Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Bez programu wsparcia, sprzedaż mieszkań wśród deweloperów wróciła do poziomów z 2022 roku

Udostępnij

Bez programu wsparcia kredytów hipotecznych, sprzedaż mieszkań wśród deweloperów wróciła do poziomów z 2022 roku. W II kwartale 2024 r. wydano pozwolenia na budowę ponad 74 tys. mieszkań oraz rozpoczęto budowę 62 tys. lokali. Jednocześnie odnotowano spadek popytu na nowe mieszkania. To kluczowe wnioski z oficjalnego raportu NBP.


Według oficjalnego raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) w II kw. 2024 r. wzrosła aktywność deweloperów, jednak popyt na mieszkania spadł. W analizowanym okresie wydano pozwolenia na budowę 74,3 tys. mieszkań, co przekłada się na 23,8% wzrost r/r i 7,6% kw./kw. Również produkcja mieszkań wzrosła, deweloperzy w II kw. rozpoczęli budowę ponad 63 tys. mieszkań. Sprzedaż mieszkań deweloperskich w II kw. wyniosła 9,8 tys., gdzie jeszcze w I kw. była na poziomie 11 tys. lokali. NBP jasno wskazuje, że wygaśnięcie programu Bezpieczny Kredyt 2% doprowadziło do hamowania na rynku mieszkaniowym w Polsce. 

Źródło: Raport NBP

Samorządy będą mogły określać liczbę miejsc parkingowych przy inwestycjach deweloperów. Proponowane zmiany w specustawie

Drugi kwartał oczami NBP

W II kw. rozpoczęto budowę 62,3 tys. mieszkań, czyli o 15,3 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. oraz o 2,2 tys. więcej niż w I kw. br. NBP informuje, że wzrost odnotowano we wszystkich analizowanych grupach, ze szczególnym uwzględnieniem sześciu największych miast.

Satysfakcjonujące stopy zwrotu przyczyniły się do wzrostu liczby wniosków o wydanie pozwolenia na budowę. W II kw. wydano pozwolenia na budowę 73,4 tys. mieszkań (+14,3 tys. r/r.).

Udział pozwoleń na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem stanowił ok. 68% całości pozwoleń (przy wzroście udziału Warszawy, 10. miast i pozostałej Polski, oraz spadku udziału 6. miast), natomiast na budowy indywidualne ok. 29% (zmiany udziałów analogiczne jak wyżej). Udział pozwoleń na budowę mieszkań spółdzielczych i czynszowych oraz liczba noworozpoczynanych projektów, mimo wzrostu dynamiki r/r, nadal były nieznaczne w omawianym okresie.

– czytamy w raporcie NBP.

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania nie jest imponująca. W II kwartale w Polsce przekazano do użytku 46,8 tys. lokali. To 2 tys. mniej niż w I kw. br. i o 10 tys. mniej niż w tym samym okresie 2023 r. Jest to oczywiście efekt mniejszej aktywności deweloperów w poprzednich kwartałach.

Według NBP stopa zwrotu była stabilna i wyniosła 23%, utrzymując się na podobnym poziomie jak w poprzednich kwartałach.

Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE)10 deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 23%, podobnie jak w poprzednim kwartale (por. wykres 44). Utrzymało się też jej znaczne zróżnicowanie pomiędzy rynkami. Na taki poziom ROE wpływ miał wzrost cen transakcyjnych mieszkań, przewyższający wzrost kosztów producentów oraz sposób finasowania się deweloperów (głównie środki własne i przedpłaty klientów).

– napisano w nowym raporcie banku centralnego.


 

W 6. największych miastach na rynku pierwotnym popyt na mieszkania wyniósł 9,8 tys. mieszkań. Warto tutaj podkreślić, że około 59% transakcji była sfinalizowana gotówką .To wyraźny spadek względem I kw. br. (-10,7%). Bank centralny podsumowuje, że w ostatnim roku sprzedano łącznie 51,5 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o ponad 22% w ujęciu rocznym.

W ostatnich czterech kwartałach sprzedano łącznie ok. 51,5 tys. kontraktów na budowę mieszkań, tj. więcej r/r o ok. 9,5 tys. (+22,6%). W ostatnich czterech kwartałach wprowadzono na największe rynki ok. 57,9 tys. kontraktów na budowę mieszkań, tj. więcej r/r o ok. 26,8 tys. (+86%). Podaż oferowanych kontraktów na budowę mieszkań na 6. największych rynkach zwiększyła się względem poprzedniego kwartału o ok. 6,0 tys. lokali i wyniosła na koniec czerwca 2024 r. ok. 48,4 tys. Liczba kontraktów z mieszkaniami określanymi jako „gotowe do zamieszkania” w ofercie sprzedaży zwiększyła się o ok. 652 względem poprzedniego kwartału i wyniosła ok. 4,7 tys.

– tłumaczy raport NBP za II kw.

Wskaźnik czasu sprzedaży nowych mieszkań w II kw. zwiększył się z 3,0 do 3,8 kw./kw. W odniesieniu do II kw. 2023 r. nieznacznie zmalał.  

Na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w siedmiu największych miastach nieznacznie zmalał w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 r. Jest to efekt szybszego wzrostu cen mieszkań w stosunku do wynagrodzeń.

Wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w 7. dużych miastach (bazujący na przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw) nieznacznie zmalał względem poprzedniego kwartału głównie na skutek szybszego wzrostu cen mieszkań od wzrostu wynagrodzeń (por. wykres 19). Szacowany, maksymalny dostępny kredyt mieszkaniowy13 spadł nieco wobec poprzedniego kw., głównie na skutek wzrostu cen mieszkań, podobnie jak wskaźnik szacowanej kredytowej dostępności mieszkania14 wobec wolniejszego wzrostu wynagrodzeń niż cen mieszkań.

– czytamy w raporcie.

Z oficjalnych danych NBP wynika, że średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły na wszystkich analizowanych rynkach, zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i w porównaniu do II kwartału 2023 r. Wzrost ten dotyczył również realnych cen transakcyjnych w odniesieniu do inflacji (CPI) oraz wynagrodzeń, z wyjątkiem Warszawy.

Ceny mieszkań w Polsce się stabilizują, oferta rośnie, a sprzedaż spada, wynika z danych PIE

Udostępnij