GUS podał dane o inflacji za styczeń. Wskaźnik CPI w górę
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował informacje o inflacji w styczniu 2025 r. CPI lekko w górę.
GUS opublikował podał wstępne dane o wskaźniku cen towarów i usług w styczniu 2025 r. Zgodnie z nimi inflacja wspięła się lekko w górę i wyniosła 5,3 proc. r./r. Pomyśleć, że już za miesiąc będziemy mieć rocznice, kiedy to wskaźnik CPI pokazywał 2 proc. Wygląda na to, że wszystko idzie zgodnie z projekcjami banku centralnego. Oznacza to jednak, jak wspomniał na ostatniej konferencji Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego „nie ma żadnych przesłanek do obniżki stóp procentowych w Polsce”.
Źródło: GUS
Poziom inflacji zgodny z przewidywaniami
Od kwietnia zeszłego roku inflacja, najpierw delikatnie, potem trochę szybciej ale rosła. W listopadzie nastąpił lekki spadek CPI z 5,00 proc. do 4,7 proc., który utrzymał się do grudnia. W styczniu 2025 r. wskaźnik inflacji uplasował się na poziomie 5,3 proc.
Centrum Analiz Banku Polskiego, że za wzrost inflacji w Polsce odpowiadały wzrost cen żywności i paliw.
Za przyspieszenie dynamiki cen konsumpcyjnych odpowiadały głównie szybszy niż przed rokiem wzrost cen żywności (m/m) oraz podwyżki cen paliw. Inflacja bazowa prawdopodobnie spadła poniżej 4% r/r (ale dane o niej poznamy dopiero w marcu). Publikacja za styczeń ma charakter wstępny, ponieważ jest przygotowana na podstawie zeszłorocznych wag, a dane zostaną zrewidowane w połowie marca.
– możemy przeczytać w Dzienniku Ekonomicznym Centrum Analiz PKO BP.
Również w ocenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) inflacja w kolejnych okresach utrzyma się znacząco powyżej celu inflacyjnego. W dużej mierze będą za to odpowiadać ceny energii.
W ocenie Rady w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Jednocześnie podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa. Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego. (…) W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
– napisano w informacji po posiedzeniu RPP w dniach 4-5 lutego 2025 r.
Znamy orzeczenie TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego. Trybunał po stronie kredytobiorców