | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
19 kwi 2018, 16:32

"W przyszłym roku spodziewamy się już znaczących zysków z działalności w USA" – relacja z czatu inwestorskiego z Infoscan

W czwartek, 19 kwietnia 2018 r. zorganizowaliśmy czat inwestorski z prezesem zarządu Infoscan – Jackiem Gnichem. W czasie dyskusji prezes odpowiadał na pytania dotyczące wejścia spółki na rynek amerykański, uzyskania certyfikacji przez FDA, perspektyw rozwoju na nowych rynkach m.in. w Indiach i Singapurze oraz dalszej strategii działania. W spotkaniu, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięło udział blisko 500 inwestorów. Przedstawiciel spółki odpowiedział na 30 pytań. Zapraszamy do lektury całego zapisu czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat z prezesem zarządu spółki Infoscan Jackiem Gnichem, na którym rozmawiać będziemy o planach wejścia spółki na rynek amerykański, perspektywach rozwoju na rynkach zagranicznych i dalszej strategii działania.

 

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia 2018 r. o godz. 12:30. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Dzień dobry! Miło mi Państwa powitać na czacie. Widzę, że już jest sporo pytań, ale postaramy się odpowiedzieć na wszystkie. Przez najbliższe 1,5 godziny jestem do Państwa dyspozycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Jan

Witam, co będzie jak nie dostaniecie zgody od FDA?...

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Nie ma takiego scenariusza. Dotychczasowy dialog z FDA wskazuje, że nie ma żadnego zagrożenia i jestem przekonany, że to tylko kwestia czasu.

Obrazek użytkownika Anonim
Paweł

Panie Prezesie. Od stycznia informował Pan rynek, że czeka na zgoda fda będzie do końca marca, a pod koniec marca dopiero Pan poinformował że zakończyliście wymagane przez fda badania w certyf. Laboratorium. Dlaczego Pan nie informował wcześniej że takie badania trwają? Wiadomo było że przyznanie certyf. Bez tych badań nie jest możliwe.

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Pragnę wyjaśnić szereg nieporozumień, które wokół kwestii certyfikacji są rozpowszechniane. Po pierwsze: jak wielokrotnie podkreślam procedura FDA jest bardzo skomplikowanym procesem i bieg spraw w samych urzędzie nie jest zerojedynkowy. Urzędnicy często nie wskazują wprost, że trzeba daną czynność wykonać, ale jedynie dają zalecenie.

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Po drugie: badanie na biozgodność które za pierwszym razem wykonywaliśmy było wykonane w laboratorium, które posiada certyfikat FDA do wykonania tego typu badań. Laboratorium nie posiadało jedynie standardu GLP. Wiele oczekiwań FDA w zakresie procedowania i podmiotów nie jest ustalone sztywno, a praktyka działań zmienia się w czasie.

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Po trzecie: W styczniu wspólnie z doradcą zdecydowaliśmy podjąć dwutorowe działania: 1) skorzystanie z możliwości warunkowego dopuszczenia 2) równoległe zleciliśmy badania na biozgodność w laboratorium dysponującym standardem GLP. W styczniu nie mieliśmy informacji, że brak badań GLP będzie przeszkodą w uzyskaniu zgody. Nasze działania związane z powtórzeniem tych badań miało na celu proaktywne zminimalizowanie ryzyka w przypadku gdyby nasze wyjaśnienia okazały się dla FDA nie wystarczające.
Po czwarte: Procedura FDA jest na tyle skomplikowana, że jeśli pokazywalibyśmy każdy szczegół tej procedury wiele informacji byłoby niekompletnych i bardzo trudnych do oceny z punktu widzenia inwestora. Dlatego komunikujemy kamienie milowe związane z tą procedurą. Proszę mi uwierzyć, że prowadzenie operacyjne biznesu nie może polegać na komunikowaniu każdej najdrobniejszej decyzji dotyczącej spraw operacyjnych spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
cobretti

witam serdecznie,

 

Panie Prezesie,
z raportu bieżącego 18/2018 z dnia 27.03.2018r wynika ,iż "obecnie spółka przekazuje" raport Geneva Labolatories celem uzupełnienia poprzednio złożonej dokumentacji do FDA.
W związku z powyższym zwracam się z prośbą o odpowiedź czy kompletna dokumentacja została już złożona czy Spółka w dalszym ciągu jest w procesie składania dokumentacji do FDA ???

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Tak, złożyliśmy dokumentację do FDA.

Obrazek użytkownika Anonim
Franek

Kiedy oczekujecie finalnej odpowiedzi z FDA? Jaki jest teraz status / feedback z instytucji?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Tak jak zaznaczyłem wcześniej zakończyliśmy pod koniec marca badanie na biozgodność ze standardem GLP. Obecnie oczekujemy na odpowiedź FDA. W ostatni wtorek, w trakcie spotkania z inwestorami w ramach GPW Innovation Day, mówiłem o kilku tygodniach. Proszę pamiętać, że FDA jest niezależnym urzędem i trudno jest precyzjnie podać dokładną datę uzyskania certyfikacji. Nie wiemy dziś, czy jest to kwestia tego czy przyszłego tygodnia czy początku maja.

Obrazek użytkownika Anonim
qtosiek

Dzien dobry,

 

Mam do pana dwa pytania,
Czesc inwestorow niecierpliwi sie z powodu opoznienia wydania certyfikacji przez FDA, czy profesjonalna firma ktora zatrudniliscie do nadzorowania tej sprawy cos przeoczyla? jesli tak to czy wiaze sie to z jakimis odszkodowaniami? pozniejsze dopuszczenie do badan komercyjnych to tez mniejsze zyski dla spolki i pewne straty tez dla nas akcjonariuszy.
Pytanie drugie , moze troche nie na czasie....zapewne ma Pan wizje przyszlosci, jaka pan widzi albo jaka sie Panu marzy kapitalizacja spolki w 2020r?
i jeszcze na koniec , czy czyta Pan czasem dyskusje na temat spolki na forum akcji Bankiera? jesli tak to co Pan sadzi o wypowiedziach inwestorow w tym temacie?
pozdrawiam
Michał

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Panie Michale,
w kwestii FDA o większości spraw powiedzieliśmy wyżej. Doradca z którym pracujemy prowadzi ten proces z należytą starannością i pełnym wykorzystaniem swojego wieloletniego doświadczenia w takich procesach. Każda procedura jest indywidualna i trudno dokładnie przewidzieć wszystkie oczekiwania urzędników w tym zakresie.

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

W kwestii późniejszego dopuszczenia urządzenia na rynek. Z tej perspektyw obecnie nie ma to żadnego wpływu na biznes spółki ponieważ czekamy na wyprodukowanie urządzeń przeznaczonych na rynek USA. Produkcję zleciliśmy na początku marca i na przełomie maja i czerwca będziemy mieli zakończony proces produkcji. Dopiero w tym okresie będziemy w stanie fizycznie wykonać pierwsze procedury na tych urządzeniach z komercyjnymi partnerami.

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Mówiąc o wizji oczywiście ją mam. Ale nie patrzę na przyszłość z perspektywy kapitalizacji. Kapitalizacja powinna być pochodną efektywności operacyjnej i finansowej spółki. W 2020 r. Infoscan będzie miał wysokie zyski na rynku USA i francuskim. Widzimy też spory potencjał do zwiększania skali działalności w Polsce i do tego czasu będzie widać bardzo wymierne efekty. W 2020 r. będziemy obecni też na innych rynkach światowych z dwoma skomercjalizowanymi urządzeniami medycznymi (Med Recorder i cardio.link). W kwestii forum inwestorów na bankier.pl obserwuje czasem dyskusje, ale nie wchodzę w nią. Nie chciałbym jej też komentować. Lubię z inwestorami rozmawiać bezpośrednio, za co dziś Państwu dziękuje i również osobom, które pojawiły się na spotkaniu wtorkowym.

Obrazek użytkownika Anonim
Janosik

Panie Prezesie, w porównaniu ze stanem Waszej wiedzy sprzed 3-6 miesięcy, jak Pan Prezes ocenia perspektywy rozwoju Spółki (nowe rynki, nowe produkty, szanse rozwoju biznesu w USA)?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

W ciągu ostatnich 6 miesięcy spółka zrobiła bardzo duży postęp we wszystkich obszarach swojej działalności. W tym czasie: nawiązaliśmy współpracę z amerykańskimi klinikami snu, przeprowadziliśmy testy technologiczne w USA, pozyskaliśmy do współpracy jednego z najbardziej doświadczonych menedżerów (Terry Crabtree) w branży diagnostyki snu, namówiliśmy do współpracy autorytet medyczny w zakresie badań bezdech sennego dr. Ojile, założyliśmy spółkę zależną w stanie Delaware i pozyskaliśmy finansowanie na pierwszy etap działalności w USA (produkcja pierwszej partii urządzeń i koszty prawne). To tylko wycinek naszych działań i na jednym rynku - amerykańskim. O innych krokach pewnie bedzie jeszcze możliwość powiedziec w odpowiedzi na inne pytania.

Obrazek użytkownika Anonim
Paweł

Zarząd kupował akcje spółki do ceny 7 zł. Czy aktualna cena nie jest dla was atrakcyjna? Czy zamierza Pan kupować akcje kierowanej przez Pana spółki?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Jako Zarząd nie odnosimy się do wyceny i bieżącego kursu. Co nie oznacza, że nie jestem nim zainteresowany ponieważ sam jestem istotnym akcjonariuszem spółki. Obecnie, od 11 kwietnia Zarząd ma okres zamknięty, który kończy się 11 maja.

Obrazek użytkownika Anonim
Janusz

Z relacji w mediach społecznościowych widzieliśmy ze spółka była w Indiach. Jak wyglada sytuacja na tamtym rynku, czy jest szansa na współpracę ?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Istotnie, w marcu i kwietniu byliśmy na targach branżowych w Indiach i Singapurze. Wizyta w Singapurze dodatkowo dotyczyła kontaktów w całym regonie Azji Płd - Wschodniej. Z naszych obserwacji wynika: 1) świadomość zagrożenia związanych z bezdechem sennym jest duża 2) jest duży odsetek osób cierpiących na tą chorobę 3) kraje te charakteryzują niskim dostępem do diagnostyki bezdechu przy jednoczesnych aktywnych działaniach producentów urządzeń do terapii tego schorzenia, głównie aparatów typu CPAP. W tym zakresie upatrujemy szans dla poprzez wypełnienie luki w zakresie diagnostyki. Traktujemy te rynki oportunistycznie i chcemy wkrótce podjąć pierwsze działania komercyjne na tym rynku. Do tej pory zrealizowaliśmy już kilka testów. Liczymy, że jeszcze w tym kwartale podpiszemy pierwsze umowy dystrybucyjne o czym będziemy na bieżąco informować.

Obrazek użytkownika Anonim
Franek

Jaki jest pomysł na pozyskanie finansowania? Czy będą publiczne emisji obligacji?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spółka będzie finansowala wejście do USA za pomocą obligacji. Nasz budżet, który przedstawialiśmy w listopadzie to 8 mln zł. Wtedy informowaliśmy że będzie pozyskiwać kapitał w transzach po realizacji poszczególnych kamieni milowych. Na początku marca sfinalizowaliśmy pierwszą emisję. Dwie kolejne, łącznie na pozostałą kwotę planujemy w drugim i trzecim kwartale (dwie transze). Nie planujemy publicznej emisji obligacji.

Obrazek użytkownika Anonim
Klon

Dzień dobry, przyznam, żę czat z inwestorami kojarzy mi się z emisjami. Czy planujecie takową? Czy zapewnia pan, że to praktyka przyzwoitości. Jaki cel jest tego czatu?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Zupełnie nie ma to związku z emisją akcji, nie planujemy takowej. Celem tego czatu jest udzielenie odpowiedzi na nurtujące inwestorów pytania. Wydaje mi się, że bycie dostępnym dla inwestorów nie jest złą praktyką :)

Obrazek użytkownika Anonim
rotawirus

Witam,kiedy zamierzacie złożyć dokumenty w KNF odnośnie zmiany rynku notowań?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Dziś koncentrujemy się na wejściu na rynki zagraniczne. Mamy nie wielki zespół i dlatego złożenie prospektu emisyjnego w KNF nie nastąpi w pierwszej połowie roku. Naszym celem jest jednak przejście na główny rynek, ale musimy pamiętać, że obecnie najbardziej strategicznym działaniem jest debiut naszego urządzenia na rynku USA.

Obrazek użytkownika Anonim
qtosiek

Podczas ostatniego spotkania na GPW podobno były rozmowy z inwestorami finansowymi, czy Pan to potwierdza i czy jest jakiś podmiot , który interesuje się ewentualną inwestycją w spółkę?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Istotnie, spotykamy się z inwestorami finansowymi, nie tylko w trakcie takich wydarzeń jak GPW. Zainteresowanie spółką jest spore, nie tylko ze strony inwestorów krajowych. Możemy informować o ich decyzjach inwestycyjnych po otrzymaniu stosownych zawiadomień.

Obrazek użytkownika Anonim
GymHero

Czy Infoscan prognozując wyniki finansowe na rok 2019 ujęła w nich możliwe wpływy z rynku francuskiego ?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Nie mamy oficjalnych prognoz finansowych. Liczymy, że pierwsze przychody ze sprzedaży we Francji pojawia się w tym roku. W dotychczasowych wewnętrznych założeniach nie ujmowaliśmy możliwych przychodów z tego rynku. Pierwsze testy we Francji planujemy jeszcze w tym kwartale.

Obrazek użytkownika Anonim
Giełdosz

Jaki jest model rozwoju cardio.link? Jakie jest zapotrzebowanie kapitałowe? Jakie certyfikaty potrzebne?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

W pierwszym etapie chcemy skomercjalizować cardio.link na rynku polskim, ponieważ mamy nam refundację. Do końca czerwca chcemy mieć gotowy prototyp na którym będziemy mogli przeprowadzić testy i przygotować wyrób do certyfikacji CE. Jesienią tego roku chcemy rozpocząć sprzedaż. Mamy już pierwsze zainteresowane ośrodki medyczne. Obecnie mamy zabezpieczone finansowanie na development urządzenia.

Obrazek użytkownika Anonim
dobrodziej

Panowie, gratuluje sukcesów. Widziałem, że rejestrujecie już spółkę w USA i macie nawet bardzo doświadczonego prezesa w tej spółce. Kiedy spodziewacie się pierwszych przychodów z tego rynku?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Obecnie czekamy na zarejestrowanie spółki. Powinno to nastąpić do końca przyszłego tygodnia. To z kolei pozwoli nam na uzyskanie commercial number i wykupienie ubezpieczenia potrzebnego do badania pacjentów. W tym momencie będziemy mogli rozpocząc projekt z dr. Ojile, które powinny być zaprezentowane na branżowej konferencji dla sleep labów. Zakończenie tego projektu stwarza nam gotowość do prowadzenia pierwszych komercyjnych badań na rynku amerykańskim. Według moich przewidywań zawarcie pierwszych umów na komercyjne badania to przełom drugiego i trzeciego kwartału. W przyszłym roku spodziewamy się już znaczących zysków z działalności w USA.

Obrazek użytkownika Anonim
Joga

Dlaczego spółka skupia się na USA, a nie na Unii Europejskiej?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

USA to największy światowy rynek badań bezdechu - 4 mln badań rocznie, z bardzo rozwiniętą refundacją oraz infrastrukturą diagnostyki zaburzeń snu. W Unii Europejskiej otoczenie prawne, infrastruktura w tym zakresie dopiero się tworzy - przykładem jest Francja, która ma najkorzystniejsze przepisy w zakresie telemedycyny, przygotowane na początku tego roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr G

Panie Prezesie,
Czy ma Pan dane jaką przewagę kosztową daje klinice snu w USA zastosowanie zdalne MED Recordera vs badanie stacjonarne? Czy wykonanie procedury w obu tych trybach ma taką samą wartość medyczną z punktu widzenia ośrodka przeprowadzającego badanie, czy nie można do końca ich porównywać?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Badanie poligraficzne z wykorzystaniem Med Recordera jest znacząco bardziej efektywne kosztowo od procedur laboratoryjnych. Nie tylko ze względu na koszty bezpośrednie badania, ale również na brak konieczności utrzymywania drogiej infrastruktury lokalowej. Dodatkowo, nasze urządzenie MED Recorder posiada możliwość przesyłania wyników pomiarów poprzez sieć GSM co odróżnia nas od większości konkurencyjnych urządzeń na rynku, której takiej funkcjonalności nie posiadają. Przynosi to też wymierne oszczędności dla kliniki snu - brak konieczności zwrotu urządzenia w wypadku nie udanej próby pomiaru.

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Procedura polisomnografii jest dokładniejszym badaniem niż poligrafia. Nie mniej jednak badanie poligraficzne jest wystarczające do zdiagnozowania zaburzeń oddychania podczas snu i jest znacząco tańszą procedurą.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Proszę opisać konkurencję na rynku USA, chciałbym mieć pojęcie jakie są szanse na sukces i jakie alternatywy mają pacjenci do waszego produktu

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Naszą konkurencję trzeba podzielić na telemedyczną i nietelemedyczną. W ramach tej pierwszej grupy mamy jednego konkurenta i jedno urządzenie. Różnica pomiędzy nami to kwestia modelu biznesowego i podejścia do relacji z klinikami snu. Nasz konkurent bezpośrednio rywalizuje z klinikami, a Infoscan stawia na bliską współpracę ze sleep-labami (model B2B). Konkurencja nietelemedyczna została opisana w poprzedniej odpowiedzi.

Obrazek użytkownika Anonim
Maciej

Ze wspomnianych 4mln badań rocznie, ile spółka ma zamiar realizować?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

W perspektywie dwuletniej chcemy zrealizować 100k badań.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy wciąż podtrzymuje Pan prognozę kilkumilionowych zysków w 2019 r?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Spółka nie publikuje prognoz. W poprzedniej odpowiedzi wskazaliśmy jedynie, że spodziewamy się znaczących zysków w 2019 r.

Obrazek użytkownika Anonim
strażak

Witam, kiedy w przybliżeniu planowane jest wejście na główny parkiet, i czy w związku z powyższym będzie emisja akcji, bo w tej chwili kapitalizacja nie przekracza 48 mln?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Tak jak wspomniałem wcześniej nie planujemy emisji akcji przy przejściu na główny rynek GPW. Chcemy być gotowi do przejścia pod koniec tego roku.

Obrazek użytkownika Anonim
qtosiek

Jak przebiega projekt Amulet?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Projekt Amulet jest na półmetku. Dostarczyliśmy prototyp urządzenia do testów. Projekt zakończy się za około 1,5 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Giełdosz

PFR inwestuje w biotechnologię, czy wiecie coś o planach funduszu związanych z telemedycyna?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Nie znamy planów inwestycyjnych PFR i trudno nam je komentować.

Obrazek użytkownika Anonim
Franek

Na jakim etapie są przygotowania do upublicznienia cardio link?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Obecnie jesteśmy w fazie przygotowania dokumentacji dopuszczeniowej. Pozyskaliśmy na ten cel dotację 4stock. Spodziewamy się wprowadzenia na NewConnect jesienią tego roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Franek

skad pana zdaniem względnie słabe zachowanie kursu w ostatnich tygodniach?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Nie komentujemy kursu spółki. Wiemy, że wielu inwestorów oczekuje certyfikacji FDA, co może wiązać się ze zmiennymi nastrojami. Tak jak wspomniałem wcześniej jesteśmy przekonani o pozytywnym zakończeniu procedury z FDA.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Ostatnią rekomendację biura maklerskiego EVR uważa Pan za optymistyczną czy pesymityczną ?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Nie możemy komentować opinii analityka w tym zakresie. Natomiast cały czas intensywnie pracujemy, aby realizować kolejne kamienie milowe rozwoju spółki i budować wartość dla akcjonariuszy.

Obrazek użytkownika Anonim
Qtosiek

Panie Prezesie,

 

Jako Prezes spolki Infoscan bedę spelniony gdy spolka...?

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Nawet przy realizacji wspomnianej wizji 2020 nie możemy spocząć na laurach. Mamy wiele pomysłów na kolejne urządzenia i rozwój w różnych obszarach diagnostycznych. Tak więc zawsze chyba będziemy nienasyceni i głodni dalszych sukcesów :)

Obrazek użytkownika Jacek Gnich
Jacek Gnich

Dziękuje bardzo za zadane pytania. Staraliśmy poruszyć w odpowiedziach wszystkie wątki, które pojawiały się w pytaniach. Jeśli mają jeszcze Państwo pytania to zapraszamy do zadawania ich na skrzynkę info[at]infoscan[dot]pl. Dziękuje jeszcze raz za uczestnictwo!

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.