DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach inwestorzy zajmują pozycje przed decyzją Fed | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 lip 2024, 09:45

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach inwestorzy zajmują pozycje przed decyzją Fed

Na europejskich giełdach główne indeksy są mocno powyżej kreski. Inwestorzy zajmują pozycje przed ogłoszeniem decyzji Fed ws. polityki pieniężnej. Mocno drożeją spółki technologiczne. Duże wzrosty cen widać na giełdach ropy. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro, a zyskuje do JPY - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,94 proc.

FTSE 100 zyskuje 1,22 proc.

CAC 40 jest wyżej o 1,15 proc.

DAX idzie w górę o 0,67 proc.

ASML drożeje o 7,0 proc. po doniesieniach z USA, że mogą one zwolnić dostawców części do chipów z Japonii, Niderlandów i Korei Południowej ze zbliżającego się wprowadzenia ograniczeń eksportowych. Z tego powodu ASMI drożeje o 5,5 proc., a BE Semiconductor jest na plusie o 4,7 proc.

JDE Peet rośnie o 18 proc., najmocniej od maja 2020, po tym, jak holenderski sprzedawca kawy podał swoje wyniki za I połowę roku, które przebiły rynkowe szacunki. Spółka podwyższyła też prognozę wzrostu przychodów organicznych na cały rok.

Airbus drożeje o 7,2 proc. Producent samolotów opublikował skorygowany zysk operacyjny (EBIT) za II kw., który przekroczył rynkowe szacunki. Analitycy stwierdzili, że wyniki spółki były lepsze od oczekiwań "na całej linii", a Morgan Stanley dostrzegł pozytywne niespodzianki w przepływach pieniężnych i wynikach zysku spółki.

Inwestorzy czekają na decyzję monetarną Rezerwy Federalnej w środę - na zakończenie dwudniowego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej.

Gracze mają nadzieję, że prezes Jerome Powell zasygnalizuje czas i liczbę obniżek stóp procentowych oczekiwanych w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Traderzy wycenili 100 proc. szans na wrześniową obniżkę stóp procentowych, zgodnie z narzędziem CME FedWatch.

Na razie inwestorzy w Europie oceniają dane o inflacji we Francji, która w lipcu wzrosła mniej niż oceniano - o 2,6 proc. rdr, wobec szacunków +2,8 proc. W czerwcu było +2,5 proc.

Wskaźnik ten oferuje Europejskiemu Bankowi Centralnemu mieszane sygnały co do CPI w regionie po wzroście wcześniej inflacji w Niemczech i Niderlandach.

Dane o inflacji są kluczowe dla określenia następnego ruchu EBC w polityce pieniężnej po tym, jak w czerwcu bank obniżył stopy procentowe o 25 pb., a w lipcu wstrzymał się z luzowaniem monetarnym, aby poczekać na więcej dowodów co do siły presji cenowej.

Podczas gdy inwestorzy spodziewają się obniżki stóp procentowych przez EBC we wrześniu, to decydenci z tego banku podkreślają, że ich decyzja będzie zależeć od całej masy wskaźników makro, które dopiero "nadejdą".

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 153,13 za 1 USD, w dół o 0,2 proc.

Euro jest po 1,0823 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,14 proc., bez zmian.

Złoto w dostawach spot zwyżkuje o 0,3 proc. do 2.418,60 USD za uncję.

Bitcoin tanieje o 0,3 proc. do 65.983,01 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,98 proc. do 76,21 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 1,69 proc. do 79,96 USD. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost