Inpost notuje spektakularne wzrosty. Rafał Brzoska nie czuje konkurencji Alllegro
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
19 maj 2021, 15:46

Inpost chwali się wynikami i rozwojem. Ale kurs akcji i tak spada poniżej cenę z IPO

Operator sieci paczkomatów zanotował w I kwartale br. wzrost przychodu o 93% r/r. Zysk urósł mocniej, tak samo jak liczba obsługiwanych paczkomatów. Lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie patrzy optymistycznie w przyszłość i nie obawia się konkurencji ze strony Allegro. Pomimo spektakularnych wyników, kurs akcji InPost pozostaje poniżej ceny z IPO, która wyniosła 16 euro.

Zobacz także: Wyniki finansowe SFD za I kwartał 2021 roku oraz plany rozwoju – czat z prezesem zarządu, Mateuszem Pazdanem

Prezes spółki InPost Rafał Brzoska poinformował, że II kwartał 2021 roku zaczął się dla InPostu bardzo dobrze. „Czujemy się bardzo komfortowo z poprawieniem prognoz, bo dzisiaj mamy 19 maja i mówimy, że podwyższamy prognozy. Gdybyśmy widzieli efekt pozytywny tylko w I kwartale i on by się zakończył , to jednak tegorocznych prognoz byśmy nie podnosili. Bardzo dobrze się zaczął II kwartał".

InPost w I kwartale 2021 roku zanotował przychody w wysokości 793 mln zł, co oznacza wzrost o 93% r/r. Skorygowana EBITDA wzrosła o 144% do 332 mln zł, a marża EBITDA wyniosła 41,9%.
 

1


W Polsce InPostowi wzrósł wolumen przesyłek o 97% do 97 mln paczek. Natomiast liczba paczkomatów wzrosła o 47% oraz liczba skrytek o 77%. Pod koniec I kwartału aplikacja InPost Mobile miała ponad 6,3 mln aktywnych użytkowników co przekłada się na stałe zaangażowanie odbiorców. W związku z tym spółka postanowiła podwyższyć prognozy na cały rok oraz zwiększa skalę działania.

Nakłady inwestycyjne mają wynieść 865-920 mln zł wobec 700-745 mln zł przewidywanych wcześniej.

Pomimo spektakularnych wyników, kurs akcji InPost pozostaje poniżej ceny z IPO, która wyniosła 16 euro. Jedna akcja kosztuje w okolicach 14,90 euro, co oznacza, że cała wartość spółki jest wyceniana przez rynek na ok. 7,5 mld euro.

Notowania InPost
 

Inpost

„Znacznie zwiększyliśmy tempo wdrażania systemu paczkomatów – zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. A także wdrożyliśmy nowe, rewolucyjne usługi jak zwroty bez etykiet. Znacząco podnieśliśmy prognozę już teraz. Będziemy obserwować, jaka będzie dynamika kolejnych miesięcy. Jeżeli się okaże, że ponownie pobijemy swoje poprawione prognozy, to oczywiście nie tylko będziemy chcieli, ale będziemy musieli, poprawić te prognozy, jeśli będą ku temu przesłanki. Na dzisiaj takich przesłanek nie ma" - komentuje prezes, Rafał Brzóska.

InPost nie czuje zagrożenia ze strony Allegro

Allegro wcześniej zapowiedziało stworzenie własnej sieci 1 500 automatów paczkowych, ale dyrektor finansowy sieci paczkomatów uważa, że one nie zaważą też na współpracy między obiema firmami. W kwietniu InPost podpisał wiążącą umowę kupna 100% udziałów francuskiego operatora logistycznego Mondial Relay - cena wyniesie 565 mln euro, czyli ok. 2,6 mld zł. Rafał Brzoska podkreślał, że to prawdopodobnie największe w historii przejęcie zrealizowane przez polską firmę za granicą. Uważa on, że w 2021 roku rynek e-commerce powinien wzrosnąć w Polsce o około 20%.

Zobacz także: Robinhood szykuje się do IPO i debiutu na giełdzie. Aplikacja na rynku prywatnym jest warta ponad 10 mld USD

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.