Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Popyt na kredyty mieszkaniowe spadł w grudniu o 45 proc. r/r. W kolejnych miesiącach dynamika może się odwrócić

Udostępnij

Miniony rok zamknęliśmy spadkiem wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe o 45,5 proc. W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać wzrostu odczytu Indeksu Popytu.


Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało dane o popycie na kredyty mieszkaniowe w grudniu 2024 r. Koniec minionego roku przyniósł spadek wartości zapytań o 45,4 proc. Jednak, jak podkreśla główny analityk BIK Waldemar Rogowski, jest to efekt wysokiej bazy. W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać, że Indeks BIK wzrośnie, bo dane będziemy porównywać do wniosków składanych na rynkowych warunkach.

Ponieważ grudzień 2023 r. był ostatnim miesiącem przyjmowania wniosków w ramach programu BK 2%, w kolejnych miesiącach 2025 r. możemy spodziewać się wzrostu odczytu Indeksu Popytu. W tym roku będziemy porównywać się do kolejnych miesięcy 2024 r., w których składane były wnioski tylko na rynkowych warunkach

– powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Ministerstwo Finansów uspokaja, w Polsce nie ma ryzyka wystąpienia bańki na rynku mieszkań

Grudniowy spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi

Według najnowszych danych BIK wartość zapytań o kredyty hipoteczne w grudniu spadła o 45,4 proc. To nie wszystko, w grudniu o finansowanie mieszkaniowe wnioskowało łącznie 26,03 tys. osób, to spadek o niespełna 44 proc. względem grudnia 2023 r., kiedy wnioskujących było ponad 46 tys. Spadek odnotowano również względem poprzedniego miesiąca, listopada o 3,4 proc.

Kolejny miesiąc z rzędu utrzymuje się ujemny odczyt wartości BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe. Wygasł efekt niskiej bazy z pierwszego półrocza 2023 r. Bieżące dane zestawiamy już z wysoką bazą drugiego półrocza 2023 r., stymulowanego Programem Bezpieczny Kredyt 2 proc.

– tłumaczy analityk BIK.

Źródło: BIK

W grudniu średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła prawie 445 tys. zł. i była wyższa o 2,2 proc w porównaniu do grudnia 2023 r., jak również listopada 2024 r.

Ważnym aspektem, który częściowo kompensuje spadek wartości Indeksu wywołany spadkiem liczby wnioskodawców, jest wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. W grudniu 2024 r. wyniosła ona 444,90 tys. zł – to kwota o 2,2% wyższa niż przed rokiem. Jest ona historycznie najwyższą wartością jaką do tej pory odnotowaliśmy. Może być to spowodowane nabywaniem droższych nieruchomości przez osoby o wyższych dochodach, wnioskujących o wyższe kwoty kredytu mieszkaniowego

– wyjaśnia Waldemar Rogowski.

Prognozy dla rynku nieruchomości. Oto jak ceny mieszkań w 2025 widzą prezesi spółek deweloperskich
 

Udostępnij