Oferteo wstrzymuje plany debiutu na giełdzie. Sprawdzone źródła finansowania wygrały z rynkiem kapitałowym
Pod koniec lutego spółka zdecydowała się odstąpić od planów debiutu na GPW, które kreśliła od końca 2021 r. Sama poprawa rynkowej sytuacji nie wystarczy do tego, by przybyło nowych debiutantów?
Serwis łączący klientów z usługodawcami zawiesił postępowanie prospektowe w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w lutym 2022 r. Tym samym w rejestrze KNF pozostają jeszcze cztery spółki, których postępowania aktualnie są wstrzymane.
Są korzystniejsze kroki
Przedstawiciel Oferteo decyzję o odstąpieniu od debiutu argumentuje przede wszystkim obecnością na rynku innych, korzystniejszych źródeł finansowania.
Notowania WIG w ciągu ostatnich 12 miesięcy
„Umorzenie postępowania w KNF jest bezpośrednią konsekwencją podjętej przez Oferteo decyzji o wstrzymaniu planów debiutu giełdowego. Po dokładnej analizie dostępnych możliwości finansowania i tempa wzrostu firmy stwierdziliśmy, że na obecnym etapie nie jest to najkorzystniejszy krok. Doceniamy sygnały o poprawie sytuacji na rynku ofert publicznych, jednak w naszej ocenie aktualnie priorytetem pozostaje dalsza realizacja założonych celów biznesowych przy wykorzystaniu sprawdzonych źródeł finansowania. Nie zamykamy się oczywiście na potencjalny debiut w przyszłości, jeśli uwarunkowania rynkowe i cele rozwojowe będą wskazywały na opłacalność takiego rozwiązania” komentuje dla Strefy Inwestorów Piotr Sobieś, dyrektor marketingu Oferteo.
Zgodnie z najnowszym dostępnym raportem za 2024 rok obrotowy zakończony w marcu ubiegłego roku, przychody Oferteo wzrosły o ponad 20% do niemal 60,8 mln zł. Zysk netto skurczył się natomiast o około 30% do 3,9 mln zł. W trakcie wspomnianego okresu organizacja zatrudniała średnio 234 osoby. Do marca 2024 r. 80% akcji Oferteo było w posiadaniu założycieli marki, a 16% walorów kontrolował fundusz VC Point Nine Capital.
Potrzeba lepszych rozwiązań
Od początku roku WIG zyskał niemal 16%, a WIG20 – ponad 18%. Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że jednym z kluczowych czynników udanego debiutu jest korzystne okno transakcyjne, czyli warunki wokół rynku, na które spółka nie ma wpływu. Nie dla wszystkich firm jest to jednak wystarczający argument do podjęcia działań.
Notowania WIG20 w ciągu ostatnich 12 miesięcy
„Warszawska giełda musi znaleźć sposób na przyciągnięcie większej liczby rozwiniętych spółek o silnych fundamentach. Tylko to może przekonać inwestorów do lokowania środków na rynku kapitałowym. Niestety, w ostatnim czasie interesujące spółki częściej opuszczają GPW (Ciech, Kernel, TIM, Newag, STS, Comarch, Gi Group, Drozapol, a wkrótce Greenevia), niż na nią trafiają. Ponadto, IPO dużych spółek w ostatnich latach często kończyły się rozczarowaniem – zarówno w dniu debiutu, jak i w dłuższym horyzoncie czasowym” mówił Strefie Inwestorów pod koniec lutego Michał Pałka, zastępca dyrektora wydziału obsługi emisji w DM BOŚ.
Aktualnie w rejestrze KNF widnieją cztery zawieszone postępowania prospektowe. Dotyczą one spółek: ExpertSender, Event Horizon, Desa oraz Metalkas. Wszystkie z nich zdecydowały się zawiesić prace nad prospektem w 2022 r.