DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną, analitycy analizują dane o konsumpcji osobistej | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 lip 2024, 15:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną, analitycy analizują dane o konsumpcji osobistej

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy analizują dane o konsumpcji osobistej w USA (PCE), będące preferowaną przez Fed miarą inflacji. Dolar osłabia się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,79 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,58 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 1,03 proc.

Inwestorzy oczekiwali na publikację indeksu wydatków na konsumpcję osobistą w USA (PCE) za czerwiec, preferowanej przez Rezerwę Federalną miary inflacji.

Deflator PCE w USA w czerwcu wyniósł 2,5 proc. rdr, wobec 2,6 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 2,4 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 2,6 proc. rdr vs 2,6 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 2,5 proc. rdr.

„Myślę, że może to służyć jako kolejne przypomnienie, że inflacja nie zniknęła całkowicie. Myślę, że rynki zapędziły się, szacując, jak szybko stopy procentowe spadną w ciągu najbliższych sześciu do 12 miesięcy” - powiedział Hugh Gimber, globalny strateg rynkowy w JPMorgan Asset Management.

Wydatki amerykańskich konsumentów w czerwcu wzrosły o 0,3 proc. mdm, po wzroście o 0,4 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,2 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. mdm.

Dochody Amerykanów wzrosły o 0,2 proc. wobec +0,4 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,5 proc. Tu rynek oczekiwał wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Sektor usług informatycznych jest na dobrej drodze do najgorszego tygodnia od października 2023 r., gdyż inwestorzy uciekają od gigantów technologicznych.

"Zmienność powróciła w tym tygodniu, gdy presja sprzedaży w przestrzeni megakapitału pociągnęła w dół cały rynek. Równoważenie słabości tych spółek wagi ciężkiej stanowi wyzwanie dla reszty rynku" - powiedział główny strateg techniczny LPL Financial Adam Turnquist.

Akcje Coursera rosną o 25,6 proc. w handlu przedsesyjnym, po tym jak platforma kursowa opublikowała lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za drugi kwartał 2024.

Dexcom zniżkuje o 37,8 proc. w handlu przedsesyjnym, po tym jak spółka produkująca sensory dla cukrzyków, uaktualniła swoje wytyczne na rok obrotowy, obniżając oczekiwane przychody.

3M zwyżkuje o 6 proc. w handlu przedsesyjnym po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu zyskał 0,20 proc. i wyniósł 39.935,07 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,51 proc. i wyniósł 5.399,22 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,93 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.181,72 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 17,51 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,47 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,39 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,82 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,85 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,56 proc.

Akcje NatWest rosną o 6,5 proc. po tym, jak brytyjski bank poinformował, że jego zysk operacyjny przed opodatkowaniem spadł o mniej niż oczekiwano w pierwszej połowie roku.

Signify spada o 5,5 proc., osiągając najniższe poziomy od 2020 roku po tym, jak firma produkująca oświetlenie odnotowała EBITA za drugi kwartał poniżej oczekiwań analityków.

Akcje Capgemini spadają o 9,4 proc, co stanowi największy spadek od 2023 r. po tym, jak firma obniżyła prognozy wzrostu na cały rok. Firma świadcząca usługi IT powołała się na pogorszenie sytuacji w sektorach motoryzacyjnym i lotniczym, a także wolniejsze niż oczekiwano ożywienie wydatków na usługi finansowe i technologie.

Dolar osłabia się o 0,02 proc. wobec koszyka walut do 104,33 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,12 proc. do 1,0857.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,21 proc. do 154,25.

Kurs funta zwyżkuje o 0,09 proc. wobec dolara do 1,2863.

Rentowność 10-letnich UST spada o 8 pb. do 4,24 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 1 pb. do 4,46 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -18 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -108 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb. do 2,45 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień zniżkują o 0,43 proc. do 77,92 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent spadają o 0,59 proc. do 81,88 USD/b. (PAP Biznes)

mik/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost